Доступність посилання

ТОП новини

Протистояння в Сирії: президент Туреччини каже, що сказав Путіну не втручатися


Фото Міноборони Туреччини, за повідомленням, показує роботу турецької самохідної артилерії по цілях сирійського режиму, Ідліб, Сирія, 28 лютого 2020 року
Фото Міноборони Туреччини, за повідомленням, показує роботу турецької самохідної артилерії по цілях сирійського режиму, Ідліб, Сирія, 28 лютого 2020 року

«Ми прийшли туди, бо нас запросив народ Сирії. Ми не маємо наміру йти звідти, доки народ Сирії не скаже: «Ви зробили свою справу»

Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган заявив, що в телефонній розмові з президентом Росії Володимиром Путіним сказав йому, щоб той не втручався в дії Анкари в Сирії, щоб вона самостійно розібралася з сирійськими урядовими військами.

Як сказав Ердоган, виступаючи в Стамбулі, він сказав Путінові, що Туреччина не має наміру нині залишати Сирію, і Москва має дати їй можливість «зробити необхідне» після того, як раніше цього тижня внаслідок повітряного удару в сирійській провінції Ідліб, офіційно приписаного сирійським урядовим силам, загинули 34 турецькі військовослужбовці.

«Ми прийшли туди, бо нас запросив народ Сирії. Ми не маємо наміру йти звідти, доки народ Сирії не скаже: «Ви зробили свою справу», – сказав Ердоган.

Ердоган розмовляв із Путіним телефоном попереднього дня, 28 лютого. Також представники Туреччини і Росії провели три раунди переговорів про перемир’я в Ідлібі і частині сусідньої сирійської провінції Алеппо, але не досягли успіху. В тих місцевостях, останніх у Сирії, які ще контролюють повстанці, сирійські урядові сили за військової підтримки Росії, в першу чергу авіаударами, здійснили значний поступ у наступі на місцевих повстанців, яким надає військову підтримку Туреччина; але останнім часом повстанці перейшли там у контрнаступ, що далі загострило ситуацію.

Ці повстанці заявили 29 лютого, що відбили в урядових сил шість сіл і містечок на півдні Ідлібу. Тим часом сирійська урядова і російська авіація продовжувала цього дня бити по місту Саракеб у цій провінції, що лежить на стратегічно важливій автодорозі, повідомило Сирійське бюро спостереження за правами людини, що працює в Лондоні, але має інформаторів на місцях подій у Сирії.

Міністерство закордонних справ Росії заявило цього ж дня, що в перебігу переговорів цього тижня Москва й Анкара домовилися зменшити напруженість в Ідлібі, ведучи там свої воєнні дії далі.

Але міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу заявив журналістам, що справу Ідлібу можна владнати тільки на особистій зустрічі Ердогана і Путіна. За його словами, така зустріч могла б відбутися 5 чи 6 березня.

Про такі ж дати говорили і в Москві. У Кремлі підтвердили 29 лютого, що Путін і Ердоган обговорять усі аспекти сирійського конфлікту на планованих переговорах між ними в Москві.

Чавушоглу, який перебуває в столиці Катару Досі і зустрівся там із державним секретарем США Майком Помпео, повідомив після тієї зустрічі, що просив США надати ракетні системи Patriot на підтримку турецьких дій в Ідлібі.

Бойові дії в сирійському регіоні викликали нову хвилю біженців, значна частина яких прибуває до Туреччини. Ердоган у згаданому виступі 29 лютого повторив позицію Анкари, що Туреччина «не зможе впоратися з новою хвилею міграції» і тому не буде перешкоджати біженцям на їхньому шляху до країн Європи, як то робила раніше.

«Ми не закриємо воріт для біженців, – сказав він. – Європейський союз має дотримуватися своїх обіцянок. Ми не зобов’язані доглядати і годувати стількох біженців».

За домовленістю з ЄС 2016 року Туреччина погодилася стримувати потік біженців у Європу в обмін на фінансову допомогу після того, як 2015 року до Європи дістався понад мільйон мігрантів із Сирії й інших країн.

Нині в Туреччині перебуває понад 3,5 мільйони біженців із Сирії і ще багато з інших країн Азії, Африки і Близького Сходу, які втікають від воєн і бідності вдома і сподіваються з Туреччини перебратися до європейських країн, найчастіше через сусідню Грецію.

Грецькі посадовці повідомили 29 лютого, що цього дня затримали 70 мігрантів, які намагалися перейти кордон із Туреччини.

XS
SM
MD
LG