Доступність посилання

ТОП новини

Команди Порошенка і Манафорта мали зустріч 2014 року, та чи була співпраця?


Можливість співпраці між Полом Манафортом (на фото) та Петром Порошенком знову опинилася в центрі уваги, коли партнер і права рука Манафорта в Україні Рік Ґейтс 7 серпня дав у суді свідчення, що їхня компанія провела консультаційну роботу для Порошенка у 2014 році
Можливість співпраці між Полом Манафортом (на фото) та Петром Порошенком знову опинилася в центрі уваги, коли партнер і права рука Манафорта в Україні Рік Ґейтс 7 серпня дав у суді свідчення, що їхня компанія провела консультаційну роботу для Порошенка у 2014 році

До того, як зайняти президентське крісло у 2014 році, бізнесмен Петро Порошенко переймався тим, як отримати перемогу на виборах. Саме тоді його провідний стратег зустрівся із Полом Манафортом.

«У нас була зустріч, так. Але ніяких відносин» із командою Манафорта, заявила прес-секретар Порошенка Дар’я Худякова 8 серпня у відповідь на запит Радіо Свобода.

Раніше, 2 серпня, в офіційній відповіді на запит Радіо Свобода адміністрація президента заявляла про це такими словами: «Команда Петра Порошенка ніколи не співпрацювала ні з Манафортом, ні з його людьми. Пропозиції надійшли серед інших, але їх навіть не розглядали».

Радіо Свобода запитало про зустріч між командами Пола Манафорта та Петра Порошенка після оприлюднення ще напередодні нинішнього процесу електронного листування двох соратників Манафорта, в якому обговорювали плани роботи на когось га ім’ям «П. П». Так часто позначають президента України Петра Порошенка.

Про такі плани згадував на судовому слуханні у справі Манафорта 31 липня інший допитаний, Тад Дівайн. Із цим давнім помічником Пола Манафорта листувався інший помічник політтехнолога Рік Ґейтс.

Манафорта наразі звинувачують у злочинах, пов’язаних з фінансовими махінаціями та відмиванням грошей, які випливають з його роботи в Україні на колишнього президента Віктора Януковича.

А можливість співпраці між Манафортом та Порошенком знову опинилася в центрі уваги, коли вже сам Рік Ґейтс, колишній діловий партнер і права рука Манафорта в його роботі в Україні, 7 серпня дав у суді свідчення про те, що їхня компанія провела консультаційну роботу для Порошенка у 2014 році.

Ґейтс також поскаржився, що плата за послуги на суму в один мільйон доларів США була «суттєво прострочена», і «Манафорт був досить засмучений, що гроші не надіслали».

Кріс Міллер: Цікаво. Після того, як їхній золотий гусак Янукович втік до Росії, і до того, як їх покликали перебудувати Партію регіонів, здається, команда Манафорта, а саме Дівайн і Ґейтс, намагалися підійти до @poroshenko (П. П.) у березні 2014 року щодо ведення його президентської кампанії

«Я зустрівся із ним і вислухав його стратегію»

Худякова в телефонній розмові відмовилася надавати детальнішу інформацію про зустріч і порадила Радіо Свобода звернутися до тодішнього стратега Порошенка Ігоря Гриніва. Вона підтвердила, що він зустрічався із Манафортом.

Зв’язатися із Гринівим журналістам Радіо Свобода наразі не вдалося. Але він прокоментував свою зустріч із Манафортом виданню «Українська правда» чи агентству «Інтерфакс-Україна». Він сказав, що сторони обговорили питання співпраці щодо президентської кампанії Порошенка, але на цьому все закінчилося.

«Манафорт пробував запропонувати свої послуги та свою стратегію для кампанії Порошенка. Я зустрічався з ним тоді (2014 року) і вислухав його стратегію, але на цих трьох годинах розмова з ним закінчилася», – розповів він «Українській правді».

За словами Гриніва, Манафорт дуже хотів працювати над кампанією Порошенка і прийшов підготовленим із дослідженнями. Але Манафорт, за його словами, «так і не зрозумів, що країна після Майдану змінилася».

Він зазначив, що пропозиції американського політтехнолога більше підходили для стратегії 2009–2010 років для Януковича, але аж ніяк не для післяреволюційного періоду 2014 року.

Так само й «Інтерфаксові-Україна» Гринів сказав: «Чи зустрічався я з Манафортом у 2014 році? Так, зустрічався. Чи була від нього пропозиція, що він хотів би працювати в кампанії? Так, була… Скільки тривала зустріч? Умовно три години. І на цьому все скінчилося».

Відповідаючи на уточнювальне запитання, чи отримав Манафорт відмову на свої пропозиції, Гринів сказав: «Так, відмовилися». За його словами, погоджуватися на пропозицію Манафорта «було неприйнятно».

Петро Порошенко під час президентської кампанії в травні 2014 року
Петро Порошенко під час президентської кампанії в травні 2014 року

«Готовий узяти на себе цей проект»

Електронний лист Ґейтсові від Тада Дівайна від 31 березня 2014 року показує, наскільки серйозно команда Манафорта була налаштована на співпрацю із Порошенком.

Цей електронний лист був одним з більш ніж 400 листів, оприлюднених адвокатами Манафорта ще до судового розгляду. Вони звинуватили команду спецпрокурора Роберта Мюллера в спробі представити докази, які не мають стосунку до справи.

Дівайн, перед виборами 2016 року у США стратег претендента-демократа Берні Сандерса, також працював свого часу з Манафортом в Україні і, зокрема, написав промову Януковича після його перемоги на виборах президента України в 2010 році. Він прикріпив до листа Ґейтсові проект угоди про співпрацю між фірмою Манафорта та кампанією Порошенка.

«Ця пропозиція передбачає, що ми проведемо багато часу відтепер і до виборів у Києві», – писав Дівайн.

За його словами, стратегія, схожа до тієї, яку вони використовували в Сербії, найімовірніше, добре спрацює на користь Порошенка в Україні.

«Потужне представлення П. П. могло б мати в Україні такий самий резонанс, як наша кампанія в Сербії, – писав Дівайн. – Наше гасло в Сербії було: «Майбутнє, в яке віримо» – це, мабуть, те, чого люди в Україні шукають і відчайдушно прагнуть теж досягти».

А чи була співпраця?

Раніше того самого дня Дівайн писав Ґейтсові: «Ми готові взятися за цей проект».

Наразі не ясно, яку роботу команда Манафорта могла виконати для Порошенка перед президентськими виборами, якщо вона взагалі щось робила. Відомо лише, що вже в червні 2014 року Манафорт, Ґейтс і Дівайн почали працювати на партію «Опозиційний блок», розробляючи для цієї наступниці Партії регіонів стратегію до парламентських виборів восени того ж року.

Як свідчить один із електронних документів, оприлюднених адвокатами Манафорта, стратегія допомоги «Опозиційному блокові» містила деякі пункти, що, з погляду нинішнього президента Порошенка і його влади, є проросійськими. Серед них, зокрема, ідея федералізації України, яку давно просуває Кремль.

  • Зображення 16x9

    Крістофер Міллер

    Крістофер Міллер (Christopher Miller) – колишній кореспондент Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода. Понад 10 років працював у Києві, висвітлював події в Україні й інших післярадянських державах. Із 2020 року – кореспондент видання BuzzFeed News у Нью-Йорку.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG