Доступність посилання

«ІДІЛ, таджики, Україна...». Перші озвучені версії щодо нападу на «Крокус Сіті Хол» під Москвою

Чорні пакети із тілами загиблих під час нападу на «Крокус Сіті Хол» у Підмосков'ї. Росія. Ніч на 23 березня 2024 року
Чорні пакети із тілами загиблих під час нападу на «Крокус Сіті Хол» у Підмосков'ї. Росія. Ніч на 23 березня 2024 року

Які останні дані про масовий розстріл людей у «Крокус Сіті Хол» під Москвою? Які версії уже прозвучали? Кого затримали? Які наслідки все це може мати?

  • Слідчий комітет Росії у першій половині дня 23 березня підтвердив загибель понад сотні людей «внаслідок теракту 22 березня у «Крокус Сіті Хол» у Красногорську Московської області».
  • За інформацією МОЗ РФ, постраждали понад 140 осіб.
  • МОЗ Московської області опублікувало список, в якому станом на 6-ту ранку 23 березня перераховано імена 121 постраждалого, серед них п'ятеро дітей, а також зазначається, що 62 особи, у тому числі троє дітей, загинули.
  • За неофіційними даними, які публікують російські ЗМІ, називають більшу кількість загиблих і постраждалих.

«Кількість жертв зростатиме значно, сьогодні о 06:30 ранку рятувальники зайшли до зали, де відбувалися найжахливіші події, буквально зараз я повернувся звідти. Ми бачимо, що ситуація там вкрай тяжка», – повідомив очільник Московської області Росії Андрій Воробйов.

Наслідки пожежі в глядацькій залі «Крокус Сіті Хол» під Москвою. 23 березня 2024 року
Наслідки пожежі в глядацькій залі «Крокус Сіті Хол» під Москвою. 23 березня 2024 року

Хронологія подій

Напад озброєних автоматами невідомих на людей, які прийшли на концерт у «Крокус Сіті Хол», що у Красногорську під Москвою, було скоєно ввечері 22 березня.

За різними даними там було від однієї до кількох тисяч людей.

На відео, що набули поширення в соціальних мережах, видно, як озброєні люди заходять у хол концертного залу і починають усіх із автоматичної зброї. За ними іде чоловік, який знімає все на відео.

Потім нападники зайшли до концертної зали і почали стріляти по людях там.

Почалася паніка, у тісняві люди намагалися знайти виходи й утекти з концертної зали та будівлі «Крокус Сіті Холу» .

Потім пролунало кілька вибухів і почалася сильна пожежа. Вогонь охопив велику площу, у будівлі обвалився дах.

Внаслідок вибухів і великої пожежі дах ТЦ, де стався напад, обвалився. Красногорськ, Підмосков'я. Росія. Ніч на 23 березня 2024 року
Внаслідок вибухів і великої пожежі дах ТЦ, де стався напад, обвалився. Красногорськ, Підмосков'я. Росія. Ніч на 23 березня 2024 року

Російські силовики, які прибули до концертної зали, оточили будівлю, виводили звідти людей і шукали нападників.

Надходили суперечливі повідомлення про штурм будівлі та про те, що нападники втекли та їх шукають.

Російська нацгвардія бере під контроль периметр навколо ТЦ, де стався теракт. Підмосков'я, Росія. 22 березня 2023 року
Російська нацгвардія бере під контроль периметр навколо ТЦ, де стався теракт. Підмосков'я, Росія. 22 березня 2023 року

У соцмережах з'явилися фотографії машин із передбачуваними учасниками нападу.

У багатьох містах Росії скасували масові заходи, концерти, закриваються громадські місця.

У Росії напад на «Крокус Сіті Хол» у Підмосков'ї офіційно оголосили терактом.

Один із автоматів нападників, які розстріляли відвідувачів концерту у ТЦ «Крокус Сіті Хол» у Підмосков'ї. Росія, 22 березня 2023 року
Один із автоматів нападників, які розстріляли відвідувачів концерту у ТЦ «Крокус Сіті Хол» у Підмосков'ї. Росія, 22 березня 2023 року

Хто стоїть за нападом?

  • «Нібито вихідці із Таджикистану»

Деякі російські ЗМІ написали про те, що до нападу нібито причетні громадяни Таджикистану, і навіть назвали прізвища ймовірних нападників та виклали у мережі їхні фото. Про це, зокрема, написав російський Telegram-канал Baza.

