Доступність посилання

ТОП новини

Суд визнав надмірною кількість затребуваних даних з телефону журналістки Седлецької й обмежив їх перелік


Наталія Седлецька на засіданні суду
Наталія Седлецька на засіданні суду

Апеляційний суд Києва частково задовольнив скаргу головного редактора програми журналістських розслідувань «Схеми: корупція в деталях» (спільний проект Радіо Свобода і телеканалу UA: Перший) Наталки Седлецької та скасував ухвалу Печерського суду м. Києва про доступ до широкого масиву даних за 1,5 роки з її мобільного телефону.

Водночас суд постановив винести нову ухвалу, якою обмежив перелік даних, що їх може отримати слідчий з мобільного журналістки. Так, суд дозволив отримати від оператора дати, час та місце перебування телефону Наталки Седлецької протягом 17 місяців у рамках дії певних базових станцій поблизу Національного антикорупційного бюро України.

Про це повідомляє журналіст Радіо Свобода з зали суду.

Під час асідання Апеляційного суду Києва
Під час асідання Апеляційного суду Києва

Читайте також: «Луценко переконує, що не просив інших даних з телефонів журналісток, крім дати їхнього перебування біля НАБУ​»

«Сьогоднішнім рішенням Апеляційний суд визнав, що в Генпрокуратурі справді затребували надмірну кількість даних з мого та телефону Крістіни Бердінських. З одного боку, це добрий знак, і показує, що недарма ризик розкриття джерел журналістів викликав таку гостру реакцію суспільства. Водночас суддя хоч і у звуженому обсязі, але все одно дозволив прокуратурі зняти з наших мобільних дані. Що по суті є стеженням за журналістами «пост-фактум». Контакти та місце дзвінків з конкретних вулиць у місті частково дозволять слідчим відновити мої пересування та спілкування за цей період. Фактично суд забетонував можливість силовиків під виглядом слідчих дій відстежувати джерела та слідкувати за роботою журналістів через їхні телефони», – коментує рішення суду Наталка Седлецька.

Наталка Седлецька зазначила, що просила суд повністю унеможливити доступ правоохоронців до свого мобільного для того, щоб створити позитивний прецедент всередині країни щодо захисту журналістських джерел від розкриття. Але суд задовольнив вимоги журналістки лише частково.

Рішення суду у «справі Седлецької і ГПУ» – відео
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:25 0:00

Адвокат Наталки Седлецької Анатолій Попов не вважає рішення суду перемогою з точки зору захисту джерел журналістів.

«З точки зору журналістів та захисту їх джерел – це не можна вважати перемогою, бо суд все одно залишив право слідства отримувати дані про пересування журналістів протягом такого довгого періоду. І залишив право доступу ГПУ до доволі широкого обсягу інформації з телефонів розслідувачів. Але з точки зору громадян – це перемога, бо сьогодні суд підтвердив можливість оскаржувати ухвали слідчих суддів у випадку, коли вони прямо порушують конституційні права громадян», – прокоментував Попов.

11 вересня адвокати Наталки Седлецької подали апеляційну скаргу на рішення Печерського районного суду Києва від 27 серпня 2018 року про дозвіл слідчим ГПУ отримати від провайдера інформацію з телефону головного редактора програми журналістських розслідувань програми «Схеми» Наталки Седлецької.

В ухвалі йдеться про надання доступу слідства до дзвінків і смс-повідомлень журналістки з липня 2016-го по листопад 2017 року і до даних про місце розташування її телефону протягом цих 17 місяців.
Радіо Свобода висловило обурення цією ухвалою. Редакція програми «Схеми» виступила із заявою, в якій засудила тиск на Наталку Седлецьку.

Слідом із заявами про наступ на свободу слова і засудженням порушеного права журналістів на захист джерел виступили колеги по цеху, українські та міжнародні організації, серед яких, зокрема, «Репортери без кордонів», нью-йоркський «Комітет із захисту журналістів», Європейська комісія, Парламентська асамблея Ради Європи.

XS
SM
MD
LG