Доступність посилання

ТОП новини

Польща: загроза фінансової кризи посилить чи послабить політичне протистояння?


Варшава – Представники урядових кіл Польщі досі впевнено заявляли про те, що світова фінансова криза далеко за горами, бо ж польська економіка стабільна і процвітає. А опозиція та президент Лех Качинський, навпаки, вказуючи на зниження банківського курсу національної валюти, почали бити на сполох. Отож, наступ на Польщу глобальної фінансової кризи може призвести до спалаху нової політичної кризи в країні, чи навпаки – до примирення між польським президентом та прем’єром?

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск
Уряд переконує поляків у тому, що хоча глобальна криза продовжує наступати, однак не треба піддаватись паніці, бо ж фінансова криза виразно ще не позначилась на економіці країни. Прем’єр-міністр Дональд Туск переконує, що найкраще економічну безпеку Польщі через 4 роки гарантуватиме входження країни до зони євро.

Тоді як опозиція і президент Лех Качинський зазначають, що ще рано говорити про запровадження у Польщі грошової одиниці євро. Вони вважають, що у цій справі найкраще провести національний референдум.

Обидві сторони, звинувачуючи опонентів у лихих намірах, рішуче обстоювали свої позиції.

Ярослав Качинський
У понеділок, трохи несподівано для польської громадськості, прем’єр Дональд Туск зустрівся з Ярославом Качинським, лідером найбільшої опозиційної партії «Право і Справедливість». Учорашня нарада, на думку фахівців, мала неабияке значення, оскільки керівник уряду з лідером опозиційної партії віч-на-віч більше року не зустрічались, а лише обмінювалися інформацією за посередництвом ЗМІ.

Результати наради політичних опонентів для Радіо Свобода прокоментував політолог Варшавського університету доктор Бартломей Біскуп: «Ми, поляки, повинні радіти з того, що після зустрічі у світ пішла позитивна вістка. По перше, народ знатиме про те, що у справі фінансової кризи як уряд, так і опозиція говорять в один голос. Також люди спокійні, бо знають, що політичні лідери робитимуть усе можливе для пом’якшення наслідків кризи в країні».

«Будь-якою ціною намагаються припинити поширення паніки»

Хоча понеділкова нарада за участю Дональда Туска та Ярослава Качинського все-таки не призвела до повного порозуміння між урядом та опозицією, однак сприяла потеплінню атмосфери наступного дня – у вівторок під час засідання уряду під головуванням президента Польщі.

Політолог Бартломей Біскуп зазначає: «На мою думку, лідери країни будь-якою ціною намагаються припинити поширення паніки, хочуть також заспокоїти фінансові ринки. Це зовсім не означатиме, що як президент Лех Качинський так і прем’єр Дональд Туск залишать свої політичні прагнення, бо ж відомо, що вони з протилежних політичних таборів, обидва усвідомлюють участь у президентських змаганнях 2010 року».

І все ж залишається питання, чи фінансова криза послабила протистояння між політичними лідерами Польщі.

«Я бачу прояви цієї війни лише у сфері політичного піару. На мою думку, політична війна у Польщі найбільш видимою для людського ока досі була у ЗМІ. На щастя, політичні бої йшли за другорядні справи, а не стосувалися проблем реального життя людей», – наголошує доктор Бартломей Біскуп із Варшавського університету.

(Варшава – Прага – Київ)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG