Доступність посилання

ТОП новини

«Газпром» має намір скоротити поставки газу до України ще на 25%, «Нафтогаз» застерігає, що може обмежити газовий транзит, за який Росія не платить


«Нафтогаз» може гарантувати безперебійний транзит для європейських споживачів доти, поки це не загрожуватиме енергетичній безпеці України. А якщо «Газпром» продовжить скорочувати постачання газу для України, попередив «Нафтогаз», він може знизити обсяги транзиту. Раніше сьогодні «Газпром» заявив, що скоротить постачання газу до України ще на 25 відсотків, а загалом наполовину, від 19-ї години за київським часом. Учора вранці «Газпром» уже скоротив постачання газу Україні на чверть. Водночас «Нафтогаз» повторив, що заяви «Газпрому» про борги України аналогічні претензіям Києва щодо відсутності оплати за транзит російського газу. Учора перший віце-прем’єр Олександр Турчинов звинуватив «Газпром» у несплаті за транзит газу від грудня минулого року.


У «Нафтогазі» вважають, що «Газпром» підштовхує Україну до порушення Європейської енергетичної хартії.

У заяві української компанії мовиться, що «Нафтогаз» може гарантувати безперебійний транзит для європейських споживачів доти, поки це не загрожуватиме енергетичній безпеці України.

А якщо «Газпром» продовжить скорочувати постачання газу для України, попередив «Нафтогаз», він може знизити обсяги транзиту.

Як заявляє «Нафтогаз», подальше скорочення поставок газу було б «грубим порушенням технічних домовленостей» із «Газпромом».

Російська компанія постачає до України лише близько чверті газу з російських родовищ – стільки, скільки вона вже перестала подавати від учора; решта – це середньоазійський газ.

Водночас українська компанія вкотре наполягає на якнайшвидшому розблокуванні переговорного процесу щодо газопостачання.

Натомість міністр закордонних справ України Володимир Огризко запевняв сьогодні в Варшаві, що транзит російського газу територією України до Європи продовжиться «в нормальному режимі».

«За будь-яких обставин я хотів би ще раз наголосити на тому, що українська сторона забезпечить безперебійний транзит газу до європейських споживачів. Як і у всіх інших галузях, і в газовій сфері Україна хоче мати з Росією якнайкращі відносини», – сказав Огризко.

Раніше сьогодні речник «Газпрому» Сергій Купріянов заявив на телебаченні, що російський газовий монополіст скоротить постачання газу до України ще на 25 відсотків, а загалом наполовину.

За його словами, скорочення здійснять від 19-ї години за київським часом.

Учора вранці «Газпром» уже скоротив постачання газу Україні на чверть. Учора вдень «Нафтогаз» повідомив, що «Газпром» обмежив подачу газу ще на 10 відсотків, а загалом на 35. Російська сторона цю заяву не коментувала. Сторони не пояснювали такі розбіжності.

Сьогодні Купріянов знову закликав українську сторону «до якнайшвидшого вирішення всіх суперечливих питань за столом переговорів».

Тим часом в «Укртрансгазі» кажуть, що не отримували жодних документів від «Газпрому» про намір скоротити поставки ще на чверть.

У цій дочірній компанії «Нафтогазу» також повідомили, що наразі газотранспортна система України працює надійно, споживачів забезпечують газом у повному обсязі, зокрема за рахунок резервів.

Водночас «Нафтогаз» повторив, що заяви «Газпрому» про борги України аналогічні претензіям Києва щодо відсутності оплати за транзит російського газу.

На цьому речник «Нафтогазу» Валентин Землянський наголосив в інтерв’ю Радіо Свобода.

«Починаючи з кінця грудня та за два місяці поточного року ми не отримали грошей за транзит російського газу до Європи. Російська сторона знає про це, але аргументація та ж сама: відсутність документів про підтвердження транзиту. Саме такі претензії у нас до російської сторони: ми не маємо документів щодо спожитого газу у січні – лютому поточного року», – заявив речник «Нафтогазу України».

Учора перший віце-прем’єр України Олександр Турчинов звинуватив «Газпром» у несплаті за транзит газу від грудня минулого року.

У відповідь речник «Газпрому» Сергій Купріянов заявив тоді, що «Нафтогаз України» не надав відповідних рахунків.

Обмеження поставок газу російська компанія пояснює тим, що досі не врегульоване питання боргу «Нафтогазу» і відсутні домовленості про умови постачання палива на цей рік.

Українські ж урядовці вважають причиною конфлікту намір Києва відмовитися від послуг посередників при постачанні газу.

Раніше, ще в суботу, Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко заявила, що від початку березня буде скасована реєстрація компанії-посередника «УкрГаз-Енерго» і все паливо надходитиме безпосередньо через «Нафтогаз України».

Вона не раз заявляла, що домагається повного усунення посередників із газового ринку й переходу на прямі контракти.

Натомість Президент Віктор Ющенко на вчорашній нараді з Головою Верховної Ради Арсенієм Яценюком і Прем’єр-міністром Юлією Тимошенко нагадав про домовленості, досягнені ним і Президентом Росії Володимиром Путіним на переговорах у Москві 12 лютого.

За повідомленнями, Президенти Ющенко і Путін у лютому домовилися про ліквідацію дотеперішньої схеми постачання газу через компанії-посередники «РосУкрЕнерго» і «УкрГаз-Енерго» і перехід на двох нових посередників, які мають бути спільними підприємствами «Нафтогазу України» і російського «Газпрому».

Матеріали до теми:

• «Газпром» наполовину скоротив постачання газу до України й не виключає подальших скорочень

• Європа закликає Україну й Росію залагодити газову суперечку і готує скоординовану відповідь • Заяви «Газпрому» про борги України аналогічні претензіям Києва щодо відсутності оплати за транзит російського газу – речник «Нафтогазу України» • Головним чинником напруженості в українсько-російських газових відносинах є компанії-посередники – речник «Нафтогазу України» • «Газпром» заявив про недопуск представників швейцарської компанії SGS на українські газовимірювальні станції для моніторингу транзиту газу • Віктор Ющенко та Володимир Путін обговорили виконання домовленостей у газовій сфері

• Від слів до діла. «Газпром» скоротив газові поставки • Нинішній конфлікт із «Газпромом» відволікає Україну від вирішення стратегічних питань в енергетиці – британський експерт

• Олександр Турчинов: Російський «Газпром» не сплачує за транзит російського газу по території України з грудня минулого року • Президент України: Для вирішення газової кризи потрібні динамічні переговори з Росією • «УкрГаз-Енерго» стверджує, що є єдиною компанією в Україні, яка нині має законне право імпортувати газ • Російський «Газпром» скоротив постачання газу до України вже на 35 відсотків • «Газпром» скоротив постачання газу в Україну ще на 10%, а загалом на 35% • Європейська Комісія вірить «Газпромові» і закликає сторони російсько-українського газового конфлікту вирішити його • Російський «Газпром» надав «Нафтогазу України» новий проект угоди про розвиток відносин у газовій сфері • Володимир Огризко: Український уряд досі не отримав від російського «Газпрому» пояснень у зв’язку з обмеженням постачання газу в Україну • Договори на постачання у цьому році газу до України ще не підписані – речник російського «Газпрому»

• Юлія Тимошенко заявляє про ліквідацію посередників на ринку газу і впевнена, що Росія не перекриє газ • «Газпром» знову погрожує припинити з понеділка постачання російського газу в Україну через провал переговорів • Олександр Турчинов: Останні заяви «Газпрому» є спробою повернути посередників на український ринок • Ющенко: Напруженість у газових відносинах із Росією поки що зняли; «Газпром»: Проблеми з газом для України тільки загострюються • «Газпром»: Проблеми з газом для України тільки загострюються • Напруженість у газових відносинах із Росією поки що зняли, вважає Президент • Олександр Турчинов: Уряд далі наполягає на усуненні посередників із газового ринку • Уряд подав Президентові звіт про погашення газових боргів перед Росією в письмовому вигляді • Олександр Турчинов: Україна повністю погасила борг за газ, спожитий у минулому році

• В Україні знову запахло газом. З усіх боків • Російський «Газпром» може від понеділка, 3 березня, на чверть скоротити постачання газу в Україну
XS
SM
MD
LG