Доступність посилання

ТОП новини

Найбільший автозавод Чехії «Шкода-Авто» скорочує виробництво


Прага – Автодизайнери і виробники улюблених чехами легкових автомобілів змушені визнати, що їх суттєво торкнулась світова фінансова криза. Скорочується виробництво, зменшується експорт, але що найболючіше може відбитись на чеському ринку зайнятості – це зростання безробіття.

Чеський завод «Шкода-Авто» є одним із тих світових феноменів, які за свою понад столітню історію ніколи не зупиняли виробництво. Нині три заводи «Шкоди-Авто» – головний завод у місті Млада Болеслав, інших два в містах Квасіни і Врхлабі змушені скорочувати виробництво легкових автомобілів.

Зменшення виробництва може торкнутись і зарубіжних партнерів «Шкоди» – йдеться про підприємства в Україні, Боснії й Герцеґовині, Індії, Казахстані й Росії, де збирають авта. Зокрема, до найбільших закордонних виробників – понад 25 тисяч автомобілів за рік – належить завод в українському містечку Соломонове, що поблизу Чопа.

Головна причина скорочення виробництва – зменшення попиту в покупців, передусім на світовому та європейському ринку, які почали більше заощаджувати через фінансову кризу.

Речник «Шкода-Авто» Ярослав Черни зазначає: «Сповільнення чи обмеження виробництва «Шкоди», зокрема цього тижня, пояснюється тим, що ми реагуємо на нижчий попит на автомобілі на західному ринку, що опинився у фінансовій кризі. Загалом ми маємо понад 100 ринків збуту у всьому світі, та найбільшим покупцем є Німеччина. Продаємо авта і в Україні. Нашим працівникам цього тижня ми дали додаткову відпустку, за невихід на роботу вони отримають 75 відсотків середньої зарплати».

Скасовують додаткові зміни, під питанням традиційні премії

На заводах «Шкода-Авто» намагаються знайти й інші шляхи боротьби з кризою. Крім додаткових відпусток до кінця поточного року скасовані всі так звані додаткові зміни, ймовірно будуть скасовані чи суттєво зменшені традиційні преміальні виплати наприкінці року, це близько 1 тисячі американських доларів на особу.

І ще один крок, на який у боротьбі з фінансовою кризою пішла чеська «Шкода»: на національному ринку суттєво зменшилась ціна найбільш популярних марок. Наприклад, «Шкода-Фабія», яка, до речі є найулюбленішим автом серед чеських жінок, тепер коштує на 1 тисячу доларів менше, тобто в середньому до 8 тисяч доларів. Подешевшали також «Шкода-Октавія» і «Шкода-Феліція».

Та чи вдасться вистояти «Шкоді-Авто» в нинішній глобальній фінансовій кризі, ще говорити передчасно. Страх щодо найбільшої небезпеки – безробіття не подоланий. На чеському ринку праці до вже нині безробітних кількох сотень виробників відомого у світі богемського скла можуть додатись і автовиробники.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG