Доступність посилання

ТОП новини

У Росії підтвердили статус «іноземного агента» правозахисній організації «Міжнародний Меморіал»


(ілюстраційне фото)
(ілюстраційне фото)

У Росії суд у столиці Москві визнав законним внесення Міжнародного правозахисного товариства «Меморіал» до реєстру так званих некомерційних організацій-«іноземних агентів», відхиливши позов захисту.

Це товариство в позові посилалося на позицію Конституційного суду Росії, за якою до реєстру «іноземних агентів» може потрапити тільки російська неурядова організація, а це означає, що внесення до реєстру міжнародних чи іноземних організацій або їхніх представництв і філій неможливе.

7 грудня інший суд у Москві оштрафував Міжнародне правозахисне товариство «Меморіал» на 300 тисяч рублів (нині це понад 125 тисяч гривень) за відмову добровільно зареєструватися як «іноземний агент».

Міністерство юстиції Росії примусово внесло «Міжнародний Меморіал» до реєстру «іноземних агентів» 4 жовтня. У Мін’юсті визнали «політичною діяльністю» заяви «Меморіалу» з критикою самого закону про «іноземних агентів», а також заяви про відповідальність влади Росії за вбивство опозиційного політика Бориса Нємцова і заяви з приводу подій на сході України від 2014 року.

Так само раніше в Росії визнані «іноземними агентами» кілька інших правозахисних організацій із мережі «Меморіалу», зокрема, Російське правозахисне товариство «Меморіал» і низку регіональних «Меморіалів».

За широко критикованим у Росії й у світі законом, відомим як «закон про іноземних агентів», ухваленим 2012 року, неурядові (некомерційні, як їх називають у Росії) організації, що отримують кошти чи майно з-за кордону й займаються «політичною діяльністю», мають самі зареєструватися як «іноземні агенти» чи бути зареєстровані примусово з накладенням штрафу. Такі організації зобов’язані, зокрема, на всіх своїх матеріалах підписувати себе «іноземним агентом», а також подавати набагато більше звітності урядовим органам.

Через широке трактування поняття «політична діяльність» до «іноземних агентів» записали й десятки організацій, що займаються правозахистом, соціологією, доброчинністю, освітніми проектами чи захистом довкілля. Критики заявляють, що справжньою метою запровадження закону було змусити замовкнути незалежні голоси.

XS
SM
MD
LG