Доступність посилання

ТОП новини

Чи врятує український інвестор завод, на якому народилася польська «Солідарність»?


Суднобудівний завод у Ґданську

Варшава – Українські інвестори з Донеччини є серед тих, хто може врятувати від банкрутства польські суднобудівні заводи, на яких зародився антикомуністичний рух «Солідарність». У п’ятницю приватизаційне відомство закінчує приймати заявки від інвесторів на приватизацію суднобудівних заводів «Ґдиня» та «Щецін». Польський підрозділ «Індустріального Союзу Донбасу» (ІСД), що є найбільшим українським інвестором у Польщі, має намір придбати «Ґдиню» і його вважають фаворитом приватизаційного конкурсу. Але в його пропозиції є «деталь», яка може не сподобатися польському урядові.

Заводи, де народилася «Солідарність», стали жертвами власного успіху. Із соціалізмом покінчено – за європейськими правилами, підтримувати з бюджету збиткові заводи не можна. Тож останній вирок Єврокомісії звучав суворо: продати заводи, або закрити, застосувавши процедуру банкрутства. З огляду на те, що на одній лише «Ґдині» працює близько 7 тисяч осіб, польська держава вирішила, що краще все ж таки продати.

Бажаючих купити знайшлося небагато. Крім компанії ІСД, своє зацікавлення заводом «Ґдиня»висловив польський консорціум «Polish Shipbuilding Company».

Представник компанії ІСД-Польща Яцек Ленський говорить, що конкуренції українці не бояться, бо у будь-якому випадку співпрацюватимуть із корабельнею, якщо не як власники, то як головні постачальники корабельної сталі.

«Нам до певної міри вигідна така ситуація, коли ми не єдиний інвестор заводу «Ґдиня». Наша компанія хоче, щоб цей завод працював. Ми головний виробник крупних сталевих листів, які купує завод. Нам вигідно бути власником заводу. Однак, якщо там з’явиться інший інвестор, ми все одно залишимось у Ґданську. Тоді після завершення реструктуризації завод «Ґдиня» стане нашим партнером, мається на увазі нас – як власника Гути «Ченстохова», – зазначив Яцек Ленський.

ІСД розраховує, що держава погасить борги заводу до бюджету

Український інвестор є не лише власником сталеливарні Гута «Ченстохова», але і має досвід управління Ґданською корабельнею. Що ж він може запропонувати польському урядові щодо «Ґдині»?

«Пропозиція «Індустріального Союзу Донбасу» урядові полягає в об’єднання суднобудівних заводів «Ґдиня» та «Ґданськ». Проект реструктуризації має відношення саме до такої єдиної виробничої одиниці. Наш проект має спочатку розглянути міністерство, порівняти з проектами конкурентів, а коли нас виберуть, треба буде спільно його доопрацювати, і подати на розгляд ЄС у Брюсселі», – зауважив Яцек Ленський.

Український інвестор готовий викласти не менше 320 мільйонів євро на оновлення виробничої техніки заводу. Але його пропозицій має один гачок. ІСД розраховує, що частину коштів має докласти і польська держава, яка має погасити борги заводу до бюджету, бо вони виникли ще до входу країни до Євросоюзу. Оскільки йдеться про сотні мільйонів євро, ідея погашення боргів заводів не конче може подобатись урядові.

Але відкладати рішення проблеми уряд також вже не може – Єврокомісія чекатиме на завершення процесу приватизації та реструктуризації головних польських суднобудівних заводів «Ґдиня» та «Щецін» до 12 вересня.

(Варшава – Прага – Київ)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG