Доступність посилання

ТОП новини

Тихий Львів без туристів – шалені збитки для бізнесу і міста


Львів без туристів
Львів без туристів

Другий тиждень, відколи в Україні оголошений карантин, у Львові зачинені ресторани, готелі, хостели. Місто порожнє через відсутність туристів. Дехто шукає креативні ідеї, дедалі більше послуг переходить в он-лайн. Чи можна вже вважати туристичний сезон у Львові втраченим? Чи зможе малий і середній бізнес вижити без підтримки держави?

Незвично спорожніла площа Ринок, як і всі бічні вулички у центрі міста. Тут зазвичай годі було пройти, щоб не зіштовхнутись із туристами. Всі креативні ресторани і кав’ярні, які обов’язково мали відвідати гості міста, зачинені. А ще не так давно, до реберні, ресторану Бачевських та інших закладів вишиковувалась черга. У місті близько тисячі закладів громадського харчування.

Відео: Львів без туристів – тихий і сумний
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:19 0:00

Не працюють готелі, яких у Львові 96, а ще зачинені всі 79 хостелів. Близько 20% мешканців Львова задіяні у туристичному бізнесі. Сотні людей здавали гостям свої квартири.

Хороший ресторан у Львові – це приблизно 300 задіяних людей
Ігор Лильо

«Наприклад, хороший ресторан у Львові – це приблизно 300 задіяних людей. Багато хто не розуміє, що це не тільки кельнери, кухарі, хостеси, це ще транспорт, охорона, це клірингові кампанії. І ще цих 300 слід помножити на 3, бо це родини. Можемо мати до 1000 людей залежних від роботи в одному ресторані. На площі Ринок у Львові таких закладів багато. Люди, які там працюють, щось планували, які і багато людей із інших сфер – робити вдома ремонт, поїхати на відпочинок, оплатити навчання дітей. Вони цього не зможуть зробити. І ті, хто зараз зловтішається, що туристів у Львові немає, до них ця ситуація докотиться трішки пізніше. Можливо, єдиний позитив у тому, що вони зрозуміють, що туризм у Львові давав роботу, в тому числі, і їм», – зауважив історик, екскурсовод та історик Ігор Лильо.

Тепер обслуговують через вікно
Тепер обслуговують через вікно

Польща допомагає підприємцям, своїм

Зачинив усі заклади харчування не лише у Львові, а загалом в Україні і в Польщі, львівський ресторатор Марк Зархін. У його франчайзинговій мережі в Україні працюють 15 500 осіб. У Львові лише при піцеріях відчинені вікна з видачею їжі. Зараз Марк Зархін із командою переформатовує роботу, щоб людям виплачувати зарплату.

Ми з-під ножа працюємо. Держава має підтримати тих, хто мусить закривати підприємства
Марк Зархін


«Ми розуміємо, що 3 квітня все не закінчиться. А як буде далі – не знаємо. Ми з-під ножа працюємо, як кажуть на кухні. У Польщі у нас є ресторани і держава готова повертати 40% на виплати зарплати працівникам у час карантину, тобто бізнесу, який вимушено закритий. 40% виплачують підприємці і 20% – дисконт у зарплаті, який доведеться терпіти. Не знаю, як буде у нас. Але держава має підтримати тих, хто мусить закривати підприємства. У всіх однакова ситуація. Це величезний ринок, величезна кількість людей», – говорить Радіо Свобода Марк Зархін.

Ситуація для Львова буде особливо критичною. Адже туризм є пріоритетним у місті. Торік Львів відвідали 2,5 мільйонів гостей із різних країн. Місто отримує великий зиск від туристичного бізнесу. Людина в середньому перебувала від 3 до 4 днів, за день витрачала від 70 до 94 доларів. Іноземці видавали більшу суму.

Загалом буде просідання по туризму у світі
Андрій Москаленко


«Ці гроші йдуть не у бюджет, а до малого і середнього бізнесу, тому зрозуміло, що має велике значення оця ситуація для цього бізнесу. Ще до початку поширення коронавірусу у світі, ми очікували зростання кількості туристів у 2020 році, але, зі зрозумілих причин, того вже не буде. Загалом буде просідання туризму у світі. Сьогодні для всіх міст є питання, як вплине, наскільки це часу, на це ніхто відповіді немає», – зауважив заступник міського голови з гуманітарних питань Андрій Москаленко.

Вулиці Львова порожні
Вулиці Львова порожні

Компанії шукають нові ідеї

Найбільший холдинг ресторанів, кав’ярень, крамниць, з виробництвом – !Фест, який на туристичному ринку у Львові з 2007 року, зачинив усі розважальні заклади. У компанії працюють понад 2 тисячі людей. На сьогодні відчинені продуктові крамниці і одне з виробництв почало пошиття медичних масок.

Пробуємо перелаштувати виробництво
Юрій Назарук

«Якби ми розуміли, наскільки це часу, то могли б планувати. Як виживати сьогодні з контрактами оренди, податками, по великому рахунку, ми мали б повністю зупинитись. Пробуємо перелаштувати виробництво, щоб забезпечувати своїх працівників. Є 4-5 форматів, які будуть у закритому режимі працювати, у режимі доставки. Ми пробуємо організувати простір, щоб було безпечно під’їхати і замовити їжу, напої», – пояснює підприємець.

Приватна школа !Фесту організувала навчання дистанційно. А освітній заклад орендує приміщення у фонді державного майна.Чи будуть батьки школярів платоспроможні і чи залишиться кількість учнів, як є сьогодні?

Нас цікавить створити для людей можливість заробляти на життя і ділити ці ресурси між всіма працівниками
Юрій Назарук


«Місто на період карантину ухвалило рішення про те, що можна не платити за комунальну оренду. Податки, які є нараховані, можна було б відтермінувати, щоб потім можна було заплатити, коли все повернеться. Ми можемо платити працівникам якийсь час. Рахуємо час десь до червня. Нас цікавить створити для людей можливість заробляти на життя і ділити ці ресурси між всіма працівниками. Ми створили гарячу лінію, куди працівники пишуть ідеї і ми готові віддати всі ресурси, щоб це реалізовувати», – розповів один із власників холдингу !Фест Юрій Назарук.

У зв’язку з карантином Львівська міськрада ухвалила кілька рішень для підтримки підприємців. Зокрема, звільнила від сплати оренди приміщень комунальної власності. У Львові запровадили канал комунікації з бізнесом на Гарячій лінії міста, де підприємці можуть проконсультуватись і залишити свої пропозиції.

У міській раді наголошують, що сьогодні держава перенесла навантаження на місцеві бюджети, а це пільги податку на землю, на нерухомість, відтермінування сплати єдиного податку, а це все джерела надходжень до місцевого бюджету. За розрахунками департаменту фінансів міськради Львова, це мінус 30% міських надходжень. У 2009 році, коли в Україні була епідемія так званого Каліфорнійського грипу або А/H1N1, Львів також переживав економічну кризу. Тоді туристичний бізнес згуртувався і запустили кампанія «Львів за півціни».

За прогнозами Ігоря Лиля, цього року туристичний сезон буде практично провалений і, у кращому випадку, якщо ситуація не погіршиться, то бізнес вийде на нульовий показник.

У Львові пік туристичного сезону припадає на середину травня до середини червня, а потім – від середини вересня до середини жовтня. А це близько 60% обороту для бізнесу.

  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG