Доступність посилання

ТОП новини

Петиція до Зеленського про відкликання згоди щодо «консультативної ради з ОРДЛО» набрала необхідні для розгляду голоси


Тепер Володимир Зеленський зобов’язаний розглянути петицію і дати на неї обґрунтовану відповідь
Тепер Володимир Зеленський зобов’язаний розглянути петицію і дати на неї обґрунтовану відповідь

Кількість підписів під петицією до президента Володимира Зеленського з вимогою відкликати згоду України на створення так званої «консультативної ради» з представниками ОРДЛО перевищила необхідні для її розгляду 25 тисяч.

Електронна петиція на сайті офісу президента містить вимогу негайно відкликати підписи представника України і погодження керівника офісу президента України під протоколом засідання Тристоронньої контактної групи, яке відбулось у Мінську 11 березня 2020 року.

Підписи під петицією, яку оприлюднив 16 березня активіст Михайло Свистович, були зібрані за лічені дні – на 87 днів раніше від останнього терміну.

Згаданий у петиції протокол підписав представник України, другий президент Леонід Кучма, і резолюцію про згоду поставив голова офісу президента України Андрій Єрмак.

Автор петиції цитує пункт протоколу про те, що на наступному засіданні ТКГ 25 березня вирішено підписати рішення Тристоронньої групи про створення «консультативної ради», а також саме це ще не підписане рішення, яке передбачає, що в цій раді вирішальні голоси будуть мати представники України і ОРДЛО, а Росія, поряд із Францією, Німеччиною і ОБСЄ, матиме дорадчий голос, фактично як спостерігач.

«Таким чином сторонами переговорів стають Україна і ОРДЛО, фактично визнається позиція Росії, що в нас відбувається громадянська війна, внутрішній конфлікт, Росія ж перетворюється з агресора на посередника між воюючими українцями поряд з Францією, Німеччиною і ОБСЄ, хоча весь світ знає, що ні ОРДО, ні ОРЛО не є самостійними суб’єктами, повністю керуються з Москви і є просто місцевими колаборантами російського окупанта», – наголошує автор петиції.

«Дії Aндрія Єрмака і Леоніда Кучми 11 березня 2020 року легітимізують ОРДО і ОРЛО в очах міжнародного співтовариства, порушують українське законодавство і містять ознаки державної зради, оскільки є на користь агресору, якого ці дії перетворюють на посередника у нібито внутрішньоукраїнському конфлікті. Ці дії зміцнюють агресора, бо відкривають шлях для зняття санкцій з нього. Якщо Україна визнає ОРДО і ОРЛО рівною стороною, а Росію посередником, то весь світ також визнає їх такими», – звертає увагу автор.

Нагадуючи президентові, що саме він, за Конституцією, керує зовнішньополітичною діяльністю держави, автор вимагає від Зеленського: «Вимогою цієї петиції є надання Вами доручення Леоніду Кучмі і Aндрію Єрмаку відкликати свої підписи під протоколом засідання Тристоронньої контактної групи, яке відбулось у Мінську 11 березня 2020 року, й відмовитись від механізму «консультативної ради», де представники матимуть право вирішального голосу і вестимуть безпосередні переговори з представниками України в цій раді».

11 березня на зустрічі Тристоронньої контактної групи в білоруському Мінську було домовлено вже на наступній зустрічі, 25 березня, підписати рішення про створення так званої консультативної ради. Офіційно документи зустрічі не були оприлюднені. Ці документи 13 березня опублікувало видання «Дзеркало тижня. Україна»; офіційний Київ не заперечив і не підтвердив прямо їхню правдивість.

В опублікованому документі, зокрема, йдеться про те, що в згаданій консультативній раді мають вести переговори повноважні представники України, з одного боку, і її окремих районів у Донецькій і Луганській областях, із іншого, а Росія стає лише спостерігачем, разом із Німеччиною, Францією й ОБСЄ. На думку критиків, це означає визнання суб’єктності незаконних збройних сепаратистських угруповань «ДНР» і «ЛНР», підтримуваних і скеровуваних Росією і визнаних в Україні терористичними, а також визнання кремлівської тези про «внутрішній конфлікт» в Україні, бо Росія зі сторони переговорів із Україною перетворюється лише на стороннього спостерігача.

Після появи тексту документів голова офісу президента України Андрій Єрмак пізніше 13 березня підтвердив таку плановану структуру «консультативної ради», але намагався заперечувати, що це стане визнанням суб’єктності угруповань і зміни ролі Росії з агресора на посередника в переговорах між Києвом і ОРДЛО.

Дотепер Київ відкидав можливість прямих переговорів із окупаційними адміністраціями в Донецьку і Луганську, що їх підтримує і скеровує Росія. На переговорах про врегулювання на окупованій частині Донбасу в Тристоронній контактній групі сторонами переговорів наразі є Україна, Росія і ОБСЄ, представники угруповань перебувають там як спостерігачі і дотепер ставили свої підписи під документами як приватні особи. В оприлюднених документах із нинішньої зустрічі чи не вперше вони підписалися з титулами «повноважний представник окремих районів» Донецької і Луганської областей.

Після повідомлень про результати зустрічі в Мінську з вимогами до президента Володимира Зеленського з вимогою доручити представникам України в Тристоронній контактній групі «повернутися в рамки законодавства України» і не допустити підписання рішення про таку консультативну раду виступили не тільки численні активісти і група громадських організацій, а й низка народних депутатів із владної фракції «Слуга народу».

Після оприлюднення заяви «слуг» із тими, хто підписав її, влаштував зустріч Андрій Єрмак, після чого частина тих депутатів відмовилася від її підтримки. Натомість проти створення «консультативної ради» з бойовиками виступила ще одна група народних депутатів.

Плани створення такої ради також викликали низку громадських протестів.

Як мовиться на сайті Банкової, електронна петиція, адресована президентові України, розглядається за умови збору на її підтримку не менш як 25 тисяч підписів громадян протягом не більш ніж трьох місяців з дня оприлюднення петиції. Інформація про початок розгляду електронної петиції, яка в установлений строк набрала необхідну кількість голосів на її підтримку, оприлюднюється у розділі електронних петицій на сторінці «На розгляді» не пізніш як через три робочі дні після набрання необхідної кількості підписів на її підтримку. Розгляд електронної петиції здійснюється невідкладно, але не пізніше від десяти робочих днів від дня оприлюднення інформації про початок її розгляду. Про підтримку або не підтримку електронної петиції, адресованої президентові України, публічно оголошується президентом України на вебсайті офіційного інтернет-представництва президента України. Відповідь на електронну петицію не пізніше як наступного робочого дня після закінчення її розгляду оприлюднюється у розділі електронних петицій на сторінці «З відповідями», а також надсилається у письмовому вигляді авторові (ініціатору) електронної петиції. У відповіді на електронну петицію повідомляється про результати розгляду порушених у ній питань із відповідним обґрунтуванням.

XS
SM
MD
LG