Доступність посилання

ТОП новини

США стурбовані ознаками повернення Росії у минуле


Зруйнований залізничний міст у Каспі – центральна Грузія. 17 серпня 2008р.
Російські війська мали б виводити 18 серпня 2008 р.
Зруйнований залізничний міст у Каспі – центральна Грузія. 17 серпня 2008р. Російські війська мали б виводити 18 серпня 2008 р.

Нью-Йорк – Вторгнення російських військ у Грузію і неоголошена, але фактична окупація негативно вплинули на стан американо-російських відносин. На думку вашингтонських аналітиків, тут поки що не йдеться про повернення до стану холодної війни, але холод вельми відчутний.

Президент Буш заявив у Білому домі, що «своїми діями в останні дні Росія підірвала не лише довір’я до себе, а й стосунки з країнами вільного світу. Брутальність і залякування не є прийнятними для здійснення закордонної політики у 21-му столітті». Оглядачі одразу звернули увагу на те, що Буш, либонь уперше, протиставив Росію країнам вільного світу, тож Москва у цій новій картині опинилася у колі таких невільних, авторитарних режимів, як Іран, Північна Корея, Куба, Зімбабве тощо.

В інтерв’ю телеканалу Ей-Бі-СІ у неділю міністр оборони США Роберт Ґейтс сказав, що після російського вторгнення до Грузії Вашингтон повинен переглянути стосунки стратегічного партнерства з Москвою. Ґейтс висловив припущення, що воєнною операцією в Грузії керував насправді прем’єр-міністр, колишній президент Володимир Путін. Він і несе відповідальність за зміну.

Холодна війна вже повернулася?

Державний секретар Сполучених Штатів Кондоліза Райс, яка щойно повернулася з Тбілісі, вимагає
Ми відновимо зруйновану інфраструктуру Грузії, але підірвану репутацію Росії відновити неможливо – Кондоліза Райс
негайного виведення російського війська. Держсекретар нагадала, що Москва вже кілька разів обіцяла вивести свої війська з Грузії, але не дотримувала слова. Виступаючи в неділю у програмі телекомпанії Ен-Бі-Сі «Зустріч з пресою», пані Райс наголосила, що «Грузія – не Чехословаччина, куди вони прийшли 1968-го року і залишилися на 20 років». Ця агресія, сказала вона, «дорого коштуватиме Росії. Ми з нашими союзниками... серйозно зважимо наслідки російських дій для російської інтеграції» у глобальні інститути. Ба більше, «Росія вже заплатила (за вторгнення), оскільки їй не вдасться досягти стратегічної мети – підірвати демократію у Грузії... Ми відновимо зруйновану інфраструктуру Грузії, але підірвану репутацію Росії відновити неможливо».

Ніл Кавуто, коментатор телемережі новин «ФоксНьюз», вважає, що «холодна війна» вже повернулася і закликає до міжнародного бойкоту Росії.

«Нью-Йорк Таймс» наводить слова президента Буша, що Грузія «провела вільні вибори, вивільнила свою економіку і заклала фундамент успішної демократії» на руїнах СРСР. Ця впливова газета у редакційній статті «Новий холод» пише, що «зухвале вторгнення Росії на територію Грузії відроджує запитання, котре, як сподівався Захід, відійшло у минуле після розвалу Радянського Союзу: чи становить Росія загрозу як сусіднім країнам, так і Сполученим Штатам та Європі? Що готова робити Америка і її союзники по НАТО, якщо Росія шантажуватиме чи нападе на іншу суверенну демократичну країну, яка не є членом альянсу?» Тут, здається, явний натяк на Україну. Та ж таки «Нью-Йорк Таймс» примістила репортаж із Києва. Її кореспонденти Ніколас Куліш і Сара Родін пишуть, що в Україні висловлюють побоювання, що ця країна може стати наступною мішенню агресора.

(Нью-Йорк – Київ – Прага)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG