Європейський союз може змінити підхід до безвізу: наслідки для України
Європейський союз, схоже, вже цього року посилить свій механізм призупинення безвізового режиму, що полегшить Брюсселю можливість скасування безвізу для громадян 61 країни, які наразі ним користуються – зокрема всіх країн Західних Балкан, а також Грузії, Молдови та України. Радіо Свобода пояснює, що це може означати.
Зеленський: Україна має інформацію, що Китай постачає Росії порох і артилерію
Україні стало відомо про постачання Китаєм військових товарів до Росії – про це президент Володимир Зеленський повідомив журналістам 17 квітня.
«Ми нарешті отримали інформацію, що Китай постачає зброю Російської Федерації. Ми будемо готові говорити про це детально. На сьогодні ми маємо інформацію загальну від Служби безпеки, від розвідок про порох й артилерію», – заявив він.
За словами Зеленського, більш детальна інформація може бути доступна наступного тижня, зокрема, дані про те, що представники Китаю, ймовірно, займаються виробництвом деякої зброї в Росії.
Як цитує «Укрінформ», президент наголосив, що йдеться про двосторонню співпрацю між двома країнами, а не про закупівлю китайських товарів на міжнародному ринку:
«Одна справа, коли на ринках, де торгують зброєю, є продукція Китаю, і росіяни її купили або інша країна купила і потім передала. Але на таких ринках є зброя інших країн. Інша справа, коли це не просто якась контрабанда тощо, коли ми бачимо цей факт — факт співробітництва в цьому напрямку цих двох країн. Це є. Ми повинні це визнати».
У липні 2024 року Зеленський повідомив про отримане підтвердження від Пекіна, що Китай не постачатиме зброї РФ.
Водночас у січні 2025 року проєкт Радіо Свобода «Схеми» повідомив, що Китай став для Росії єдиним джерелом галію та германію, а також – одним з лідерів у постачанні стибію, хімічних елементів, необхідних для виробництва зброї, зокрема ядерної. Імпортують ці метали в Росію державні та приватні компанії, які так чи інакше повʼязані з російським військово-промисловим комплексом, купуючи їх у китайських фірм з державним капіталом.
Російська розвідка назвала «єврофашизм» спільним ворогом Москви і Вашингтона
Служба зовнішньої розвідки (СЗР) Росії назвала «єврофашизм» «спільним ворогом Москви та Вашингтона». Матеріал із таким заголовком був опублікований на сайті СЗР 16 квітня, на нього звернули увагу російські опозиційні блогери.
Текст на сайті СЗР виходить із тези про те, що «нинішній розлад у відносинах між США та країнами Євросоюзу» стає «чинником, що сприяє ситуативному зближенню Вашингтона та Москви, як це вже не раз бувало в минулому». При цьому стверджується, що Європа «історично схильна» до різних форм тоталітаризму, і проводяться прямі паралелі між подіями Другої світової війни, коли США і тодішній СРСР входили разом з Великою Британією до коаліції, яка протистояла нацистській Німеччині. Сучасний ЄС автори матеріалу ототожнюють саме із Третім рейхом.
Це підкреслює ілюстрація до статті, що є переробленням радянського плаката часів Другої світової війни. В оригінальному плакаті радянський багнет з одного боку і британський та американський з іншого вражають Адольфа Гітлера, зображеного у вигляді свастики. У версії СЗР російський та американський багнети (британського немає) вражають свастику з обличчям президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн.
У повідомленні СЗР ідеться, що «у Франції багаторазово приходили до влади диктаторські режими, які відзначилися особливими злочинами та жорстокістю». З посиланням на «консервативні експертні кола США» також ідеться про схильність еліти Великої Британії «до скоєння найтяжчих злочинів проти людства».
«Фахівці нагадують, що в минулому не раз виникали моменти, коли Вашингтон і Москва ставали партнерами в протидії Лондону та Парижу на міжнародній арені», – пише СЗР, посилаючись на події Кримської війни та Суецької кризи 1956 року. При цьому СЗР, говорячи про зближення Москви та Вашингтона, посилається на неназвані конкретно «закордонні експертні кола», а не виступає від власного імені.
У ЄС та США заяви пресслужби російської військової розвідки поки не коментували.
Політика та риторика адміністрації Дональда Трампа викликали деякі побоювання в Європі щодо майбутнього євроатлантичного союзу. Офіційний Вашингтон наголошує, що не прагне розриву відносин з Європою або союзу з Москвою. Російська влада останнім часом майже припинила критику США і в контексті війни в Україні більше критикує ЄС і Велику Британію.
Лисак: кількість поранених через удар Росії по Дніпру зросла до 33
Зросла кількість поранених у Дніпрі внаслідок вчорашньої російської атаки, повідомив голова обласної військової адміністрації Сергій Лисак 17 квітня.
«У Дніпрі кількість потерпілих збільшилася до 33. Серед них – 6 дітей», – заявив він.
Лисак додав, що протягом дня російська армія атакувала також Слов’янську громаду на Синельниківщині й Грушівську – Криворізькому районі. У Слов’янській громаді постраждала цивільна оселя. За даними ОВА, ніхто не постраждав.
Російська армія вдарила по Дніпру увечері 16 квітня. Спершу було відомо про 30 постраждалих.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
«Противник не змінив свої плани»: Сирський про ситуацію в зоні бойових дій на Донеччині
Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський провів три доби в операційній зоні військ оперативно-тактичного угруповання «Донецьк» – про це він повідомив 17 квітня.
Сирський вказав на те, що ОТУ несе на собі «основний тягар протистояння весняному наступу ворога» та знищує найкращі сили і засоби російської армії:
«Зокрема, на Покровському напрямку, наші воїни щодня зупиняють близько 30 штурмових дій противника, завдають російським окупантам значних втрат».
Зокрема, головнокомандувач заслухав доповіді командувача ОТУ бригадного генерала Олександра Тарнавського, працював з командирами бригад і вирішив «проблемні питання щодо організації бойових дій, забезпечення боєприпасами та матеріально-технічними засобами».
«Противник не змінив свої плани – відтіснити підрозділи Збройних Сил України за межі Донеччини і Луганщини та вийти на адміністративні кордони цих областей», – каже Сирський.
Водночас, додав він, ця мета російських військ залишається нереалізованою:
«Ми продовжуємо оборонну операцію, проводимо контрнаступальні дії і маємо певні успіхи. За останні тижні звільнили близько 16 квадратних кілометрів території в районі населених пунктів Удачне, Котлине, Шевченко».
Покровський напрямок на Донеччині залишається однією з найбільш гарячих ділянок фронту. Протягом останнього року переважно там фіксують найбільшу кількість бойових зіткнень.
Президент України Володимир Зеленський 26 березня заявив, що російський лідер Володимир Путін «намагається виграти час і готується до весняного наступу». За його словами, «Путін готує новий наступ, зокрема в Сумах і Харківській області».
США в ООН проголосували спільно з РФ і Білоруссю проти резолюції, яка згадувала війну проти України
Сполучені Штати вдруге проголосували в ООН проти резолюції Генеральної асамблеї, в якій серед іншого йшлося про засудження російської агресії проти України.
16 квітня американські дипломати проголосували так само, як Росія, Білорусь, КНДР і представники ще п’яти країн. Натомість підтримали резолюцію A/79/L/75 «Співпраця між ООН та Радою Європи» 105 держав.
Серед іншого, в тексті документа йшлося про статус Росії, яку виключили з Ради Європи в березні 2022 року. Також у резолюції згадана агресія РФ проти України. Авторами документа були дипломати з Люксембургу та Литви, його представлення підтримали ще понад 40 держав, у тому числі й Україна.
Представник США при ООН Джонатан Шрієр, аргументуючи нинішню позицію Вашингтона, сказав, що резолюція «повторює заяви щодо російсько-української війни, які Сполучені Штати не вважають сприятливими для просування справи миру».
«Ми впевнені, що довгострокове вирішення російсько-української війни є найважливішим для членів Ради Європи, як і для Сполучених Штатів. Ми сподіваємося, що Рада Європи та всі держави-члени ООН підтримають і зміцнять зусилля для досягнення всеосяжного та тривалого миру між Росією та Україною», – сказав американський дипломат.
Генеральна асамблея ООН 24 лютого проголосувала за підтвердження територіальної цілісності України, ухваливши резолюцію, яка засуджує вторгнення Росії. Проти голосували Білорусь, Буркіна-Фасо, Бурунді, Еритрея, Екваторіальна Гвінея, Малі, Маршалові острови, Нікарагуа, Нігер, Палау та США.
Українська резолюція, підтримана Європою, була схвалена перед голосуванням по протилежній пропозиції США, яка закликає до швидкого припинення війни, але не згадує про повномасштабне вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року.
Згодом Генеральна асамблея ООН проголосувала за американський проєкт резолюції щодо третьої річниці російської війни з європейськими поправками, проти яких виступали США.
Зокрема поправки замінили «російсько-український конфлікт» на «повномасштабне вторгнення Російської Федерації в Україну».
Резолюції, ухвалені органом із 193 членів, не є юридично обов’язковими, але за ними уважно стежать у всьому світі.
Митрополит Епіфаній освятив 7000 великодніх пасок для військових (фотогалерея)
Блаженніший митрополит Київський і всієї України Епіфаній освятив 7000 великодніх пасок на подвір’ї Свято-Михайлівського Золотоверхого собору. Освячені паски будуть доставлені капеланами та передані військовослужбовцям, які нині захищають Україну.
СБУ затримала ексголову Броварської РДА за підозрою у вивезенні ухилянтів за кордон
Служба безпеки України викрила канал вивезення ухилянтів за кордон – про це повідомило управління СБУ в Києві та Київській області 17 квітня.
За повідомленням, у справі про канал нелегального виїзду за кордон чоловіків призовного віку фігурують двоє жителів Київщини:
«Один з них у 2022-2024 роках був головою Броварської районної військової адміністрації. Інший фігурант – очільник благодійного фонду», – повідомляє СБУ.
Відомство стверджує, що підозрювані вносили дані військовозобов’язаних до інформаційної системи «Шлях», як волонтерів, які нібито ввозять в Україну військову амуніцію, дрони та продукти харчування. Натомість після перетину кордону чоловіки на ввозили гуманітарну допомогу до України або декларували незначну її кількість.
Слідство встановило, що вартість такого виїзду становила до 2 тисяч доларів. Таким чином, вважає служба, підозрювані організували виїзд понад 100 людей.
Фігурантів затримали за місцями проживання у Києві та Бучанському районі. Їм повідомили про підозру в перешкоджанні законній діяльності Збройних сил України та незаконному переправленні людей через державний кордон. Суд взяв їх під варту.
СБУ не називає імен підозрюваних, але обставини вказують на те, що йдеться, зокрема, про колишнього голову Броварської районної державної адміністрації Володимира Майбоженка. Він очолював Броварську РДА з 2022 по 2024 рік.
Напередодні Офіс генпрокурора повідомив, що апеляційний суд скасував рішення у справі Майбоженка щодо аварії, яка спричинила поранення кількох людей. Суд першої інстанції перед тим затвердив угоду про примирення та штраф експосадовцю на 34 тисячі гривень з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк 3 роки.
26 квітня 2024 року голова Броварської районної державної адміністрації Володимир Майбоженко влаштував ДТП у місті, внаслідок аварії постраждали люди. Чотирьох із них, в тому числі одну дитину, госпіталізували до лікарні.
Як уточнювала прокуратура, за результатами тестування у водія визначили вміст алкоголю 2.31 проміле. Згодом президент Володимир Зеленський звільнив Майбоженка з посади голови Броварської РДА.
Херсон: кількість загиблих через російський авіаудар зросла до двох
Відомо про п’ятьох поранених і двох загиблих у Херсоні після російської атаки на Таврійський мікрорайон, що в Центральному районі міста, 17 квітня, повідомляє місцева влада.
«На жаль, маємо вже двох загиблих внаслідок сьогоднішнього авіаційного удару з боку російських терористів по Центральному району Херсона. Поранення, несумісні з життям, дістав 55-річний чоловік – батько підлітка у тяжкому стані, за життя якого борються наші лікарі», – заявив голова міської військової адміністрації Роман Мрочко.
За словами голови обласної військової адміністрації Олександра Прокудіна, російська армія застосовувала авіацію, артилерію та дрони. Влучання пошкодили адміністративну будівлю, житлові будинки та цивільні транспортні засоби.
«Ці терористичні удари обірвали життя однієї людини. Мої співчуття рідним вбитого. Ще пʼятеро містян, серед яких 16-річний хлопець, – поранені», – додав Прокудін.
Мрочко також повідомляє про п’ятьох поранених у Центральному районі. Зокрема, 57-річного чоловіка госпіталізували в стані середньої тяжкості з вибуховою травмою та контузією. Ще один постраждалий – 56-річний чоловік із вибуховою травмою та уламковим пораненням – у легкому стані й лікуватиметься амбулаторно.
«У тяжкому стані шпиталізували жительку Херсона, яка близько 12:40 постраждала через атаку російського дрона. У 66-річної жінки – вибухова травма, поранення черева та ніг. Лікарі продовжують боротися за її життя», – додав Мрочко.
Ще троє госпіталізованих – чоловіки 72, 49 і 45 років, останній із них у тяжкому стані.
Раніше було відомо про чотирьох постраждалих і одного загиблого через російську атаку на місто 17 квітня.
Крім того, додає голова МВА, у Херсоні госпіталізували одного постраждалого через вчорашню російську атаку. На ще одного жителя міста російські війська сьогодні скинули вибухівку з дрона, він під наглядом лікарів.
Також близько 13:30 у Дніпровському районі обласного центру під удар російського БПЛА потрапив 32-річний чоловік. Він у лікарні з вибуховою травмою та контузією.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
На фронті відбулося 79 боїв з початку доби – Генштаб ЗСУ
Від початку доби 17 квітня загальна кількість бойових зіткнень на фронті становить 79, повідомляє Генеральний штаб ЗСУ станом на 16:00. Понад половина боїв, як і впродовж попередніх місяців, фіксується на Покровському напрямку в Донецькій області.
«На Покровському напрямку з початку доби російські окупанти здійснили 48 спроб потіснити наших воїнів із займаних позицій у районах населених пунктів Суха Балка, Стара Миколаївка, Зелене Поле, Водяне Друге, Єлизаветівка, Новоторецьке, Промінь, Лисівка, Котлине, Успенівка, Преображенка та Андріївка. Сили оборони стримують натиск та відбили 45 атак, три боєзіткнення ще тривають. Авіація російських терористів завдала ударів керованими авіаційними бомбами по Малинівці», – вказано в повідомленні.
Бої також відбулися на Куп’янському, Лиманському, Торецькому, Новопавлівському, Оріхівському напрямках.
«У Курській області українські воїни за сьогодні відбили чотири ворожі атаки. Авіація загарбників завдала чотири удари, скинувши при цьому чотири КАБ. Крім того, ворог здійснив 200 артилерійських обстрілів позицій наших військ та населених пунктів», – ідеться в денному зведенні.
Покровський напрямок на Донеччині залишається однією з найбільш гарячих ділянок фронту. Протягом останнього року переважно там фіксують найбільшу кількість бойових зіткнень.
Президент України Володимир Зеленський 26 березня заявив, що російський лідер Володимир Путін «намагається виграти час і готується до весняного наступу». За його словами, «Путін готує новий наступ, зокрема в Сумах і Харківській області».
9 квітня в інтерв’ю виданню LB.ua головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський заявив, що новий наступ російських військ на Сумщину і Харківщину «фактично вже розпочався».
У РФ українського полоненого засудили до 12 років ув’язнення
Південний окружний військовий суд у російському Ростові-на-Дону засудив полоненого українського військовослужбовця Владислава Гуріна до 12 років позбавлення волі за статтею про участь у «діяльності терористичної організації». Він був призваний до ЗСУ за мобілізацією в травні 2024 року, зазначає проєкт Радіо Свобода Кавказ.Реалії.
За рішенням російського суду, його провина полягає в тому, що через місяць після призову Гурін, «знаючи терористичний характер діяльності», добровільно перевівся в один з так званих «націоналістичних батальйонів», повідомили в пресслужбі ФСБ по Ростовській області.
За даними української волонтерської організації «Щит матерів», Владислав Гурін служив у 5-й окремій штурмовій Київській бригаді. 2023 року до складу цієї бригади увійшов батальйон «Айдар», який РФ вважає «терористичною організацією». У серпні 2024 року Гурін потрапив у полон.
Міжнародне право прямо забороняє переслідувати людей за проходження служби у військовому формуванні, неодноразово наголошували правозахисники «Меморіалу» під час визнання військовополонених політв’язнями з аналогічних справ.
Раніше Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив 25-річного українця Олексія Черниша до 18 років позбавлення волі в колонії суворого режиму з відбуванням перших трьох років у в’язниці – він служив у батальйоні «Айдар» у той час, коли в Росії той ще не вважався «терористичною спільнотою».
У Росії оголошені десятки вироків українським полоненим, які служили в полку «Азов», також визнаному в РФ «терористичною організацією».
320 солдатів та 40 одиниць броні: навіщо Росія пішла на штурм Оріхова
Сили оборони 16 квітня відбили потужний штурм загарбників на Оріхівському напрямку: армія Росії кинула в бій щонайменше 320 військових, 40 одиниць бронетехніки, 3 танки та до 10 багі. Про це повідомили Сили оборони Півдня України в соціальних мережах.
За даними військових, атака сталася поблизу П’ятихаток, Степового, Лобкового, Малої Токмачки та Малих Щербаків.
Бій з агресором тривав понад дві з половиною години, під час яких ЗСУ активно вражали його сили ударними дронами та артилерією.
Російська армія втратила у штурмі 29 одиниць техніки, 140 осіб особового складу, а також було пошкоджено 3 танки.
Український Генштаб повідомив вранці 17 квітня про шість російських штурмів – якраз біля населених пунктів, поблизу яких відбувся масштабний бій.
Раніше українські військові вже повідомляли про спроби агресора прорвати оборону ЗСУ на півдні України.
Про це та інше йтиметься в ефірі Радіо Донбас Реалії. Дивіться наживо – о 16:30 на @Радіо Свобода:
Бі-Бі-Сі: Росія масово вилучає квартири громадян України в Маріуполі
Російська влада масово конфіскує в окупованому Маріуполі житло українців, які втекли з міста після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Розслідування проєкту Бі-Бі-Сі BBC Verify встановило, що з липня 2024 року російська адміністрація приазовського міста визнала такими, що підлягають вилученню, щонайменше 5 700 квартир, які належать громадянам України.
Щоб зберегти своє житло у власності, власникам потрібно повернутися до Маріуполя через Росію, пройти фільтрацію, тривалі перевірки та складні бюрократичні процедури, зокрема оформити російський паспорт. Це робить повернення житла практично неможливим, а спроби досягти цього – небезпечними.
Більшість квартир, які вилучаютья, належать українцям, які або залишили місто, або загинули під час 86-денної облоги 2022 року. Тоді, за даними Human Rights Watch, загинуло понад вісім тисяч цивільних, але реальна цифра, ймовірно, значно вища.
Російська окупаційна адміністрація називає такі квартири «безгосподарними», хоча їхні власники відомі – це громадяни України, які залишили місто, або спадкоємці загиблих маріупольців. 2024 року в РФ був ухвалений закон, який прискорює процес передачі цих квартир новим власникам –громадянам Росії з окупованої частини Донецької області, які втратили житло.
У Маріуполі триває активна «русифікація»: будуються військові об’єкти, перейменовуються вулиці, затверджений новий герб без українських символів. Попри будівництво нових будинків, житла бракує, і тема квартир залишається найбільш обговорюваною серед жителів, які залишилися в місті.
Юристи зазначають, що дії Росії порушують міжнародне право, включно з Женевською та Гаазькою конвенціями.
Колишній заступник начальника російського Генштабу отримав 7 років у справі про хабар
Московський гарнізонний військовий суд засудив до семи років колонії колишнього начальника головного управління зв’язку Збройних сил РФ заступника начальника Генерального штабу Збройних сил РФ Вадима Шамаріна у справі про отримання великого хабаря. Шамарін позбавлений військового звання генерал-лейтенант, йому заборонено обіймати державні посади впродовж семи років, повідомляють російські інформагенції.
Державний обвинувач під час дебатів сторін просив засудити Шамаріна до 12 років колонії та штрафу 107 мільйонів рублів.
За рішенням суду, у Шамаріна буде конфісковано близько 36 мільйонів рублів, а заарештоване майно залишатиметься під арештом до набрання вироком чинності.
У листопаді 2024 року повідомлялося, що Шамарін після висунення йому звинувачень пішов на угоду зі слідством, визнавши провину у справі про отримання хабаря на суму понад 36 мільйонів рублів від керівництва пермського телефонного заводу «Телта». Гроші він отримав за збільшення обсягу продукції, яка постачається за держконтрактами для потреб міністерства оборони Росії.
