Доступність посилання

ТОП новини

Чеський кришталь розлітається на друзки через фінансову скруту


Прага – Чеський кришталь розлітається під ударами фінансової кризи. Банкрутами оголошені кілька фабрик відомого у всій Європі холдингу, що виробляє кришталеві вази, люстри, скляні жіночі прикраси. Під загрозою закриття низка інших склярів. Чи зуміє Чехія втримати кришталеву корону європейського лідера з виробництва скла?

Кожен, хто приїде до Праги, обов’язково хоч на мить зайде до крамниці, щоб зблизька помилуватись шляхетними формами кришталевих келихів, вручну виготовленими, з розсипами кольорових квіток, вазами чи шахівницею, де король, королева та їхнє військо притягають витонченими обрисами біло-чорного матового скла. Якось навіть і незручно називати ці предмети товаром. Хоча саме цей товар – вироби зі скла і кришталю протягом століть поруч із пивам і хокеєм належать до найпопулярніших візиток Чехії.

Через те не дивно, що крах кількох фабрик, що належать найбільшому скловиробнику «Bohemia Crystalex Trading», викликав серед чехів не просто стурбованість, а й страх. Адже виробництво скла в Чехії – один із найдавніших промислів, що бере свій початок із середині 17 століття.

250 років – саме за цей час чехи перетворилися з просто професіоналів на «диктатора моди» у склі. Виробництво скла і кришталю – це понад 10 тисяч робітників, серед яких є й цілі родинні династії.

Без роботи залишилися 1200 осіб

На думку чеських аналітиків, запобігти крахові в цій галузі не було можливості, хоча не тільки світова фінансова криза є причиною цього.

Мартін Маржік із провідної економічної газети «Господаржске новіни», зазначає: «Я бачу три причини краху виробництва скла в Чехії. Перша: незважаючи на те, що чеське скло має добрі традиції, затрати на його виробництво в порівнянні з конкурентами, скажімо, в Німеччині, набагато вищі. Друга – це міцна крона. Чеські склярі дуже залежать від експорту, тобто сильна крона виразно знизила їхні заробітки. І врешті, найголовніша причина полягає в приватизації головного виробника скла в Чехії – холдингу «Bohemia Crystalex Trading». Його головний власник – Інвестиційний і поштовий банк зазнав краху, залишивши фірмі великі борги, які не вдалось погасити. Тобто крах «Crystalex» – це великі минулі борги».

Закрились заводи в Подебрадах і Свєтлі-над-Сазавою, цього місяця згаснуть скловарні печі в Карлових Варах, під загрозою закриття фабрика в Гаррахові. На вулиці без роботи опинилися 1200 осіб. Державна гарантує і оплачує всім перекваліфікацію, та все ж дивитись, як мало не плачуть склярі, покидаючи піч, тяжко. Чеські фахівці переконані, що закриття кількох склозаводів не вплине на загальний стан галузі. Бо ж і справді, що може бути смачнішим за вино з чеської кришталевої чаші, чи чеське пиво з білою короною піни у зручній гальбі з прозорого чеського скла.

(Прага – Київ)

  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Авторка матеріалів для Української редакції Радіо Свобода впродовж багатьох років. Займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG