Доступність посилання

Росія у ніч з 4 на 5 травня масовано атакувала газовидобувні підприємства на Полтавщині та Харківщині. 2026 рік
Росія у ніч з 4 на 5 травня масовано атакувала газовидобувні підприємства на Полтавщині та Харківщині. 2026 рік

Live Війна Росії проти України. Переговори. Усі новини на цей час

Радіо Свобода розпочало вести цей блог 24 лютого 2022 року. День за днем ми розповідаємо, як Україна чинить відсіч повномаштабній агресії Росії, а також про спроби США та країн Європи досягти миру

Війська РФ завдали удару по Кривому Рогу – Вілкул

У четвер вдень російські війська завдали ракетного удару по Кривому Рогу, повідомив керівник військової адміністрації міста Олександр Вілкул у Telegram.

Він не вказав деталей обстрілу, лише попросив містян залишатися в укритях. Чи є постраждалі та руйнування наразі невідомо.

Вранці Вілкул повідомляв, що ніч у Криворізькому районі минула без обстрілів.

Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території та називає це «спеціальною операцію». Москва, попри численні докази, також заперечує свої атаки на цивільних в Україні.

Прем’єр Великобританії оголосила про заморожування рахунків за електроенергію

Новий прем’єр-міністр Великобританії Ліз Трасс оголосила про заходи підтримки громадян та бізнесу через енергетичну кризу.

У Палаті громад вона оголосила, що протягом наступних двох років британці платитимуть за електроенергію не більше ніж 2500 фунтів стерлінгів на рік. Це дозволить домогосподарствам щороку економити понад тисячу фунтів стерлінгів. Крім цього, збережеться оголошена раніше знижка у розмірі 400 фунтів стерлінгів. Таким чином витрати британських домогосподарств на електрику будуть наближені до поточних, тобто заморожені.

«Цього тижня я пообіцяла, що впораюся зі зростаючими цінами на енергоносії, з якими стикаються сім’ї та підприємства по всій країні. Сьогодні я виконую обіцянку», – сказала Трасс.

Ці заходи, як очікує британський уряд, прискорять економічне зростання та зменшать інфляцію на 5%, що зменшить вартість обслуговування державного боргу.

Для бізнесу, бюджетних установ та благодійних організацій, які побоювалися багаторазового зростання витрат на електроенергію, протягом пів року пропонується така сама підтримка, що й для громадян. Після закінчення цього періоду уряд надаватиме постійну допомогу вразливим галузям.

Уряд Великобританії заявив, що компенсує втрати постачальникам електроенергії, а також фінансуватиме екологічні програми, які раніше оплачувались «зеленими зборами» з громадян. На реалізацію плану підтримки з бюджету виділять 150 мільярдів фунтів стерлінгів.

Крім цього, група з енергопостачання розпочала переговори з місцевими та міжнародними постачальниками енергії, у тому числі з відновлюваних джерел. Нові довгострокові контракти дозволять знизити ціни на електрику та підвищити надійність її постачання, очікують в уряді.

Британський уряд має намір видати понад сотню нових ліцензій на нафту та газ, скасувати мораторій на видобуток сланцевого газу, а також збільшити використання атомної, вітрової та сонячної енергії.

Енергетичний ринок Великобританії, як і інших європейських країн, зіштовхнувся з труднощами через безпрецедентне зростання світових цін на газ. Після вторгнення Росії в Україну почала активну роботу над диверсифікацією поставок газу з Росії. 31 серпня російський «Газпром» зупинив постачання газу до Європи «Північним потоком» через буцімто «технічні проблеми».

У Міноборони запевнили, що «не варто хвилюватися» через зимову форму для військових ЗСУ

Джерела забезпечення зимовою військовою формою військових Збройних сил України диверсифіковано, усі ризики враховано, повідомила заступник міністра оборони України Ганна Маляр.

«У вересні наша увага буде зосереджена на постачаннях у контексті зими. Ви вже зараз бачите чимало хвилювань та повідомлень щодо зимового одягу. Не варто хвилюватися. Тут джерела забезпечення також диверсифіковані, тобто ми врахували всі ризики. Нашими постачальниками зимового одягу будуть українські виробники, імпорт за контрактами Міноборони та матеріально-технічна допомога наших партнерів. Наприклад, цього тижня як матеріально-технічну допомогу від однієї з дружніх країн ми отримали понад 11 тисяч комплектів зимової форми. І це лише перший крок лише від однієї країни. Найближчими тижнями цифри оновлюватимуться дуже динамічно», – сказала Маляр на брифінгу.

Також, за її словами, з 1 до 7 вересня Міністерство оборони для забезпечення підрозділів ЗСУ передало понад 42 тисячі бронежилетів, понад 11 тисяч шоломів, понад 18 тисяч пар взуття і більш ніж 6 тисяч комплектів форми.

Маляр зазначила, що станом на 7 вересня лише за рахунок прямих контрактів Міноборони на складах ЗСУ сформовано резерв бронежилетів обсягом понад 100 тисяч одиниць. Крім цього, є ще гуманітарна та матеріально-технічна допомога, додала вона.

Міноборони, запевнила Маляр, профінансувало військовим частинам 100% коштів щомісячного грошового забезпечення.

«Перераховано 100% коштів додаткової виплати за військову службу під час воєнного стану – це ті 30 тисяч, про які ви знаєте, та виплати за безпосередню участь у бойових діях – це 100 тисяч. Вони будуть профінансовані за планом у другій половині вересня, коли буде опрацьовано надані відомості від військових частин», – пояснила Маляр і долала, що у вересні планується виплатити за серпень близько 72 млрд грн.

Торік метеорологічна зима, принаймні у Києві, почалася пізніше, 20 грудня. Росія почала своє повномасштабне вторгнення в Україну наприкінці зими, 24 лютого.

Норвегія передасть Україні ракети Hellfire та прилади нічного бачення

Норвегія передасть Україні близько 160 ракет Hellfire, пускові установки, блоки наведення, а також прилади нічного бачення, заявив міністр оборони Норвегії Бйорн Арільд Грам.

Як йдеться на сайті Міноборони Норвегії, про це Грам оголосив під час зустрічі з міністрами оборони приблизно 40 країн на авіабазі «Рамштайн».

Ракети були придбані для Coastal Ranger Commando.

«Це зброя, яку запросила Україна, і вона стане в нагоді їм у боротьбі з російськими силами вторгнення. Ракета проста в експлуатації і може використовуватися як проти наземних, так і проти морських цілей», – сказав міністр оборони Норвегії.

«Термін експлуатації системи Hellfire закінчується, планувалося її поетапно зняти з балансу збройних сил Норвегії», – йдеться в повідомленні.

Повідомляється, що збройні сили Норвегії потестили та перевірили стан ракет перед їх відправкою – вони вже вирушили з Норвегії. Українські військові пройшли навчання з використання Hellfire, вказали в Міноборони Норвегії.

Крім того, Норвегія також передала Україні прилади нічного бачення: окуляри нічного бачення та біноклі.

Раніше сьогодні стало відомо про ще один пакет військової допомоги від США для України на 675 мільйонів доларів. До нового пакету увійшли 105-міліметрові гаубиці та високоточні ракети.

У Києві з’явилася вулиця імені Романа Ратушного. Також перейменовано понад 40 об’єктів з пов’язаними із РФ назвами

Київрада перейменувала вулицю Волгоградську в Солом’янському районі столиці на вулицю імені Романа Ратушного. Таке рішення у четвер підтримали 68 депутатів.

«Київрада підтримала перейменування вулиці Волгоградської у Солом’янському районі на вулицю імені Романа Ратушного. Молодого киянина, громадського активіста, героя-захисника України, який загинув на сході нашої держави у червні цього року. Роман пішов захищати Україну від початку широкомасштабного вторгнення російських варварів. І те, що з нами більше немає цього талановитого, принципового і відважного воїна – велика втрата для Києва і всієї країни. Бо саме такі, як Роман Ратушний, – майбутнє сильної і демократичної України. Тож сьогоднішнім рішенням ми увіковічнили ім‘я Романа та його справу захисту зелених зон Києва», – написав мер Києва Віталій Кличко у Telegram.

14 червня громада «Захистимо Протасів Яр» у Києві повідомила про загибель свого лідера, голови однойменної громадської організації 24-річного Романа Ратушного в бою під Ізюмом 9 червня.

Роман Ратушний – громадський активіст, найбільш відомий активною протидією забудові Протасового Яру у Києві. Він неодноразово повідомляв, що отримував погрози через свою діяльність.

Окрім Волгоградської, сьогодні перейменували ще близько 40 вулиць, провулків і площ столиці, назви яких пов’язані з Росією та радянським минулим. Зокрема, й вулицю Московську у центрі міста – на вулицю Князів Острозьких.

За даними КМДА, громадяни віддали понад 6,5 мільйона голосів за нові назви для 294 київських вулиць, провулків, бульварів, проспектів та площ у додатку «Київ Цифровий».

ЗСУ на Харківському і Південнобузькому напрямках повернули територію площею понад 700 кв км – Генштаб

Українські військові на Харківському і Південнобузькому напрямках звільнили з-під російської окупації територію, площа якої становить понад 700 квадратних кілометрів.

«Загалом наші підрозділи на окремих напрямках просунулись вглиб оборони противника від 2 до декілька десятків кілометрів. Звільнено низку населених пунктів. Загальна площа території, повернута під контроль владі України на Харківському та Південнобузькому напрямках, складає понад 700 квадратних кілометрів, повідомив на брифінгу заступник начальника Головного оперативного управління Генштабу ЗСУ Олексій Громов.

За його словами, на Харківському напрямку з метою відновлення втрачених територій від початку тижня ЗСУ у взаємодії з підрозділами Нацгвардії та іншими силовими структурами ведуть активні дії на визначених напрямках.

«Наразі військові частини вклинилися в оборону противника на глибину до 50 км... Під час ведення активних дій на харківському напрямку звільнено понад 20 населених пунктів», – сказав Громов.

Він додав, що на Краматорському напрямку підрозділи ЗСУ просунулися вглиб до 2 км, а під час ведення наступальних дій на Слов’янському напрямку ЗСУ просунулися вглиб до 3 км і звільнили населений пункт Озерне.

Триває сто дев’яносто сьома доба війни РФ проти України. Як вказує Генштаб, армія РФ і далі зосереджує зусилля на встановленні повного контролю над територією Донецької області, утриманні захоплених районів Херсонської, частини Харківської, Запорізької та Миколаївської областей.

Естонія, Латвія, Литва та Польща закривають в’їзд для росіян із 19 вересня

Естонія закриває з 19 вересня в’їзд для громадян Росії, у тому числі тих, хто має шенгенські візи, які були видані третіми державами, повідомив міністр закордонних справ Урмас Рейнсалу на пресконференції у четвер. За його словами, також заборону на в’їзд для росіян із шенгенськими візами вводять Литва, Латвія та Польща.

Нові правила почнуть діяти у ніч із 18 на 19 вересня.

Рейнсалу заявив, що заборона стосується осіб, які подорожують із туристичними візами, і не зачепить людей, які хочуть відвідати країну з метою зустрічей із родичами та «з інших гуманітарних причин».

11 серпня Естонія оголосила про закриття кордону для росіян із шенгенськими візами, виданими країною. При цьому діятимуть винятки для осіб, які працюють у дипломатичному представництві, для тих, чия робота пов’язана з міжнародними перевезеннями та чиє прибуття пов’язане з гуманітарними причинами чи відвідинами родича, який живе в Естонії, а також тих, хто має право на вільне пересування ЄС.

На тлі масштабного вторгнення РФ в Україну країни, які межують з Росією, зажадали від Європейської комісії вжити заходів для обмеження в’їзд російських туристів. Однак на зустрічі міністрів країн ЄС у Празі 1 вересня угоди досягти не вдалося, натомість Євросоюз домовився скасувати угоду про спрощений візовий режим з Росією. Це ускладнить видачу віз росіянам. Також візи подорожчають удвічі.

До 10 та 15 років ув’язнення засуджено двох кулеметників угруповання «ЛНР», які обстрілювали позиції ЗСУ

За матеріалами Служби безпеки України тюремні строки отримали двоє кулеметників угруповання «ЛНР», які обстрілювали позиції Збройних сил на сході України, повідомив пресцентр СБУ.

Повідомляється, що обоє чоловіків були взяті в полон під час бойових дій.

«Суд призначив їм покарання у вигляді позбавлення волі терміном 15 та 10 років відповідно. Одним зі зрадників є місцевий житель, який на початку повномасштабного вторгнення добровільно прибув до пункту збору «мобілізованих» на тимчасово окупованій Луганщині. У травні цього року він був взятий у полон поблизу селища Катеринівка Попаснянського району», – йдеться у повідомленні.

Інший чоловік, вказує СБУ, – раніше засуджений за наркозлочини мешканець Луганщини. У 2021 році він вступив до лав так званої «народної міліції ЛНР». Воював проти українських військ у районах Кремінної, Рубіжного, Сєвєродонецька та Лисичанська. Потім, за даними слідчих, брав участь у пограбуванні захоплених підприємств і помешкань місцевих жителів.

Значна частина, взятих військовими ЗСУ осіб з числа противника є вихідцями із окупованих територій Донбасу. Більшість з них, коли потряпляють у полон, стверджують, що були забрані до російського війська силоміць.

«Українці платять життями за те, за що ми платимо доларами і євро» – Генсек НАТО

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ заявив, що західні союзники усвідомлюють труднощі «вирішальних» наступних шести місяців щодо стримування агресії Росії проти України та в умовах наростання енергетичного шантажу Кремля. Столтенберг закликав «попри важку зиму попереду» не зменшувати підтримку України. До цього ж закликає і Верховний представник ЄС Жозеп Боррель, повідомляє «Голос Америки».

До початку засідання очолюваної США Контактної групи оборони України на військовій базі Рамштайн у Німеччині, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ написав у Financial Times (FT) про «підготовку понад десятка нових проєктів, щоб допомогти Україні вистояти зиму», і сприяти переходу України з «озброєнь радянської епохи на ресурси зі стандартами НАТО».

Єнс Столтенберґ як і інші лідери наполягає, що Захід допомагатиме Україні захищатися від російської агресії попри наміри Москви використовувати енергетичні та інші важелі.

Після зупинки постачання російської газу до Німеччини трубопроводом Північний потік президент Володимир Путін заявив, що Росія припинить постачати Європі всі види енергоносіїв, якщо європейці вдаватимуться до подальших санкцій.

Повністю читайте тут

Медіа: Блінкен перебуває в Києві з не анонсованим візитом

Державний секретар Сполучених Штатів Ентоні Блінкен приїхав до Києва, повідомляють міжнародні інформаційні агенції.

Зокрема, за даними журналістів, Блінкен прибув до України 8 вересня і планує оголосити 2 мільярди доларів міжнародної фінансової допомоги для України і ще 18 країн Європи, яким загрожує Росія.

Агенція Reuters цитує неназваного представника Держдепартаменту, який не уточнив інші країни чи суму, яку отримає Україна, але сказав, що адміністрація Байдена повідомляє Конгрес США про свій намір надати фінансування для довгострокових інвестицій.

Читайте також: До нового пакету допомоги Пентагону увійшли 105-міліметрові гаубиці та високоточні ракети – Остін

Ані сам Блінкен, ані українські посадовці наразі не повідомляли про його приїзд до Києва.

Раніше 8 вересня голова Офісу президента Андрій Єрмак повідомив, що США виділять Україні новий пакет оборонної підтримки на 675 мільйонів доларів.

Окупантам вдалося запустити кілька десятків шкіл на Херсонщині – Соболевський

Російські окупаційні сили відкрили певну кількість шкіл на Херсонщині, які працюють за російською програмою, повідомив проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» перший заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський.

«Вони змогли відкрити певну кількість шкіл. Не таку кількість, як вони намагалися, не таку кількість, яку вони анонсували, але декілька десятків шкіл вони запустили. У більшості з цих навчальних закладів є велика проблема з педагогічним складом, тому що невелика кількість наших педагогів погодилась працювати на них. Майже в кожному закладі наповненість 60-80% від необхідної кількості педскладу. З технічними працівниками та сама складність», – розповів Соболевський.

Він стверджує, що кількість дітей, які ходять до цих шкіл, невелика.

«В кожній з цих шкіл насправді невелика кількість діточок і навіть ті, що є – це просто були налякані батьки, яким говорили, що будуть штрафи та може бути позбавлення батьківських прав, дитину будуть забирати до інтернатів. Фактично це залякані люди, вони ухвалили рішення віддати діточок до цих закладів, це не прихильники «руского миру», – переконаний Соболевський.

За його даними, тиск на вчителів з боку окупантів продовжується.

«1 вересня вони (окупаційні сили – ред.) об’їхали школи, які не погодилися працювати і, якщо там були вчителі, був там директор, максимум пів години-годину їм давали, щоб зібрати особисті речі та вимагали залишити приміщення, вони закривали ці заклади. Там навіть діточок не було, але вони відпрацювали, щоб їх там й не було. Це продовжується постійно», – додав Соболевський.