У зв’язку з повним визнанням провини справа Шамаріна розглядалася в особливому порядку.
Двоє людей загинули, четверо поранені через російські удари на Донеччині – прокуратура
Російські війська вранці 17 квітня обстріляли Костянтинівський і Покровський райони, внаслідок чого загинули дві людини, четверо – зазнали поранень, повідомила Донецька обласна прокуратура, яка почала розслідування.
«17 квітня 2025 року, у період з 08:40 по 08:50, ворог обстріляв Костянтинівку з використанням РЗСВ «Смерч». Поблизу будинку несумісні з життям тілесні ушкодження отримав 53-річний житель. Також постраждали двоє жінок 51 і 72 років – у них діагностовано мінно-вибухові травми, осколкові поранення, перелом, порізи. Крім того, ворог скинув, ймовірно, «ФАБ-250» з УМПК на село Русин Яр Іллінівської громади. У приватному будинку загинув 60-річний місцевий житель», – йдеться в повідомленні.
Кремль сприймає зустріч у Парижі як шанс донести до України та європейців позицію Путіна
Зустріч представників США, України та європейських країн у Парижі є шансом для спецпосланця президента США Стіва Віткоффа поінформувати їх про поточний стан переговорів щодо пошуку мирного врегулювання в Україні, сказав 17 квітня речник Кремля Дмитро Пєсков.
«Сполучені Штати продовжують працювати в цьому напрямку (врегулювання – ред.) із європейцями та з українцями. Далі, звичайно, ми очікували б орієнтації європейців і українців на пошук мирного врегулювання. На жаль, з боку Європи ми бачимо орієнтацію на продовження війни», – твердить Пєсков.
Пєсков додав, що президент РФ Володимир Путін і Стів Віткофф минулого тижня (11 квітня – ред.) мали «довгу розмову».
«Наш президент мав з паном Віткоффом нещодавно дуже тривалу розмову, ми знаємо, що про зміст цієї розмови доповіли президентові (США Дональду) Трампу», – відзначив Пєсков.
Росія керує FPV на Донбасі з Москви? Розбір сюжету роспропаганди
У Росії заявляють, що скинули покров секретності з нової технології, яку нібито застосували вперше у світі. Йдеться про можливість керувати FPV-дронами з відстані у тисячу кілометрів. Цю акцію показово зробили у башті офісного центру «Москва-Сіті» – проте вже впродовж півтори години державне російське агентство «РІА Новини» видалило відео, на якому детально були розкадровані краєвиди за вікном: провоєнні російські блогери почали обурюватися, що державна пропаганда фактично вказала ЗСУ ціль для майбутніх ударів.
Що ж насправді показали у тому відео, яке у РФ подали як сенсацію? Чи дійсно країна-агресор тепер може повноцінно керувати FPV з таких великих дистанцій?
Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) разом з фахівцями з БПЛА та зв'язку проаналізували відео.
«Вперше на планеті». «Командир уразив ціль, сидячи в Москві». Такими пафосними фразами російська пропаганда супроводжує відеоряд, де з офісного центру «Москва-Сіті» здійснюють доведення дрона «Овод» (10-дюймовий коптер з бойовою частиною близько 4 кг) до цілі поблизу Часового Яру. Відстань між пілотом та ціллю становить близько 1000 км. Від місця запуску дрон здолав 11 км та уразив ціль.
Людину в офісі у Москві російські ЗМІ називають комбригом добровольчої бригади «Эспаньола» Станіславом Орловим з позивним «Испанец». Поблизу Часового Яру перебувала інша група команди, якою керував розробник «Овода» інженер-конструктор Андрій Іванов.
«Ми зараз виступаємо в ролі навігатора для Москви, яка здійснює управління. Ми просто диктуємо, куди летіти, орієнтуючись на лінійні орієнтири», – коментує Іванов у російському відео.
Далі читайте тут
Біженка з короною. Історія українки, яка перемогла в престижному конкурсі краси у США
«Насправді, еміграція – це також така свого роду особиста війна із самою собою. Складно, коли в тебе все було добре, а тут потрібно все починати з нуля», – розповідає Андріана Пущак, яка майже два роки тому знайшла прихисток у США. Сюди вона переїхала разом з донькою.
У Сполучених Штатах жінка проводить онлайн-навчання та курси з перманентного макіяжу. Раніше, в Україні, вона мала свій салон. Днями (12 квітня) біженка стала першою українкою, яка виборола головну корону в своїй категорії в престижному конкурсі краси Ms/Mrs Universe Pageant («Міс/Місіс Всесвіт»), увійшла у трійку прихильників народного вибору і отримала титул Першої віце-міс США.
Своїм досвідом міграції, участю в конкурсі та підтримкою України Андріана поділилася із проєктом Радіо Свобода «Ти як?».
Початок великої війни Андріана Пущак зустріла у Львові, де близько десяти років працювала у б’юті-сфері. Жінка мала свій салон краси і проводила навчання з перманентного макіяжу. У березні 2022-го вона з донькою виїхала в Іспанію, де прожила рік.
«Дівчата, які приїжджали з різних країн – наші українки – на навчання до Львова, вони мене підтримали, коли почалася війна. Я переїхала в Іспанію, по-факту, до своєї підписниці. Проживши рік в ЄС, я зрозуміла, що мені просто хочеться якихось більших можливостей. І в дитинстві я завжди мріяла переїхати в Америку. В Америку мені зробила документи також моя підписниця. Люди є свої всюди, розкидані по світу, на жаль», – розповідає біженка.
«За кордоном все набагато важче»
Майже два роки Андріана живе у Маямі. Тут вона з донькою перебуває за програмою United for Ukraine (U4U).
Цю програму запровадили у квітні 2022-го, щоб громадяни України могли знайти прихисток у Штатах через російську агресію. Для цього біженці з України повинні були заручитися підтримкою громадянина США, який погоджувався надавати їм фінансову допомогу на час перебування у країні. У січні 2025 року Служба громадянства та імміграції США оголосила про припинення прийому нових заявок на участь у U4U до перегляду адміністрацією Дональда Трампа всіх гуманітарних програм для біженців.
У США українка проводить онлайн-навчання та курси з перманентного макіяжу. У планах жінки – випустити власний бренд косметики для волосся. А її донька відвідує місцеву школу і навчається у третьому класі.
Далі читайте тут
Російські війська обстріляли Нікополь, загинули дві людини, є поранені – ОВА
Російські військові обстріляли Нікополь на Дніпропетровщині, внаслідок чого двоє людей загинули, п’ятеро – були поранені, повідомив голова обласної військової адміністрації Сергій Лисак.
«У Нікополі загинули двоє чоловіків – 56 і 61 років. Росіяни вбили їх, обстрілюючи місто з важкої артилерії. П’ятеро людей постраждали, з них четверо в лікарні у важкому стані», – написав Лисак у телеграмі.
За його словами, внаслідок обстрілу також виникла пожежа, пошкоджені магазин, кафе, приватні будинки, господарські споруди, авто й автобусна зупинка.
У РФ оголосила голодування засуджена за «фейки» про армію журналістка Пономаренко
Журналістка RusNews Марія Пономаренко, засуджена у справах про «фейки» про російську армію та напад на співробітників колонії, оголосила голодування, повідомила її група підтримки.
Пономаренко оголосила голодування ще 13 квітня. Таке рішення вона пояснила «нелюдським ставленням до неї». За словами журналістки, у її камері штрафного ізолятора «відсутня будь-яка перегородка, не забезпечена приватність при користуванні туалетом». Журналістка відмовилася від їжі, «щоб рідше мати фізіологічні потреби».
Вона також повідомила, що адміністрація колонії блокує її листи. За її словами, всі листи, за винятком тих, у яких вона просить запросити адвоката, конфісковані. У колонії це пояснюють тим, що в листах нібито є «хибна інформація» та «дискредитація установи».
Крім того, Пономаренко припинили видавати бланки згоди на передавання персональних даних, які вона має підписувати, щоб керівництво СІЗО могло відповідати на запити інших людей про журналістку.
Раніше адміністрація видавала бланки згоди на передачу персональних даних, які Марія заповнювала. Тепер бланки не видають, а обсяг запитів величезний, і Марія просто фізично не може написати стільки згод. Вона звернулася до адміністрації з проханням за її гроші зробити копії бланків та надати їй. Однак отримала відповідь, що до обов’язків адміністрації «послуги з набирання тексту не входять», йдеться у повідомленні.