Доступність посилання

ТОП новини

Як зростають ціни у зоні стихійного лиха на Прикарпатті


Івано-Франківщина – Ціна за картоплю зросла у кілька разів. Значного підвищення цін на інші основні продовольчі товари майже нема, хоча й були деякі спроби це зробити. Водночас ціни у різних населених пунктах досить різняться. Моніторинг здійснює Держінспекція цін і правоохоронці. У населені пункти, що відрізані стихією, хліб, питну воду доставляють безкоштовно.

Мікрорайон Пасічна в Івано-Франківську кілька днів після початку повені минулого тижня був відрізаний від центру. Кому біда, а кому можливість на ній робити бізнес. Крім цього, було зафіксоване підняття ціни на хліб на 50 копійок у селі Побережжі Тисменицького району, та в той же день підприємець змушений був її повернути до попереднього рівня. І буквально сьогоднішній випадок: на 10 копійок дорожчий хліб в одній із крамниць Івано-Франківська.

Велика розбіжність цін у різних селах: на макарони, приміром, від 3 гривень 40 копійок за 1 кілограм до 7 гривень 95 копійок; на гречку – від 4 гривень 68 копійок до 7 гривень 11 копійок; на манку – від 2 гривень 80 копійок до 4 гривень 29 копійок. Піднялися ціни на городину: буряк, морква – по 4 гривні на ринку в мікрорайоні Пасічна, 2 гривні за кілограм капусти, тоді як на центральному ринку ці овочі дешевші. А картопля, яку до стихії можна було купити і за гривню, в перші дні піднялася до 4, а то і 6 гривень. Правда, зараз ціни почали падати. Між тим овочева продукція не підпадає під державне регулювання. Тобто, на ці продукти не можуть впливати посадовці.

Що робить влада для стримування цін?

В області проводять моніторинг цін на основні продовольчі товари: хліб, крупи, борошно, олію та макаронні вироби. Що чекатиме порушників, розповів начальник Держінспекції з контролю за цінами Михайло Стульківський: «Якщо це приватний підприємець, то матеріали передамо в управління у справах захисту прав споживачів для притягнення до адміністративної відповідальності. Якщо це буде юридична особа, то ми будемо самі виносити рішення і накладати адміністративний штраф на особу, яка допустила завищення цін».

В Івано-Франківському комбінаті хлібопродуктів є в достатній кількості, борошно вищого і житнього ґатунків, крупи манної власного виробництва за оптово-відпускними цінами, які значно нижчі від цін, які пропонують посередники, стверджують представники влади.

Як забезпечуються продуктами постраждалі у відрізаних селах?

На Прикарпатті все ще залишаються відрізаними 36 населених пунктів, в основному, це гірський Верховинський район. Сюди продукти харчування, воду доставляють безкоштовно, здебільшого гелікоптерами, буває, що і тракторами чи навіть кіньми.

Саме цим селам приділяється більша увага, наголошує голова ОДА Микола Палійчук: «По Верховинському району населені пункти Довгополе, Пробійнівка, Білоберезка, Ясенів вертольотом по 1350 кілограмів, у тому числі 600 кілограмів хліба, 300 пакетів, де по пляшці води в кожному пакеті. Там, де люди мають можливість піти в магазин купити хліб, там допомога не піде. Допомога йде, коли 10 кілометрів від центральної траси, де люди сидять на острові і кораблем не доплисти».

А ще на Прикарпатті є випадки, коли бізнесмени безкоштовно дають продукти. Приміром, на Рогатинщині місцевий підприємець у перші дні стихійного лиха в магазини селища Букачівці, сіл Козари, Журавеньки давав безкоштовно хліб, а зараз продає його за собівартістю.

(Івано-Франківщина – Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Галина Добош

    Радіо Свобода співпрацюю з 2007 року. Власкор по Івано-Франківській області. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG