Доступність посилання

ТОП новини

Парламент Греції 25 січня голосуватиме щодо угоди з Македонією


Біля будівлі парламенту 25 січня знову планують зібратися противники угоди

Парламент Греції 25 січня має провести історичне голосування щодо ратифікації угоди з сусідньою Македонією про зміну назви цієї держави на Північну Македонію.

Грецький парламент проводив дебати щодо угоди 24 січня, біля будівлі зібралися демонстранти, дехто з яких вигукував: «зрадники».

Поліція застосувала проти протестувальників сльозогінний газ і шумові гранати, коли дехто з натовпу почав кидати каміння й інші предмети в напрямку силовиків.

Згодом у поліції повідомили про арешт 10 людей і затримання ще 133 за підозрою в застосуванні насильства.

25 січня біля парламенту має пройти нова акція протесту. Прем’єр Греції Алексіс Ципрас 24 січня закликав парламентарів підтримати угоду. «Ми за крок від історичної події», – сказав він.

В обох країнах угода має численних супротивників, які звинувачують уряди своїх країн у надто великих поступках іншій стороні і час від часу влаштовують демонстрації протесту.

Уряди грецького прем’єра Алексіса Ципраса і його македонського колеги Зорана Заєва підписали угоду в червні 2018 року. Документ передбачає зміну назви Македонії на Північну Македонію, щоб Афіни розблокували вступ Скоп’є до НАТО і ЄС.

Парламент Македонії після тривалих дебатів затвердив зміни до Конституції країни про її нову назву 11 січня 81 голосом із загалом 120 депутатів. Щоб угода могла набути чинності, її ще має ратифікувати парламент Греції. В ньому для цього досить простої більшості від 300 депутатів парламенту. Але владна партія Ципраса «Сіріза» після недавньої втрати коаліційного партнера має 145 депутатів, і прем’єр буде потребувати голосів від опозиції.

Від самого розпаду колишньої Югославії і виникнення незалежної Македонії 1991 року Греція виступає проти цієї назви сусідньої країни, твердячи, що ця назва становить до неї територіальну претензію. Цю ж назву, кажуть в Афінах, має традиційний регіон на півночі Греції, що охоплює дві з половиною сучасні провінції, і цю ж назву мало давнє царство, що існувало переважно в межах території півночі сучасної грецької держави і відіграло значну роль в історії давньої Греції, а світові відоме своїм царем-завойовником Александром Македонським.

Через цю суперечку і позицію Греції сучасна держава македонців-слов’ян визнана низкою міждержавних і міжнародних організацій під тимчасовою назвою «Колишня югославська республіка Македонія». Афіни заявляли, що будуть блокувати вступ Скоп’є до НАТО і Європейського союзу, доки там не змінять назви своєї держави.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):
XS
SM
MD
LG