Доступність посилання

ТОП новини

У ЄС «серйозні питання» через передачу повноважень президента Киргизстану прем’єру


15 жовтня прем’єр-міністр Садир Жапаров заявив про перехід до нього обов’язків президента країни
15 жовтня прем’єр-міністр Садир Жапаров заявив про перехід до нього обов’язків президента країни

Верховний представник Євросоюзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель прокоментував події в Киргизстані, де після відставки президента спікер парламенту передав його повноваження прем’єр-міністрові. У заяві на сайті представництва Євросоюзу в Киргизстані йдеться про те, що ЄС взяв до уваги відставку президента Сооронбая Жеенбекова після нещодавнього визнання недійсними висновків парламентських виборів.

«Вкрай важливо, щоб повноваження і обов’язки президента виконувалися в правових рамках Конституції Киргизької Республіки з дотриманням міжнародних зобов’язань держави, в тому числі в галузях верховенства права, прав людини і основних свобод. У зв’язку з цим викликає серйозні питання передача спікером Жогорку кенеша (Верховної ради, парламенту Киргизстану – ред.) президентських повноважень прем’єр-міністрові Садиру Жапарову, оскільки Киргизька Республіка є парламентською демократією, в якій розподіл повноважень має дотримуватися і зберігатися», – сказав Боррель.

Верховний представник Євросоюзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель
Верховний представник Євросоюзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель

Представник Євросоюзу закликав всі політичні сили в країні вступити в конструктивний, всеохопний діалог із повноцінною участю громадянського суспільства для організації нових, вільних, справедливих парламентських і президентських виборів у відповідності до міжнародних стандартів і під наглядом Бюро демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) ОБСЄ.

Відзначається, що Європейський союз через свого спеціального представника в справах Центральної Азії і представництво в Киргизстані перебуває в контакті з усіма політичними силами країни і міжнародною спільнотою.

15 жовтня президент Сооронбай Жеенбеков подав у відставку з посади президента. У своєму зверненні він сказав про загрозу сутичок між силами безпеки і учасниками протестів і заявив, що не хоче залишитися в історії Киргизстану як «президент, що пролив кров».

Президент Киргизстану Сооронбай Жеенбеков повідомив про свою відставку 15 жовтня
Президент Киргизстану Сооронбай Жеенбеков повідомив про свою відставку 15 жовтня

Згідно з конституцією, обов’язки президента має виконувати спікер парламенту. Натомість 15 жовтня прем’єр-міністр Садир Жапаров заявив про перехід до нього обов’язків президента країни.

У Бішкеку з 5 жовтня не припиняються акції протесту. Після захоплення будівлі парламенту і звільнення Садира Жапарова з-під варти його прихильники стали вимагати призначення його прем’єр-міністром. 14 жовтня парламент схвалив структуру, програму і склад уряду на чолі з Садиров Жапаровим, які президент згодом затвердив. Після цього Сооронбай Жеенбеков заявив про готовність подати у відставку після проведення парламентських виборів. Але прихильники Жапарова зажадали його негайної відставки.

XS
SM
MD
LG