За повідомленнями, нібито у Брянській області, неподалік від кордону з Білоруссю та Україною, затримали автомобіль із ймовірними нападниками. В авто було шість осіб, але чотирьом вдалося утекти.

На ці повідомлення відреагували у МЗС Таджикистану. Там назвали це фейком і заявили, що не отримували від Москви офіційної інформації.

«Наголошуємо, що таджицька сторона не отримувала від офіційної влади Росії підтвердження повідомлень про причетність громадян Таджикистану. У зв'язку з цим просимо спиратися на офіційну інформацію, що поширюється державними органами Росії», – мовиться у повідомленні.

Пізніше 23 березня російська державна агенція ТАСС із посиланням на Центр громадських зв'язків ФСБ повідомила, що «особи, які брали участь у теракті у «Крокус Сіті Холі», намагалися втекти в Україну».

Згідно з цим повідомленням, учасники теракту нібито «планували перейти російсько-український кордон» та «мали контакти на українській стороні». Сам теракт, за даними ФСБ, був ретельно спланований.

Слідчий комітет РФ також повідомив, що «спецслужбами та правоохоронними органами у Брянській області, неподалік кордону з Україною затримано четверо підозрюваних з-поміж осіб, які вчинили теракт у концертній залі «Крокус Сіті Хол».

Загалом у звʼязку з терактом, як доповів Путіну директор ФСБ Олександр Бортніков, затримали 11 осіб.

Наслідки пожежі у «Крокус Сіті Хол» під Москвою. Росія. 23 березня 2024 року
Наслідки пожежі у «Крокус Сіті Хол» під Москвою. Росія. 23 березня 2024 року
  • «Відповідальність несе Україна»

Буквально у перші години після нападу деякі російські політики почали виступати із заявами, що напад на «Крокус Сіті Холл» може мати український слід.

На російському ТБ навіть поширили фейкове відео, на якому нібито Секретар РНБО України Олексій Данілов «бере відповідальність за теракт», повідомляє Центр протидії дезінформації.

Якщо буде встановлено, що це терористи київського режиму, то їх має бути безжально знищено
Дмитро Медведєв

«Відповідальність за теракт у концертному залі «Крокус сіті Хол» несе Україна», – майже одразу заявив перший заступник голови Комітету Ради Федерації з оборони та безпеки Віктор Бондарєв.

Водночас легіон «Свобода Росії» поширив у телеграм-каналі заяву, оприлюднив заяву, у якій звинуватив у теракті «режим Путіна». Російські добровольці пригадали серію терактів у Москві 1999 року, і заявили, що будуть боротися проти путінських силовиків.

Колишній президент РФ Дмитро Медведєв, як і низка російських пропагандистів, теж виступили із натяками на причетність України.

«Якщо буде встановлено, що це терористи київського режиму, то усіх їх має бути знайдено і безжально знищено як терористів», – написав відомий своїми скандальними заявами колишній президент Росії Медведєв.

Володимир Путін 22 березня не виступав із публічними заявами, тільки через своїх чиновників передав співчуття родинам загиблих.

Будівля «Крокус Сіті Хол», де стався масовий розстріл людей, пролунали вибухи, зайнялася пожежа і обвалився дах. Підмосков'я. Росія. 23 березня 2024 року
Будівля «Крокус Сіті Хол», де стався масовий розстріл людей, пролунали вибухи, зайнялася пожежа і обвалився дах. Підмосков'я. Росія. 23 березня 2024 року
Вважаємо такі звинувачення спланованою провокацією Кремля з метою подальшого нагнітання антиукраїнської істерії
МЗС України

У Міністерстві закордонних справ України «категорично» відкинули усі звинувачення, які почали лунати від російських офіційних осіб, у начебто «причетності» України до стрілянини в концертній залі «Крокус Сіті Холл» у підмосковному Красногорську 22 березня.

«Вважаємо такі звинувачення спланованою провокацією Кремля з метою подальшого нагнітання антиукраїнської істерії в російському суспільстві, створення умов для посилення мобілізації російських громадян для участі в злочинній агресії проти нашої держави та дискредитації України в очах міжнародної спільноти», – йдеться в офіційній заяві на сайті українського зовнішньополітичного відомства.

Також ймовірність причетності Українивідкинув радник глави Офісу президента Михайло Подоляк. В оприлюдненому відеозверненні він наголосив, що «українська сторона до стрілянини не має жодного відношення».

Україна непричетна
Подоляк

«Сили оборони України дають відсіч російським загарбникам на свої території, відповідно до міжнародно визнаних прийнятними методами ведення війни... Україна ніколи не застосовувала терористичні методи війни, тероризм як метод ведення війни, на відміну від Російської Федерації», – наголосив радник керівника ОП.

США також заявили, що немає жодних ознак того, що до нападу причетна Україна. При цьому два тижні тому, напередодні президентських виборів у Росії, посольство США попередило про загрозу терактів у Москві. Тоді американським громадянам було рекомендовано уникати місць масового скупчення людей.

Володимир Путін тоді назвав заяви західних країн про можливість терактів у Росії «провокаційними» та націленими «на залякування та дестабілізацію суспільства».

  • «Ісламська держава»

Через кілька годин після нападу на «Крокус Сіті Холл» з'явилися повідомлення, що відповідальність за атаку взяло на себе терористичне угруповання «Ісламська держава».

Йдеться про підрозділ ІГ, що базується в Афганістані
NYT

Істинність цієї заяви спочатку була поставлена ЗМІ під сумнів, проте потім CBS і New York Times повідомили з посиланням на неназвані офіційні особи, що розвіддані США кажуть про причетність «Ісламської держави» до нападу в Москві, і що США заздалегідь надали Росії розвіддані про потенційний теракт.

NYT, зокрема, пише, що йдеться про підрозділ ІДІЛ, що базується в Афганістані, який, як стверджується, хотів помститися Росії за її дії в Афганістані, Чечні та Сирії.

Розслідувач Христо Грозєв в ефірі телеканалу «Настоящее время» (створеного Радіо Свобода за участі «Голосу Америки») назвав причетність ІДІЛ однією з ймовірних версій:

«Потрібно пов'язувати це з попередженням, яке було кілька тижнів тому з американської сторони російській стороні.

Були арешти кількох представників цієї організації на території Росії
Грозєв

Попередження було досить конкретне, хоча російська сторона скаржилася, що воно «спільне» і стосувалося можливих терактів проти російських інтересів та громадян з боку ІДІЛ-К – це афганський осередок міжнародної терористичної організації «Ісламська держава».

Хоча російська сторона відповіла якось холодно і сказала, що це попередження вони не вважають серйозними, все-таки були арешти кількох представників цієї організації на території Росії, за даними американської розвідки, протягом останніх двох тижнів»

ІДІЛ
ІДІЛ

Які будуть наслідки?

Журналіст Дмитро Колезєв:

«У першому наближенні жахливий теракт у Москві зовсім не схожий на провокацію російських спецслужб, він більше схожий на їхній грандіозний провал.

Фантастичні гроші витрачаються на «безпеку», а спецслужби заточені тільки на політичний розшук і залякування громадян
Колезєв

Фантастичні гроші витрачаються на «безпеку», а ця безпека насправді не забезпечується. Пропустили дуже великий і, ймовірно, добре підготовлений теракт» «Це вам не стрілець-одинак, це ціла масштабна операція. Ще й атакуючих досі не знайшли (чи знайдуть?).

Спецслужби заточені на політичний розшук і залякування громадян. Прямого обов'язку щодо захисту суспільства від реальних загроз вони не виконують».

Ці питання мають ставити опозиційні політики та незалежні журналісти. На жаль, і ті, й інші не мають доступу на федеральні канали, де про це можна було б сказати досить голосно.

Силовики недоторканні, тому що вони є опорою режиму. Це трагедія для чергового етапу об'єднання «навколо прапора».

Квіти на огорожі навколо місця, де стався теракт. Підмосков'я, Росія. 23 березня 2024 року
Квіти на огорожі навколо місця, де стався теракт. Підмосков'я, Росія. 23 березня 2024 року

Політолог Володимир Пастухов:

«Треба чітко розрізняти три ракурси трагедії:

  • Що сталося?
  • На кого повісять те, що сталося?
  • Що станеться після, без будь-якого зв'язку з тим, що сталося, і з тим, на кого це повісять?

Я згоден із Дмитром Колізєвим – те, що трапилося, більше схоже на провал російських спецслужб, ніж на їхню ж провокацію.

