Доступність посилання

ТОП новини

Договір про дружбу з Росією не розірвуть, а не стануть продовжувати – Геращенко


Ірина Геращенко, що розірвання договору з ініціативи України могло б бути вигідно Москві
Ірина Геращенко, що розірвання договору з ініціативи України могло б бути вигідно Москві

Україна планує не розірвати договір про дружбу з Росією, а відмовитися від подовження його дії, заявила віце-спікер Верховної Ради, народна депутат від «Блоку Петра Порошенка» Ірина Геращенко.

Про це вона сказала на засіданні Погоджувальної ради керівників фракцій та голів комітетів парламенту. За словами Геращенко, різниця між цими двома поняттями суттєва. Адже розірвання договору про дружбу в односторонньому порядку звільнило б Росію від відповідальності за невиконання його умов.

Заява віце-спікера парламенту прозвучала після виступу голови партії «Батьківщина» Юлії Тимошенко, яка висловила подив тим, що про денонсацію договору про дружбу йдеться лише зараз, за сім місяців до президентських виборів.

Читайте також: «Одна вулиця – дві країни. Репортаж з українсько-російського кордону на Донбасі​»

«Чому знову піднімається питання, а не ставиться на голосування проект про денонсацію дружби з країною-агресором? Я хочу нагадати, що законопроект №0005 («Про припинення дії окремих статей Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією» – ред.) ще в 2015 році наша команда внесла до парламенту – просто поставте і проголосуйте і крапка. Я прекрасно розумію, що всі ці розмови тільки для того, щоб черговий раз ввести країну в оману», – заявила Тимошенко.

За словами Ірини Геращенко, всі позови України проти Росії будуються на умовах договору про дружбу, які порушує політика Кремля. Тоді як наразі українська влада планує не розірвати договір про дружбу, а відмовитися від продовження його дії.

«Президент доручив Міністерству закордонних справ не готувати документи до пролонгації цієї угоди, яка наступає автоматично. Я думаю, що в команді всіх кандидатів у президенти є радники зовнішньополітичні, які можуть роз’яснити, що це не синоніми – денонсація і непролонгацію. Мова йде виключно про непролонгацію», – зазначила вона.

Читайте також: «Розірвання договору про дружбу з Росією. Які наслідки для України?​»

Пізніше на своїй сторінці в соцмережах народна депутат від БПП висловила думку, що формальне розірвання договору з ініціативи України могло б бути вигідно Москві.

«Кремль прагнув офіційно розірвати Договір руками України, бо немає угоди – немає відповідальності. Й ті самі товариші, які підіграли кремлівським сценаріям всякими «блокадами на крові» і іншим безладом, намагалися втягти нас в цей сценарій денонсації. Сьогодні ж абсолютно інша ситуація: восени дія закону вимагатиме пролонгації, як правило, це відбувається автоматично, але не може бути й мови про автоматичну пролонгацію Договору про дружбу з країною-агресором», – стверджує Геращенко.

Також, за її словами, велика значення мало прийняття закону про реінтеграцію. Він визнав Росію окупантом частини української території та поклав на неї відповідальність за безпекову і гуманітарну ситуацію в ци районах.

Договір про дружбу між Україною і Росією був підписаний 1997 року, нині є чинним. Він, серед іншого, передбачає, що сторони «поважають територіальну цілісність одна одної і підтверджують непорушність існуючих між ними кордонів», а також «будують відносини одна з одною на основі принципів взаємної поваги до суверенної рівності, непорушності кордонів, мирного врегулювання спорів, незастосування сили або загрози силою».

Документ був укладений на термін у десять років – у 2008 році його дію було автоматично продовжено. Аби припинити дію договору, Україна має офіційно сповістити Росію не пізніше ніж за шість місяців до закінчення чергового десятирічного періоду – тобто до жовтня 2018 року.

XS
SM
MD
LG