Доступність посилання

ТОП новини

Економічні сценарії: як країни реагують на наслідки коронавірусу


Чоловік із дитиною оглядають порожні полиці в супермаркеті, Сінгапур, 8 лютого 2020 року

Нові дані про хворих, розпорядження урядів та побоювання експертів, що невпинно зростають. Ситуація з коронавірусом щодня набирає нових обертів настільки швидко, що вчорашня інформація втрачає свою актуальність вже наступного дня. Станом на 12 березня вірус уразив понад 120 тисяч людей у світі, продовжуючи завдавати шкоди світовій економіці.

«Цей вірус як економічно заразний, так і заразний з медичної точки зору», – сказав для американського журналу Foreign Policy Річард Болдуін, професор міжнародної економіки Женевського інституту міжнародних відносин.

Болдуін відзначає, що коронавірус завдає потрійного удару по виробничому сектору більшості великих економік. Закрилася велика кількість фабрик в Азії, відбуваються збої постачання у всьому світі, а також знижується попит на товари через очікування людьми кризової ситуації. Коронавірус, який вже завдав шкоди економіці Китаю та загалом Східній Азії, тепер сіє хаос в Європі, додають у виданні.

Три сценарії

Міжнародна консалтингова компанія McKinsey & Company в своєму аналізі розглянула три ймовірні економічні сценарії пов'язані з коронавірусом, а саме швидке відновлення, глобальне сповільнення та рецесію, викликану пандемією.

У першому сценарії, розробленому спільно з Oxford Economics, очікується, що зростання світового ВВП у 2020 році впаде приблизно до 2%. До кінця першого кварталу відновиться економіка США, а Китай поновить більшу частину своєї продукції. Проте повною мірою, вважають аналітики, довіру споживачів вдасться відновити лише до кінця другого кварталу. У статті відзначають, що цей варіант можливий, якщо вірус сезонний, населення залишиться економічно активним, а уряди країн проводитимуть ефективні методи захисту, як це було у Китаї.

Сценарій глобального сповільнення, запропонований компанією, передбачає, що вірус так само сезонний, але більшість країн не буде в змозі швидко реагувати на поширення, через що відбудуться набагато більші зміни у повсякденній поведінці людей. У результаті шокового попиту споживачів, вважають аналітики, зростання світового ВВП до 2020 зменшиться удвічі, що призведе до уповільнення світової економіки, але не до рецесії. У статті йдеться, що у цьому випадку найбільше постраждають малий та середній бізнес, зокрема у менш розвинутих країнах світу.

Остання модель McKinsey & Company схожа на попередню, за винятком того, що вірус не є сезонним. Поширення хвороби продовжиться протягом другого та третього кварталу та вразить системи охорони здоров’я по всьому світу, а довіра споживачів відновиться лише у третьому чи четвертому кварталі, йдеться у статті. Цей сценарій, пишуть автори, призводить до рецесії, коли глобальний ріст у 2020 році коливатиметься між –1,5 - 0,5 відсотками.

Реакції країн світу

У зв’язку з цим, повідомляє агентство Reuters, уряди країн проводять цілу низку заходів для подолання економічних наслідків від коронавірусу, зокрема аби запобігти найгіршому сценарію.

У США президент Дональд Трамп доручив Міністерству фінансів відкласти збір податків для певних осіб та підприємств, які постраждали від коронавірусу. На його думку, це підвищить ліквідність економіки на понад 200 мільярдів доларів. Трамп також заявив, що влада надаватиме позики під низький відсоток для малого бізнесу у постраждалих штатах.
Раніше президент США підписав законопроєкт про екстрені витрати на суму 8,3 мільярда доларів на боротьбу з розповсюдженням вірусу та розробку вакцин.

Китай заявив, що виділив 110,5 мільярда юанів (15,9 мільярда доларів –ред.) для боротьби з епідемією. Пекін розширив підтримку фінансування для постраждалих від вірусів регіонів, а Центральний банк країни знизив декілька ключових ставок, зокрема базову ставку кредитування, закликавши банки надавати дешеві позики.

Японія оприлюднила другий пакет заходів на суму близько 4 мільярди доларів, щоб впоратися з наслідками спалаху коронавірусу. Влада країни також зосередила увагу на підтримці малих та середніх фірм через ймовірні ризики. Окремо голова Центрального банку Японії Харухіко Курода пообіцяв збільшити купівлю активів та ліквідність ринків.

Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що орган створить спільний інвестиційний фонд у розмірі 25 мільярдів євро з наявних ресурсів, аби захистити вразливі сектори економіки блоку. Однак Європейський центральний банк поки що уникає зниження процентних ставок.

В Італії, яка стала епіцентром поширення коронавірусу в Європі, прем'єр-міністр Джузеппе Конте заявив 11 березня, що він збільшить витрати на підтримку постраждалих фірм і сімей. Аби пом'якшити економічний удар від вірусу, міністр планує виділити 25 мільярдів євро, хоча тижнем раніше, він підрахував, що Італії знадобиться всього 7,5 мільярдів євро.

Додаткові витрати означають, що дефіцит бюджету Італії у 2020 році перевищить ліміт, встановлений правилами ЄС, а саме 3% національного виробництва.

Міністр фінансів Канади Білл Морно заявив 9 березня, що уряд «планує провести деякі ініціативи цього тижня», після того, як у країні повідомили про першу смерть від коронавірусу. Ба більше, з огляду на різке зниження цін на нафту, очікується, що це завдасть сильного удару по четвертій за величиною країні-виробнику нафти у світі.

Уряд Південної Кореї оголосив про пакет заходів стимулювання в розмірі 11,7 трильйона вон (9,8 мільярда доларів – ред.), щоб пом'якшити вплив найбільшого спалаху коронавірусу за межами Китаю.

Міністр фінансів країни Хонг Нам Ки заявив, що додатковий бюджет, який має ухвалити парламент, направить гроші на систему охорони здоров'я, догляд за дітьми та ринки. У цьому році також будуть випущені ще додаткові 10,3 трильйона вон казначейських облігацій для фінансування бюджету.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG