Доступність посилання

ТОП новини

Казахстан: Назарбаєв заборонив парламенту й уряду використовувати російську на засіданнях


Нурслутан Назарбаєв

Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв заборонив парламенту й уряду використовувати російську мову на своїх засіданнях і наказав розмовляти лише державною мовою.

«Необхідно продовжити роботу щодо підвищення статусу казахської мови. Діяльність парламенту і уряду повинна здійснюватися державною мовою… Водночас не можна обмежувати права громадян в цьому питанні. Необхідно передбачати для них можливості синхронного перекладу», – сказав Назарбаєв.

27 лютого засідання уряду практично повністю відбувалося з використанням казахської мови. Зокрема аким Акмолинської області доповідав російською, а деякі інші чиновники не переклали слайди, які вони використовували під час виступів, на казахську.

У квітні 2017 року Нурсултан Назарбаєв виступив за переведення казахської мови з кирилиці на латинку. 27 жовтня президент підписав указ про поетапне переведення казахської мови з кирилиці на латинку до 2025 року. Тоді в запропонованому варіанті алфавіту було 32 букви, зокрема дев’ять букв з апострофами. У лютому 2018 року затвердив новий варіант алфавіту казахської мови на латиниці, який не передбачає використання апострофа.

Такий перехід вважають черговим кроком президента Казахстану на віддалення його країни від Росії. Астана перебуває в добрих стосунках із Москвою, але веде незалежну політику, а також бореться з російським націоналізмом у регіонах, де росіяни становлять значну частку населення.

Крім того, сучасна казахська графіка на основі російської кирилиці із застосуванням додаткових літер має загалом 42 знаки, що створює незручності в сучасних умовах: зокрема, казахська розкладка клавіатури передбачає, що до звичайної російської вісім додаткових літер розміщені вже на верхньому «цифровому» ряді клавіш. При цьому ціла низка російських літер для казахської мови взагалі не потрібна і використовується тільки в запозичених російських словах. Для порівняння, українська чи російська мови мають по 33 літери.

НА ЦЮ Ж ТЕМУ:

Без апострофа: Назарбаєв затвердив новий варіант казахського алфавіту на латиниці

Назарбаєв указом затвердив переведення казахської мови на латинку​

КСУ ухвалив рішення щодо «мовного закону»​

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):
XS
SM
MD
LG