Дії силовиків відбивають бажання волонтерити, але нас не зупинять – Літинський про обшук

Громадський активіст, волонтер Святослав Літинський уточнив у коментарі Радіо Свобода, що поліція провела обшук у його помешканні у Львові при дружині і двох дітях восьми і десяти років.

Наразі Святослав Літинський перебуває у Польщі, куди поїхав придбати автомобіль для бійців ЗСУ.

«Зайшли у квартиру, фактично обманом, бо сказали про повістку, а показали ухвалу Голосіївського суду Києва про обшук. Обшук є травматичний, як для дружини, так і дітей. Наскільки я розумію, правоохоронні органи підозрюють капелана щодо незаконного продажу гуманітарної допомоги, тобто автомобіля. Але до мене це жодного відношення немає», – пояснив Літинський.

8 вересня поліція у Львові провела обшуки у помешканнях волонтерів Святослава Літинського і Назарія Островського. За попередньою інформацією, львів’яни фігурують у кримінальному провадженні Київського управління Національної поліції щодо «незаконного продажу гуманітарної допомоги», а саме автомобілів.

Обоє наголошують, що не мають стосунку до цієї справи. І Назарій Островський теж перебуває у Польщі, куди поїхав по автомобіль.

Однак у помешканні Літинського продовжили слідчі дії. Дружині волонтера стало погано і її забрала швидка допомога.

Дружина Назарія Островського повідомила Радіо Свобода, що проведені обшуки у помешканні бабусі, що очікує на обшук в їхній квартирі.

У Харкові через російський обстріл загинули двоє людей, п’ятеро поранені – Терехов

Російські війська вчергове обстріляли Харків вранці 8 вересня, повідомив мер міста Ігор Терехов.

За його даними, обстріли, попередньо, з реактивних систем залпового вогню поцілили в Немишлянський район.

«Також під ворожим вогнем Індустріальний район. Попередньо два «прильоти». Один в адміністративну будівлю», – повідомив він.

Згодом міський голова додав, що через обстріл Індустріального району п’ятеро людей поранені, двоє загинули.

Близько опівночі проти 8 вересня два російських ракетні удари поцілили в Салтівський і Холодногірський райони.

Харків і Харківська область майже щодня зазнають обстрілів російської армії.

Росія, попри численні свідчення і докази, заявляє, що не обстрілює цивільних в Україні.

До нового пакету допомоги Пентагону увійшли 105-міліметрові гаубиці та високоточні ракети – Остін

Білий дім схвалив ще один пакет військової допомоги для України на 675 мільйонів доларів, повідомив міністр оборони Сполучених Штатів Ллойд Остін 8 вересня. Про це він розповів на початку зустрічі на авіабазі «Рамштайн» у Німеччині.

Остін зазначив, що Вашингтон бачить «очевидний успіх» України на полі бою проти російських військ.

«Це двадцяте виділення військового обладнання адміністрацією Байдена зі складів США для України, починаючи з минулого серпня», – сказав він.

Читайте також: Велика Британія поруч зі США є «найбільшим партнером» України у сфері гарантій безпеки – Пристайко

За словами міністра оборони США, до пакету увійдуть гаубиці калібру 105 міліметрів, високоточні ракети GMLRS і артилерійські боєприпаси.

Голова Пентагону додав, що на зустрічі міністрів оборони в Рамштайні обговорюватиметься, зокрема, координація підготовки українських військ.

Раніше голова Офісу президента Андрій Єрмак повідомив, що США виділять Україні новий пакет оборонної підтримки на 675 мільйонів доларів.

Білорусь почала не анонсовані завчасно військові навчання біля кордонів із Польщею

Представники оборони Білорусі оголосили про початок військових навчань біля західного кордону російського союзника з членом ЄС Польщею та на сході.

8 вересня Міноборони повідомило, що його війська тренуватимуться «звільняти тимчасово захоплену ворогом територію» та відновлювати контроль над прикордонними районами.

За заявою відомства, маневри триватимуть на військових полігонах у Бресті, поблизу західного кордону з Польщею, а також у районах навколо столиці Мінська та Вітебська на північному сході Білорусі.

Читайте також: Арештовано майно російських та білоруських підприємств на 400 млн грн – поліція

У міністерстві не повідомили, скільки військовослужбовців задіяно, але повідомили, що «кількість військ, які беруть участь у командно-штабних навчаннях, задіяне озброєння та військова техніка не перевищують рівня, який підлягає обов’язковому повідомленню згідно з Віденським документом 2011 року».

Режим Лукашенка дозволив російським військам доступ на територію Білорусі, звідки російські сили здійснюють бойові вильоти для бомбардування українських міст, а також запускають ракети по території України.

Проти Білорусі були запроваджені міжнародні санкції за співучасть у війні, яку розв’язала Росія.

США виділять Україні новий пакет допомоги на 675 мільйонів доларів – Єрмак

Сполучені Штати виділять Україні новий пакет оборонної підтримки, повідомив голова Офісу президента Андрій Єрмак 8 вересня.

Про це він заявив із посиланням на Міністерство оборони США.

«США виділять Україні новий пакет «військової допомоги» на 675 мільйонів доларів, повідомляє Пентагон. Дякуємо союзникам», – повідомив Єрмак.

Читайте також: Міністри оборони ЄС підтримали розробку місії з військової допомоги Україні

Раніше оголошення такого пакету допомоги анонсувало американське видання The Washington Post. Пентагон наразі не оприлюднив деталей щодо пакету.

Президент США Джо Байден 24 серпня привітав українців з Днем Незалежності та оголосив про надання майже 3 мільярдів доларів військової допомоги Києву.

ООН відправить місію для розслідування вибуху в Оленівці – заступниця генсекретаря

Місія ООН «найближчими днями» відвідає окуповану Оленівку, де внаслідок вибуху 29 липня загинули 53 українських військовополонених. Про це на засіданні Ради безпеки 7 вересня заявила заступниця Генерального секретаря ООН із політичних питань і Розмарі ДіКарло.

«Розвідувальна місія до Оленівки найближчими днями буде розглядати інцидент 29 липня, в якому загинуло 53 українських військовополонених. Ще від 75 до 130 отримали поранення. Голова місії, генерал-лейтенант Карлос Альберто де Сантос-Круз, їде з командою старших службовців і експертів. Місія мусить виконати своє завдання без будь-яких перешкод, отримати повний доступ до людей, місць і доказів», – заявила вона.

Читайте також: Росія не звільняє з українського полону бойовиків «ЛНР» – Гайдай

ДіКарло назвала «конструктивним» підхід Росії і України і висловила надію на подальшу підтримку. Вона знову вказала на те, що представники Міжнародного комітету Червоного хреста та Моніторингової місії з прав людини ООН повинні мати доступ до всіх затриманих у зв’язку з бойовими діями.

«Це передбачає також доступ до місць утримання українських військовополонених у РФ. Обидві сторони конфлікту мусять повністю дотримуватися своїх зобов’язань за міжнародним правом», – заявила вона.

ДіКарло також привітала роботу сторін над проведенням обмінів полоненими.

На Донеччині 2 вересня відбувся черговий обмін військовополоненими.

Читайте також: «Найбільше запитань до ООН. Вона практично прирівнює жертву та нападника» – омбудсмен України

У ніч на 29 липня один із бараків виправної колонії у селищі Оленівка на Донеччині був зруйнований. Загинули щонайменше 50 українських військовополонених, яких там утримували. Як стверджує українська влада, Росія організувала масове вбивство українських полонених, щоб звинуватити і дискредитувати українські сили, зокрема, щоб зашкодити постачанню ефективної зброї в Україну.

Міноборони Росії заявило, що по тюрмі ракетами HIMARS нібито вдарили українські військові. Втім, за даними генерального прокурора України, попередньою причиною вибуху в будівлі могла бути термобарична зброя, а не ракетний обстріл.

«Катують до смерті». Переслідування українців окупованого півдня продовжуються

Кого російські військові переслідують на окупованій частині півдня України? Як окупанти поводяться із затриманими місцевими жителями? Хто з них досі перебуває в російському полоні? Які факти фіксують правозахисні організації, дізнавався проєкт «Новини Приазовʼя».

  • Після 24 лютого на Херсонщині зафіксовано 303 випадки насильницьких зникнень. Про це 30 серпня повідомив Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець. За його даними, у цьому регіоні вбили 1 людину, а доля 181 людини залишається невідомою. Омбудсмен зазначив, що випадки насильницьких зникнень практикуються у «фільтраційних» пунктах на Донеччині та Луганщині, окупанти продовжують відкривати такі пункти в Запорізькій області, на території окупованої Херсонщини та у Криму. Точну кількість цих випадків в Україні підрахувати неможливо, повідомив Лубінець. Він додав, що з моменту повномасштабного вторгнення «практика насильницьких зникнень стала одним з методів залякування місцевих жителів».
  • За підрахунками правозахисників Центру прав людини ZMINA та Медійної ініціативи за права людини, окупована частина Херсонщини є одним з регіонів, де викрадають людей найчастіше. Правозахисники повідомляють, що для утримання заручників окупанти використовують будівлі СІЗО, у деяких населених пунктах, наприклад, у Новій Каховці, облаштовують для цих цілей гаражі та підвали, а в Херсоні людей тримають і на території дитячого приймальника-розподільника.
  • Голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик 30 серпня під час онлайн-конференції до Міжнародного дня жертв насильницьких зникнень зазначила, що Росія використовує насильницькі зникнення людей як «метод ведення війни, залякування і придушення спротиву» ще з березня 2014 року, з моменту окупації Криму. Пізніше ця практика стала ще більш поширеною на окупованій частині Донбасу, однак з 24 лютого «Росія почала викрадати українців масово, використовуючи тортури та навіть страти», зазначають правозахисники.
  • З 24 лютого ZMINA задокументувала щонайменше 311 випадків насильницьких зникнень українців на нових окупованих територіях. Потерпілі є активними членами місцевих громад, включаючи представників органів місцевого самоврядування, журналістів, волонтерів, освітян, релігійних і культурних діячів, активістів, які не були згодні з окупацією, або членів їхніх родин.

Повністю читайте тут

Мелітопольців вивозять до Москви для винесення вироків – Федоров

Від початку окупації Мелітополя російські військові затримали там більш як 500 людей. Про це розповів мер окупованого Мелітополя Запорізької області Іван Федоров у коментарі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов’я».

«Сьогодні в полоні перебуває трохи більше ніж 70 людей. Вони перебувають у різних містах. Хтось копає окопи біля Полог, хтось сидить в комендатурі міста Мелітополя, а хтось невідомо де. Також є такі події, коли людей, наших мелітопольців, перевозять до Москви, в Лефортово, в СІЗО, щоб виносити вироки їм до довічного ув’язнення», – стверджує він.

Читайте також: «Катують до смерті». Переслідування українців окупованого півдня продовжуються

Підтвердження цієї інформації з інших незалежних джерел наразі немає.

За словами Федорова, особливого тиску у Мелітополі зазнають освітяни, які відмовляють окупантам у співпраці.

Мелітополь перебуває під контролем військ РФ від 25 лютого.

СБУ затримала коригувальника вогню в Миколаєві

Служба безпеки України затримала чоловіка за підозрою в зборі та передачі інфомрацію про місця розміщення та переміщення підрозділів Збройних сил в Миколаєві. Про це відомство повідомило 8 вересня.

«За даними слідства, зрадником виявився 62-річний місцевий пенсіонер. Він сам виступив із ініціативою допомагати ворогу з ідеологічних мотивів. Через месенджери і соціальні мережі передавав рашистам дані про: розташування військовослужбовців і військових формувань ЗСУ; переміщення військової техніки та засобів ураження по території Миколаївської області», – йдеться в повідомленні.

Чоловіка затримали і повідомили про підозру. Під час обшуку в нього вилучили мобільний телефон і ноутбук із «доказами протиправної діяльності».

Читайте також: На Миколаївщині через обстріли військ РФ загинула дитина, декілька людей поранені – влада

Голова Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім повідомив, що російські війська за добу 7 вересня обстріляли п’ять громад області. Постраждали, зокрема, житлові будинки та сільськогосподарські підприємства, даних про жертв і поранених наразі немає.

Російські війська щоденно обстрілюють райони Миколаївської, Донецької, Херсонської, Харківської та Запорізької областей. Як вказує Генштаб ЗСУ, це здійснюється з метою встановлення повного контролю над територією цих областей, чому українські військові чинять активний спртив.

Росія, попри численні свідчення і докази, заявляє, що не обстрілює цивільних в Україні.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG