Доступність посилання

ТОП новини

Нас дуже хвилюють публічні заяви Сухумі і Москви щодо грузинських біженців – Метью Брайза


Помічник заступника держсекретаря США в європейських та азійських справах Метью Брайз

Незважаючи на початок посередницької місії Німеччини у справі залагодження грузинсько-абхазького конфлікту, все ж напруження у стосунках між Тбілісі і Сухумі не спадає. У Тбілісі стверджують, що Росія і Абхазія нарощують сили в Кодорському міжгір’ї і готуються до штурму грузинських позицій. А в Сухумі це спростовують. У Москві нібито погодилися на німецький триетапний план врегулювання напруженості щодо Абхазії. Що ж очікувати надалі в регіоні? Помічник заступника держсекретаря США в європейських та азійських справах Метью Брайза, якого Радіо Свобода запросило до розмови, вважає, що план врегулювання, запропонований Німеччиною, є головною основою для мирного вирішення абхазького конфлікту.

– Нас дуже хвилюють публічні заяви Сухумі і Москви щодо марних зусиль для повернення грузинських біженців до Абхазії. Щодо цього, тут це пов’язано із гарантіями Грузії не застосовувати силу і гарантіями повернення грузинських біженців до Абхазії. Це надзвичайно важлива домовленість, яка має бути досягнута щоб просунути мирний процес. А потім ми можемо сподіватися про зниження «воєнної» напруженості в Кодорському міжгір’ї».

– Грузини не погодилися на попередню умову – підписання договору про незастосування сил, бо це на їхню думку, означало б фактичне визнання незалежності Абхазії. Як ви це розцінюєте?

– Неможливо для будь-кого з учасників переговорів погоджуватися на основні елементи угоди, яка потім буде перекреслена попередньою умовою для початку переговорів. Це погані попередні умови. Грузини ясно сказали, що вони допускають гарантії незастосування сили, як частину ширшої угоди.

– Росія грає у цьому процесі дві ролі – одна офіційна, як члена групи «друзів ООН», а друга
неофіційна, як союзника Абхазії. Чи може Росія бути чесною в такому разі?


– Це справедливе питання. Ми ясно висловили свою позицію, що поведінка Росії з 16 квітня, з її інструкціями щодо допомоги сепаратистам в Грузії, шкодить допомозі ООН.... У цьому питанні дві сторони – Росія бажає вести себе як помічник друзів ООН, посередник, чи як сторона конфлікту? Це питання залишається невирішеним.

– США мають свої пропозиції щодо заміни чи розширення миротворчої місії в Абхазії. Це збігається з планом групи друзів ООН?

– Так, ми все здійснюємо тут заради підтримки плану ООН і разом із тим бажаємо досягнути прямих переговорів Грузії та Абхазії... для того, щоб припинити ескалацію конфлікту. Є договір про миротворчі сили в рамках СНД від 1994 року і ми не проти нього, але ми за співпрацю між силами СНД і миротворцями ООН... Ми намагаємося продумати, чи здійснимий варіант доповнення сил СНД міжнародними силами.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.
XS
SM
MD
LG