Більше схоже на провал російських спецслужб
Пастухов

Не тому, що я не вірю в їхню здатність організувати провокацію, а тому, що не вірю в їхню здатність грамотно прорахувати її наслідки, щоб бути достатньо впевненими в отриманні потрібного ефекту.

Думаю, що рішення щодо того, хто ж винен буде ухвалюватися в Росії зрештою політично.

Відповідальних швидше за все буде призначено, а не знайдено.

І я буде дуже здивований, якщо це буде не Україна. Тим не менш, це точно буде не Україна, якщо спецслужби Росії насправді отримали достатньо інформації від американців та їхніх союзників заздалегідь, що неможливо якось «замилити» при висуванні версії українського сліду.

Слідчі оглядають тіла жертв нападу. Підмосков'я, Росія. 23 лютого 2024 року
Слідчі оглядають тіла жертв нападу. Підмосков'я, Росія. 23 лютого 2024 року
Відповідальних швидше за все буде призначено, а не знайдено

Які наслідки?

Теракт ляже в загальну канву того, що відбувається в Росії і в кінцевому рахунку виявиться лише каталізатором давно запущених процесів, що йдуть своїм ходом. Країна ще глибше просунеться у бік терору та громадянської війни, причому це станеться стрибкоподібно.

Зняття мораторію на страту, відновлення практики позбавлення громадянства, часткове відключення від світового інтернету, запровадження воєнного стану та прискорення мобілізації – все це можливі кроки.

Метью Сассекс, експерт з Росії з Австралійського національного університету:

Він заявив в інтерв'ю Бі-бі-сі, що якщо версія про причетність ісламських екстремістів до нападу на «Крокус Сіті Холл» підтвердиться, російська влада може відреагувати «крайнім насильством».

Російська влада може відреагувати «крайнім насильством»
Сассекс

Як приклади він навів реакцію Кремля на теракти в московському Театральному центрі на Дубровці (2002) та в Беслані (2004), після яких Кремль активізував бойові дії на Північному Кавказі і вжив низку заходів щодо зміцнення авторитарної влади Володимира Путіна.

«Можливо, однак, що не так важливо, хто насправді здійснив напад, як те, кого російський уряд вирішить у цьому звинуватити і проти кого він вирішить вжити дій», – додав експерт.

Поліція з собаками біля «Крокус Сіті Хол» після нападу. Красногорськ, Підмосков'я. Росія. Під ранок 23 березня 2023 року
Поліція з собаками біля «Крокус Сіті Хол» після нападу. Красногорськ, Підмосков'я. Росія. Під ранок 23 березня 2023 року
  • За понад двадцятиліття, відколи Росією керує колишній полковник радянського КДБ Володимир Путін, в країні сталося багато терактів із великою кількістю жертв.
  • Результати проведених російськими силовими відомствами розслідувань щодо тих терактів завжди викликали багато сумнівів, як всередині Росії так і за її межами.
  • Після кожного з тих терактів російська влада розпочинала нову хвилю насильства. Зокрема, підриви багатоквартирних житлових будинків у Москві, Волгодонську та інших містах були використані Володимиром Путіним для початку війни у Чечні.

Теракт у Беслані: хто винен у загибелі людей

Школа №1. У спортзалі школи протягом 52 годин терористи утримували 1100 вчителів, дітей та їх батьків. Зараз там висять фотографії більш, ніж 300 жертв теракту. Школа знаходиться в руїнах, з 2004 року тут практично нічого не змінилося. Зрешечені кулями стіни, надписи «Ми пам'ятаємо», «Сумуємо». Обгоріла шведська стінка на одному кінці спортзалу, обвуглені баскетбольні кільця – на іншому. Посеред спортзалу поставлений православний хрест. Навколо нього розставлені відкриті пляшки зі свіжою водою – в пам'ять про заручників, які впродовж двох спекотних літніх днів були практично позбавлені води. На згадку про вбитих тут 186-ти дітей, жителі Беслана продовжують приносити машинки, ведмедиків та інші іграшки. 
1/10 Школа №1. У спортзалі школи протягом 52 годин терористи утримували 1100 вчителів, дітей та їх батьків. Зараз там висять фотографії більш, ніж 300 жертв теракту. Школа знаходиться в руїнах, з 2004 року тут практично нічого не змінилося. Зрешечені кулями стіни, надписи «Ми пам'ятаємо», «Сумуємо». Обгоріла шведська стінка на одному кінці спортзалу, обвуглені баскетбольні кільця – на іншому. Посеред спортзалу поставлений православний хрест. Навколо нього розставлені відкриті пляшки зі свіжою водою – в пам'ять про заручників, які впродовж двох спекотних літніх днів були практично позбавлені води. На згадку про вбитих тут 186-ти дітей, жителі Беслана продовжують приносити машинки, ведмедиків та інші іграшки. 
У Беслан (регіон Північна Осетія) бойовики захопили в заручники понад 1200 учнів та вчителів школи №1. Внаслідок нападу і наступного штурму будівлі силовиками загинули 334 людини, 186 із них – діти
<span style="font-size: 11pt; line-height: 115%; font-family: Calibri, sans-serif;">Аміна Качмазова стоїть посеред їдальні школи №1. 1 вересня 2004 року, в свій восьмий день народження, вона прийшла до школи разом зі своїми сусідками-старшокласницями &ndash; Лялею і Аліною. Коли вона опинилася серед заручників, нікого з її родичів з нею не було. Вона пам&#39;ятає, як бойовики стратили одного із заручників з метою змусити замовкнути інших. До того дня Аміна ніколи не чула про &laquo;вибухи&raquo;. Один із вибухів, який стався на третій день, залишив її без очей. Ляля і Аліна обоє загинули. Зараз, 10 років потому, Аміна &ndash; студентка факультету міжнародних відносин Владикавказького університету. Вона сміється легким сміхом і обожнює життя.&nbsp;</span>
2/10 Аміна Качмазова стоїть посеред їдальні школи №1. 1 вересня 2004 року, в свій восьмий день народження, вона прийшла до школи разом зі своїми сусідками-старшокласницями – Лялею і Аліною. Коли вона опинилася серед заручників, нікого з її родичів з нею не було. Вона пам'ятає, як бойовики стратили одного із заручників з метою змусити замовкнути інших. До того дня Аміна ніколи не чула про «вибухи». Один із вибухів, який стався на третій день, залишив її без очей. Ляля і Аліна обоє загинули. Зараз, 10 років потому, Аміна – студентка факультету міжнародних відносин Владикавказького університету. Вона сміється легким сміхом і обожнює життя. 
У Беслан (регіон Північна Осетія) бойовики захопили в заручники понад 1200 учнів та вчителів школи №1. Внаслідок нападу і наступного штурму будівлі силовиками загинули 334 людини, 186 із них – діти
<span style="font-size: 11pt; line-height: 115%; font-family: Calibri, sans-serif;">Час назавжди зупинився в кімнаті Оксани Кокової. Її батькові, Руслану, подобається тримати двері в її кімнату відкритими. Після вибуху, який стався на третій день, Оксані вдалося вирватися на свободу, але вона повернулася назад, щоб допомогти малюкам. Рятуючи їх, вона й загинула. Оксана була талановитою спортсменкою, обожнювала карате і в&#39;язання. Живучи з батьком і старшим братом, вона звикла займатися будинком. Вона була доброзичливою, балакучою і відповідальною. Оксані було 15 років.&nbsp;</span>
3/10 Час назавжди зупинився в кімнаті Оксани Кокової. Її батькові, Руслану, подобається тримати двері в її кімнату відкритими. Після вибуху, який стався на третій день, Оксані вдалося вирватися на свободу, але вона повернулася назад, щоб допомогти малюкам. Рятуючи їх, вона й загинула. Оксана була талановитою спортсменкою, обожнювала карате і в'язання. Живучи з батьком і старшим братом, вона звикла займатися будинком. Вона була доброзичливою, балакучою і відповідальною. Оксані було 15 років. 
У Беслан (регіон Північна Осетія) бойовики захопили в заручники понад 1200 учнів та вчителів школи №1. Внаслідок нападу і наступного штурму будівлі силовиками загинули 334 людини, 186 із них – діти
<span style="font-size: 11pt; line-height: 115%; font-family: Calibri, sans-serif;">&laquo;Мені здається, що вона як і раніше з нами&raquo;, &ndash; говорить 63-річний Руслан Коков. Коли Оксана пішла в школу, щоб більше вже не повернутися ніколи, Руслан був на базарі. В її день народження Руслан і його 27-річний син Урузмага завжди сервірують для неї місце за столом. Вони їдять її улюблену їжу &ndash; кавуни, хурму, апельсини-корольки. На цій фотографії Руслан зображений на тлі свого будинку на вулиці Комінтерну. Школу №1 видно з вікна його кімнати. Під час облоги тут розташовувалися підрозділи російського спецназу. У заключній перестрілці було розбито скло на двох вікнах його будинку. За минулі десять років він так і не зібрався з духом їх полагодити. &laquo;Коли щось нагадує мені про цю трагедію, я тільки страшно засмучуюсь&raquo;, &ndash; говорить він.&nbsp;<!--[if !supportLineBreakNewLine]--><br />
<!--[endif]--></span>
4/10 «Мені здається, що вона як і раніше з нами», – говорить 63-річний Руслан Коков. Коли Оксана пішла в школу, щоб більше вже не повернутися ніколи, Руслан був на базарі. В її день народження Руслан і його 27-річний син Урузмага завжди сервірують для неї місце за столом. Вони їдять її улюблену їжу – кавуни, хурму, апельсини-корольки. На цій фотографії Руслан зображений на тлі свого будинку на вулиці Комінтерну. Школу №1 видно з вікна його кімнати. Під час облоги тут розташовувалися підрозділи російського спецназу. У заключній перестрілці було розбито скло на двох вікнах його будинку. За минулі десять років він так і не зібрався з духом їх полагодити. «Коли щось нагадує мені про цю трагедію, я тільки страшно засмучуюсь», – говорить він. 
У Беслан (регіон Північна Осетія) бойовики захопили в заручники понад 1200 учнів та вчителів школи №1. Внаслідок нападу і наступного штурму будівлі силовиками загинули 334 людини, 186 із них – діти
<span style="font-size: 11pt; line-height: 115%; font-family: Calibri, sans-serif;">54-річна вчителька історії Надія Гурієва в класі школи №1, де вона викладала протягом понад 20-ти років. На вікнах, як і раніше висять фіранки, які вона розвішувала разом зі своїм сином Борисом. Надія, або, як вона полюбляє називатися, Надя, опинилася в заручниках разом зі своїми трьома дітьми. Борис і її старша дочка Віра загинули. Їх тіла обгоріли в результаті одного з вибухів. Їм було 14 та 11 років. В цей день Борис і Віра мали танцювати на концерті, присвяченому початку навчального року. Вірине тіло було упізнано завдяки танцювальному костюму. Наді і її молодшій доньці вдалося врятуватися. Нині Надя викладає у новій школі, збудованій навпроти школи №1.&nbsp;</span>
5/10 54-річна вчителька історії Надія Гурієва в класі школи №1, де вона викладала протягом понад 20-ти років. На вікнах, як і раніше висять фіранки, які вона розвішувала разом зі своїм сином Борисом. Надія, або, як вона полюбляє називатися, Надя, опинилася в заручниках разом зі своїми трьома дітьми. Борис і її старша дочка Віра загинули. Їх тіла обгоріли в результаті одного з вибухів. Їм було 14 та 11 років. В цей день Борис і Віра мали танцювати на концерті, присвяченому початку навчального року. Вірине тіло було упізнано завдяки танцювальному костюму. Наді і її молодшій доньці вдалося врятуватися. Нині Надя викладає у новій школі, збудованій навпроти школи №1. 
У Беслан (регіон Північна Осетія) бойовики захопили в заручники понад 1200 учнів та вчителів школи №1. Внаслідок нападу і наступного штурму будівлі силовиками загинули 334 людини, 186 із них – діти
<span style="font-size: 11pt; line-height: 115%; font-family: Calibri, sans-serif;">Двоюрідний брат Азамата Дзебісова, Заур, був зовсім як рідний &ndash; &laquo;найближча&raquo; йому людина. Вони росли в одному будинку. Вікова різниця між ними становила лише рік. У перший навчальний день обидва вони, а також матір Азамата, Світлана, потрапили в заручники. Під час триденної облоги їх розділили. Пізніше обгоріле тіло Заура було знайдене в шкільному спортзалі. В даний час, 20-річний Азамат вчиться в Москві, але канікули проводить в Беслані. Перебуваючи в своєму колишньому класі, Азамат згадує, які сни снилися йому про Заура в перші тижні його загибелі. &laquo;У самому останньому сні, прощаючись зі мною, він покликав мене з собою. Я йому сказав, що у мене ще залишилися тут справи. Тоді він посміхнувся мені і сказав мені: &laquo;До побачення&raquo;.&nbsp;<!--[if !supportLineBreakNewLine]--><br />
<!--[endif]--></span>
6/10 Двоюрідний брат Азамата Дзебісова, Заур, був зовсім як рідний – «найближча» йому людина. Вони росли в одному будинку. Вікова різниця між ними становила лише рік. У перший навчальний день обидва вони, а також матір Азамата, Світлана, потрапили в заручники. Під час триденної облоги їх розділили. Пізніше обгоріле тіло Заура було знайдене в шкільному спортзалі. В даний час, 20-річний Азамат вчиться в Москві, але канікули проводить в Беслані. Перебуваючи в своєму колишньому класі, Азамат згадує, які сни снилися йому про Заура в перші тижні його загибелі. «У самому останньому сні, прощаючись зі мною, він покликав мене з собою. Я йому сказав, що у мене ще залишилися тут справи. Тоді він посміхнувся мені і сказав мені: «До побачення». 
У Беслан (регіон Північна Осетія) бойовики захопили в заручники понад 1200 учнів та вчителів школи №1. Внаслідок нападу і наступного штурму будівлі силовиками загинули 334 людини, 186 із них – діти
1 вересня 2004 року Олені Гайтовій і сестрам Розіті та Зарін Ціріховим було 12, 10 і 14 років. Під кінець теракту дівчаткам вдалося вирватися на свободу, але коли Олена повернулася додому, її батьки були одягнені в чорне, а 16-річний брат Алан був відсутній. Спочатку батьки сказали їй, що він у лікарні, однак, незабаром зізналися в тому, що він загинув у школі. Дівчатка, як і раніше, залишаються кращими подругами. Всі троє &ndash; студентки одного і того ж московського інституту. Заріна вже його закінчила. На фотографії вони зображені в колишній шкільній бібліотеці. Тут бойовики влаштували склад зброї. &laquo;Раніше, коли ми були маленькими і всього не розуміли, було простіше &ndash; каже Олена. &ndash; Ми не усвідомлювали всього значення того, що в класі нас раптом стало на сім осіб менше. Тепер ми виросли. Біль з часом не зменшується. Навпаки, стає все важче. Тепер ми краще розуміємо подію&raquo;.&nbsp;
7/10 1 вересня 2004 року Олені Гайтовій і сестрам Розіті та Зарін Ціріховим було 12, 10 і 14 років. Під кінець теракту дівчаткам вдалося вирватися на свободу, але коли Олена повернулася додому, її батьки були одягнені в чорне, а 16-річний брат Алан був відсутній. Спочатку батьки сказали їй, що він у лікарні, однак, незабаром зізналися в тому, що він загинув у школі. Дівчатка, як і раніше, залишаються кращими подругами. Всі троє – студентки одного і того ж московського інституту. Заріна вже його закінчила. На фотографії вони зображені в колишній шкільній бібліотеці. Тут бойовики влаштували склад зброї. «Раніше, коли ми були маленькими і всього не розуміли, було простіше – каже Олена. – Ми не усвідомлювали всього значення того, що в класі нас раптом стало на сім осіб менше. Тепер ми виросли. Біль з часом не зменшується. Навпаки, стає все важче. Тепер ми краще розуміємо подію». 
У Беслан (регіон Північна Осетія) бойовики захопили в заручники понад 1200 учнів та вчителів школи №1. Внаслідок нападу і наступного штурму будівлі силовиками загинули 334 людини, 186 із них – діти
1 вересня 2004 року Христині Дзгоєвій було 11 років. Вона прийшла в школу зі своєю матір&#39;ю та 10-річною сестрою Дзерою. Потрапивши в заручники, вони намагалися триматися всі разом, але під час вибухів на третій день втратили один одного. Христина та її мати врятувалися, але Дзера загинула. Вони завжди жили неподалік школи, але після теракту переїхали на кілька кварталів подалі від неї. На фотографії Христина зображена в своєму колишньому класі. Всі свої спогади про теракт вона зберігає в щоденнику. 10 років потому вона вчиться в Москві і вважає за краще перебувати подалі від Беслана. &laquo;Тут мені нічого не треба&raquo;, &ndash; каже вона.&nbsp;
8/10 1 вересня 2004 року Христині Дзгоєвій було 11 років. Вона прийшла в школу зі своєю матір'ю та 10-річною сестрою Дзерою. Потрапивши в заручники, вони намагалися триматися всі разом, але під час вибухів на третій день втратили один одного. Христина та її мати врятувалися, але Дзера загинула. Вони завжди жили неподалік школи, але після теракту переїхали на кілька кварталів подалі від неї. На фотографії Христина зображена в своєму колишньому класі. Всі свої спогади про теракт вона зберігає в щоденнику. 10 років потому вона вчиться в Москві і вважає за краще перебувати подалі від Беслана. «Тут мені нічого не треба», – каже вона. 
У Беслан (регіон Північна Осетія) бойовики захопили в заручники понад 1200 учнів та вчителів школи №1. Внаслідок нападу і наступного штурму будівлі силовиками загинули 334 людини, 186 із них – діти
Могила сестри Христини Дзери знаходиться серед могил інших жертв Беслана. Місцеві жителі називають це кладовище &laquo;Містом Янголів&raquo;. Тут майже ніколи не буває порожньо. Багато людей, які пережили бесланську трагедію,приходять сюди в пошуках заспокоєння. Вони дотримуються символічних ритуалів, що знаменують дорослішання своїх загиблих дітей. Цього року багато батьків прикрасили випускними стрічками могили своїх дітей, які повинні були, але були позбавлені можливості закінчити школу в 2014 році. Приїжджаючи до Беслана, Христина ходить на могилу Дзери, щоб поговорити з сестрою. Мати Христини так і не може оговтатися від смерті своєї дочки. Напис на могилі Дзери говорить: &laquo;Прости, що ти не з нами, прости, що я не з тобою &ndash; Мама&raquo;.
9/10 Могила сестри Христини Дзери знаходиться серед могил інших жертв Беслана. Місцеві жителі називають це кладовище «Містом Янголів». Тут майже ніколи не буває порожньо. Багато людей, які пережили бесланську трагедію,приходять сюди в пошуках заспокоєння. Вони дотримуються символічних ритуалів, що знаменують дорослішання своїх загиблих дітей. Цього року багато батьків прикрасили випускними стрічками могили своїх дітей, які повинні були, але були позбавлені можливості закінчити школу в 2014 році. Приїжджаючи до Беслана, Христина ходить на могилу Дзери, щоб поговорити з сестрою. Мати Христини так і не може оговтатися від смерті своєї дочки. Напис на могилі Дзери говорить: «Прости, що ти не з нами, прости, що я не з тобою – Мама».
У Беслан (регіон Північна Осетія) бойовики захопили в заручники понад 1200 учнів та вчителів школи №1. Внаслідок нападу і наступного штурму будівлі силовиками загинули 334 людини, 186 із них – діти
У останні дні місцеві жителі винесли зі спортзалу школи №1 принесені туди за минулий рік іграшки. Таким чином, вони звільняють місце новим приношенням, які знаменують 10-річний ювілей Бесланской трагедії. Урочисті заходи у пам&#39;ять про жертв Беслана почалися 1 вересня з традиційної панахиди у старій школі і процесії на кладовище. Спортзал укладений в золотий саркофаг, що прикрашений квітами і символізує величезний вінок. На другий день в столиці Північної Осетії Владикавказі відбувся поминальний концерт. У середу, 3 вересня відбуваються дві заключних заупокійних служби. В небо випускають білі повітряні кулі, які символізують кожне з втрачених життів.
10/10 У останні дні місцеві жителі винесли зі спортзалу школи №1 принесені туди за минулий рік іграшки. Таким чином, вони звільняють місце новим приношенням, які знаменують 10-річний ювілей Бесланской трагедії. Урочисті заходи у пам'ять про жертв Беслана почалися 1 вересня з традиційної панахиди у старій школі і процесії на кладовище. Спортзал укладений в золотий саркофаг, що прикрашений квітами і символізує величезний вінок. На другий день в столиці Північної Осетії Владикавказі відбувся поминальний концерт. У середу, 3 вересня відбуваються дві заключних заупокійних служби. В небо випускають білі повітряні кулі, які символізують кожне з втрачених життів.
У Беслан (регіон Північна Осетія) бойовики захопили в заручники понад 1200 учнів та вчителів школи №1. Внаслідок нападу і наступного штурму будівлі силовиками загинули 334 людини, 186 із них – діти
Назад
Вперед

Форум

XS
SM
MD
LG