Доступність посилання

ТОП новини

Токсичний газ: чому Росія не може продати український актив?


Фотоколаж із зображенням президента Росії Володимира Путіна
Фотоколаж із зображенням президента Росії Володимира Путіна

Росіяни у Криму продають газ, викачаний з материкової України. Ціна питання 6 мільйонів рублів. Цей газ перекачали на півострів, коли Крим уже був в окупації. Тепер це блакитне паливо місцева влада привласнила, ще й намагається заробити на ньому.

Про те, що росіяни у Криму хочуть продати газ, викачаний з материкової України, стало відомо з офіційного сайту для проведення торгів. А помітили аукціон – журналісти редакції Крим.Реалії.

Почалась історія в 2014–му, коли Росія анексувала Крим. Разом з півостровом, під російський контроль перейшло й українське державне підприємство Чорноморнафтогаз. Зокрема й Стрілкове газове родовище, що територіально вже не в Криму, а в Херсонській області.​

Газове родовище неподалік селеща Стрілкове, Генічеський р-н, Херсонська обл.
Газове родовище неподалік селеща Стрілкове, Генічеський р-н, Херсонська обл.

Чорноморнафтогаз входив у групу НАК Нафтогаз. І коли кримський офіс уже не був підконтрольний Києву, кримська дирекція віддала приватній фірмі ПРаТ Пласт у користування два родовища – Стрілкове та Архангельське. Трохи згодом, після цього, російські військові пішли зі Стрілкового.

Це був той самий колектив, який перейшов, немов кріпосні, від одного пана до іншого
Валентина Самар
Валентина Самар, розслідувачка ресурсу «Центр журналістських розслідувань»
Валентина Самар, розслідувачка ресурсу «Центр журналістських розслідувань»

«Весь колектив, який там працював, він дістався по суті із родовищем, із платформами, які там стоять у морі. Це був той самий колектив, який перейшов, немов кріпосні, від одного пана до іншого, перейшов від Чорноморнафтогазу до ПРаТ Пласт», – сказала Крим.Реалії розслідувачка Валентина Самар.

Валентина Самар ще в 2016–му розслідувала схеми, хто заробляв на видобутку і перекачуванні газу в Криму. Тоді ж з’ясувала, що фірма ПРаТ Пласт належала екснардепу від Партії Регіонів Олександру Онищенку. І з його слів, він тоді зробив добру справу. ​

Олександр Онищенко, народний депутат України (VII-VIII скликань)
Олександр Онищенко, народний депутат України (VII-VIII скликань)

«Ми зробили добру справу для держави. Ви хотіли, щоб його підірвали і розібрали на частини? Ми врятували Генічеськ, щоб місто залишилося з газом. Це єдине родовище, яке подає туди газ, і місто опалюється за його рахунок. Це не комерційний газ, на ньому ніхто не заробляє», – ще в 2016 році сказав Олександр Онищенко в інтерв’ю для Валентини Самар.

Місто Генічеськ, про яке згадував екснардеп, справді залежне від Стрілкового газового родовища. Але крім цих вишок, Онищенко отримав у користування ще й Архангельське газове родовище. Яке було доволі перспективним у Чорноморнафтогазі.​

Схема розміщення газових родовищ Архангельське та Стрілкове
Схема розміщення газових родовищ Архангельське та Стрілкове

«Яким чином, за які заслуги, пану Онищенку окупанти тоді дозволили займатися ще видобутком газу і на Архангельському родовищі. І головне, якими силами він мав би це робити. Моя версія всього цього, що у ці перші дні окупації, коли ще робилося хтозна що, і не було повного військового контролю за Кримом. Це був золотий час для дерибану і золотий час для мародерів», – сказала для Крим.Реалії розслідувачка Валентина Самар.

Упродовж 2014–2015 років ПРаТ Пласт видобув зі Стрілкового Херсонської області 37,6 млн кубометрів газу. Але на Генічеськ пішла лише половина. Другу частину – 18,6 млн кубометрів газу – перекачали на захід Криму, у Глібовське газосховище.

Є таке жаргонне поняття «сісти на трубу
Андрій Кондратов
Андрій Кондратов, перший заступник генерального директора ДАТ «Чорноморнафтогаз»
Андрій Кондратов, перший заступник генерального директора ДАТ «Чорноморнафтогаз»

«Є таке жаргонне поняття «сісти на трубу». Що це значить?! Це взяти готове родовище, нічого в нього не вкладати. Просто качати газ, користуючись майновим комплексом, який задарма дістався. А потім перепродавати цей газ за вигідною ціною», – сказав Андрій Кондратов телепроєкту Крим.Реалії.

Пізніше вже підконтрольний Києву Чорноморнафтогаз взяв Стрілкове під свою опіку, а угоду з ПРаТ Пласт визнали недійсною і скасували. Суди щодо діяльності і заборгованостей цього підприємства тривають і досі.

«Був укладений договір у місті Сімферополь, при чому договір був укладений від імені Чорноморнафтогазу на підставі довіреності. Тобто його підписував не генеральний директор. Він був укладений без погодження з НАК Нафтогаз України як акціонером. І договір був укладений на вкрай не вигідних для Чорноморнафтогазу умовах. Що потім підтвердив суд», – повідомив Андрій Кондратов телепроєкту Крим.Реалії.

Нових публічних фактів ця історія набула вже 2017–го, коли суд у Криму підконтрольний Росії притягнув до відповідальності окупований Чорноморнафтогаз. Начебто за те, що той імпортував з України неоподаткований газ. Офіційно Росія не коментує цей кейс. Але у своїй постанові російський суд озвучив державну позицію: конфіскувати газ, закачаний зі Стрілкового. ​

Постанова підконтрольного Росії кримського суду про конфіскацію газу
Постанова підконтрольного Росії кримського суду про конфіскацію газу

Офіційно від імені Росії тепер цей газ продає федеральна агенція з управління держмайном Російської Федерації. На торги виставили не весь об’єм, а 11,5 мільйона кубометрів. Його оцінили в 15 мільйонів рублів. Хоча ціна для населення за такий самий об’єм буде вчетверо вища. Торги не відбулися, і ціну спустили ще нижче, аж до 6,1 мільйона рублів.

Ми направили запит до федеральної агенції, яка і виставляє на продаж український газ. Але відповіді на момент виходу матеріалу не отримали.

Газ влітку? Та кому він потрібен?
Михайло Гончар
Михайло Гончар, президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ»
Михайло Гончар, президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ»

«Газ влітку? Та кому він потрібен? Інша справа, якби була зима та ще й холодна, то можливо його й купили б. Цей газ, я думаю, що навіть не факт, що його взяли б і по нульовій ціні, за цих обставин», – сказав Михайло Гончар телепроєкту Крим.Реалії.

Експерти, з якими ми поспілкувалися, всі як один переконані, що цей газ політично токсичний. І він, швидше за все, не залишить півострова. По-перше, з материковою Україною газову трубу перекрито. По-друге, газогін із Росії через Керченську протоку в реверсі не працює. І, по-третє, з моря газовози в Крим теж не заходять, немає спеціалізованих терміналів.

Провідний аналітик російського фонду національної енергетичної безпеки Ігор Юшков вважає, що потенційних клієнтів на купівлю цього газу не так і багато. Це можуть бути ТЕЦ або ж сам Чорноморнафтогаз. Газохімічних підприємств у Криму теж немає.​

Ігор Юшков, провідний аналітик фонду національної енергетичної безпеки
Ігор Юшков, провідний аналітик фонду національної енергетичної безпеки

«Або його продадуть для вироблення електроенергії, на дві нові ТЕЦ, або просто побутовому сектору розподілять і все. Теоретично якась компанія, що займається збутом газу на території Криму, може купити цей газ і просто викачати його зі сховища і направити споживачам. Це буде її власність», – Ігор Юшков сказав Крим.Реалії.

Чому в Криму немає охочих купити газ, видобутий у Стрілковому, у Валентини Самар є власне припущення.

Крадене завжди коштує дешевше
Валентина Самар

«Я вважаю, що це схема для того, щоб знизити в ціні цей досить таки токсичний актив. Через те, що не всі погодяться брати цей токсичний актив, тому вони й знижують цю ціну. Крадене завжди коштує дешевше. Але беруть його тільки ті, хто вже має клеймо бариги на цьому ринку», – сказала для Крим.Реалії розслідувачка Валентина Самар.

Реакція України на продаж росіянами українського газу

У кримській прокуратурі продаж росіянами українського газу вважають порушенням Женевської конвенції та статті 438 Кримінального кодексу України – порушення законів та звичаїв війни.​

Борис Паращук, заступник начальника управління прокуратури АР Крим
Борис Паращук, заступник начальника управління прокуратури АР Крим

«Зважаючи на те, що в Україні з 2014-го року по суті є стан війни з Російською Федерацією, оскільки вона захопила зокрема і Кримський півострів, діє міжнародне гуманітарне право. Яке регламентоване низкою договорів. Це, приміром, конвенція захисту населення під час війни. Плюс додаткові протоколи до них. Саме в цих міжнародних актах передбачена заборона широкомасштабного, безцільного, без військової потреби, використання цивільного та державного майна України», – повідомив Борис Паращук для Крим.Реалії.

Продаж газу зі Стрілкового, як один із епізодів, кримська прокуратура вже додала до великого провадження щодо привласнення росіянами українського майна в Криму. Офіційних коментарів з Москви поки не було. Також цього літа до міжнародного кримінального суду прокуратура надсилатиме уточнення щодо незаконних дій Росії у Криму. І цей епізод також має увійти в повідомлення.

Ілюстрація газонасосної станції
Ілюстрація газонасосної станції

У міжнародних судах Гааги та Страсбургу розглядають позови України, що стосуються порушення Росією міжнародного права. Росія відкидає такі обвинувачення. Щодо справи України проти Росії, яку слухає Міжнародний суд ООН в Гаазі, то Росія вважає, що український позов має «штучний характер» і що Суд не володіє юрисдикцією у цій справі.

Чорноморнафтогаз, підконтрольний Києву, вже виграв «Гаазький трибунал» проти Росії. Тепер очікують підрахунків завданих збитків. І сподіваються, що привласнений газ зі Стрілкового також внесуть у цю суму.

Наше поле битви – це юридична площина
Андрій Кондратов

«Наше поле битви – це юридична площина. Загальна сума вимог Чорноморнафтогазу в позові групи Нафтогаз становить близько 3 мільярдів доларів США. Точніше 3,3 мільярда доларів. З урахуванням відсотків, загальна сума коштів, яку можуть стягнути, може сягати 7 мільярдів доларів США», – сказав Андрій Кондратов телепроєкту Крим.Реалії.

Почути позицію Олександра Онищенка, чия компанія перекачувала газ в Крим, нам не вдалося. За три тижні текстових перемовин, екснардеп так і не знайшов часу для інтерв’ю. Що ж до самих торгів, то востаннє цей газ мали продати 12 червня. Та за кілька днів до цієї дати, подачу заявок на участь продовжили до 23 червня. Тепер аукціон має відбутися 25 червня 2020 року.

  • Зображення 16x9

    Ігор Токар

    Журналіст телепроєкту «Крим.Реалії», створеного Радіо Свобода, з 2018 року. Також на Радіо Свобода протягом 2019 року був журналістом та телеведучим програми «Ньюзрум». Роботу на національних телеканалах розпочинав як регіональний стрінгер. Співпрацював з такими телеканалами: ICTV, «5-й канал», «Еспресо», «112 Україна», «24». Співзасновник громадської організації та веб-ресурсу «Центр медіарозслідувань «Прозоро». Автор документального фільму «Чміль». Закінчив факультет філології та журналістики Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG