Доступність посилання

ТОП новини

Нацбанк України включився у політичну боротьбу, аби приховати валютні маніпуляції?


Київ – Події останнього тижня довкола небаченого знецінення української гривні не лише продовжили розкол української владної верхівки, а й засвідчили новий статус Центрального банку України. Реакція керівництва НБУ на звинувачення Прем'єр-міністра Юлії Тимошенко стосовно причетності до рекордного падіння національної грошової одиниці НБУ та Президента носила політичний характер. Тим самим Нацбанк не лише порушив Конституцію та інші закони України, якими такі функції банку непередбачені, а став інструментом у боротьбі між гілками влади.

Напередодні Дня святого Миколая українська гривня дійшла свого рекордного падіння. За американський долар в обмінниках валют просили більше, ніж 10 гривень, а за євро – понад 15. Така кардинальна девальвація гривні сталася всього за два місяці. Того ж дня прем'єр-міністр Юлія Тимошенко зробила сенсаційну заяву щодо ситуації, яка склалася на валютному ринку України. Пані Тимошенко звинуватила НБУ у валютних махінаціях, звинувативши при цьому Президента Віктора Ющенка у покриванні таких зловживань.

«Все, що відбувається з гривнею – це штучні процеси, не пов'язані з об'єктивними процесами в економіці України або економіці світу…», – сказала Тимошенко.

Прем'єр побідкалася, що вона впродовж місяця вела непублічну дискусію з Національним банком, розуміючи, що будь-яка відкрита інформація може зашкодити ситуації на валютних ринках, однак вплинути на політику банку їй так і не вдалося.

Нацбанк, за її словами, був глухий і німий до її зауважень та застережень, саме тому вона змушена вдатися до такої заяви.

«Я можу сказати, що все, що пов'язано сьогодні з падінням курсу гривни – це спеціальні спекулятивні операції, які плануються на валютному ринку України, які організовуються за підтримки Національного банку і декількох банків нашої країни», – заявила Прем’єр.

За її даними, з 1 жовтня Нацбанк провів емісію обсягом 40 мільярдів гривень і скерував ці кошти на окремі банки, які входять в систему масштабних спекулятивних операцій з курсом гривні. Серед таких банків Тимошенко назвала банк «Надра», власником якого є скандальновідомий Дмитро Фірташ, спонсор Партії регіонів та один із власників «РосУкрЕнерго» . Саме цей банк, за словами Прем'єра, отримав 7 мільярдів 100 мільйонів гривень, які були скеровані на його рефінансування.

При цьому Тимошенко наголосила, що уряду заборонено Конституцією втручатися в діяльність Національного банку України і що повну відповідальність за НБУ несе виключно Президент.

«Як тільки гривня падає, такі банки викидають на ринок валюту, купують гривню, а потім, коли вони куплять долари, роблять заплановане зміцнення гривні. І тільки на одній оборудці «Надра» , за яким, до речі, стоїть і адміністрація Президента, буде півмільярда доларів покладено в кишеню. Це страшні операції. І ці операції практично на горі України, на кризі», – сказала Тимошенко, закликавши усіх, хто до цього причетний, припинити такі «тіньові оборудки».

Однак на цьому Тимошенко не зупинилася. Уже після не менш скандальних заяв Віктора Ющенка, голови Нацбанку Володимира Стельмаха та голови президентського Секретаріату Віктора Балоги, Тимошенко у суботу заявила, що Президент Віктор Ющенко разом із наближеними до нього особами та структурами планували заробити 4 мільярди 550 мільйонів гривень на незаконних махінаціях із валютним курсом.

Вона знову заявила, що саме під керівництвом Президента була спланована і реалізована схема обвалу гривні та «порятунок» вибраних банків.

«Це така небагатоходовка. Але в той же час це давало їм право заробити чистими буквально за декілька десятки днів 4 мільярди 550 мільйонів гривень… І, безумовно, в цьому були задіяні всі учасники процесу: Президент, голова Національного банку, його заступник пан Шаповал, Фірташ Дмитро, який стояв за банком «Надра» і Віктор Балога, який був асистентом проведення цієї оборудки», – сказала Тимошенко.

Спекулятивні операції з гривнею, за словами Тимошенко, ледь не зруйнували національні інтереси країни та стабільність економіки. На «дивну поведінку» Нацбанку вказав і голова ради цього банку Петро Порошенко, який звинуватив НБУ у приховуванні певної інформації навіть від правління банку, зокрема інформації щодо принципів рефінансування комерційних банків, а також щодо інтервенцій.

Хто чи що змусило Нацбанк знецінити гривню і включитися у політичну боротьбу?

Проблема девальвації національних валют під впливом світової кризи знайома усім, навіть країнам-банкрутам. Однак знецінення української гривні сягнуло рекордної межі і не має аналогів у світі. За два місяці гривня подешевшала удвічі, що спричинило паніку серед позичальників банків. Власники придбаних у кредит помешкань та машин не могли придбати потрібні їм долари чи євро навіть за таку високу ціну. Чимало з них змушені були писати заяви на відстрочки сплати кредитів, а окремі боржники віддавати банку ключі від квартири чи авто.

Як довго це триватиме і чи є оптимальний і дієвий вихід для позичальників-кредиторів, не говорила ані влада, ані НБУ. Ухвалений парламентом закон, який забороняє банкам змінювати відсоткові ставки в односторонньому порядку, поширюється лише на нові угоди, а отже мало втішив «старих» позичальників. А заява голови Нацбанку Володимира Стельмаха про те, що у нинішній фінансовій кризі винуваті пересічні громадяни, які забрали з банків свої депозити, виглядала просто цинічно у контексті недавніх рішень щодо фактичного «арешту» людських грошей у банках та стрімкого знецінення гривні.

При цьому жоден із керівників як держави, так і НБУ не спромігся вибачитися бодай би перед цими людьми.

Ще цікавішою була реакція банку на звинувачення з боку Прем'єра. НБУ не спростовував сказане Тимошенко, а навпаки розпочав політичну війну з урядом.

«Сьогодні в економіці України сформувалася дуже складна ситуація. Бездарна діяльність уряду в управлінні економікою призвела до того, що вже в грудні цього року країна може бути в ситуації внутрішнього дефолту. На сьогодні уряд не має коштів для розрахунків по заробітних платах, пенсіях, соціальних виплатах і зобов'язаннях зовнішнього і внутрішнього характеру», – наголошено в заяві НБУ.

Мовилося у заяві Нацбанку також і про моральну та кримінальну відповідальність за ситуацію, що склалася. Але виключно з боку уряду та особисто Тимошенко.

Між тим, згідно з 99 статтею Конституції України, основною функцією Національного банку є забезпечення стабільності грошової одиниці. Головні засади грошово-кредитної політики (стаття 100 Конституції) і контроль за її проведенням здійснює Рада національного банку. Окрім Конституції статус та функції Нацбанку визначає також закон «Про банки і банківську систему», у відповідності до якого НБУ є центральним банком країни, який проводить єдину державну політику у сфері грошового обігу, кредиту та забезпечення стабільності національної грошової одиниці. НБУ також має право здійснювати емісію, контролювати діяльність інших банків, здійснювати кредитування і рефінансування банків з метою підтримки їх ліквідності та організовувати міжбанківські розрахунки. У функції НБУ серед іншого також входить визначення порядку валютного ринку та здійснення над ним контролю, фінансування центральних органів влади тощо.

Вищезазначений закон зобов'язує Нацбанк «взаємодіяти з Кабінетом Міністрів України з питань грошово-кредитної політики, сприяти реалізації економічних програм уряду, проводити взаємні консультації щодо дій, які ними плануються з питань термінів випуску цінних паперів, погашення державного боргу з урахуванням їх впливу на стан банківської системи, а також пріоритетів єдиної державної грошово-кредитної політики» і т.ін. Підзвітний НБУ, у відповідності до закону, Верховній Раді, а призначення на посаду та звільнення з посади Голови Національного банку України (ст.85, п.18 Конституції України) здійснюється за поданням Президента України.

Однак про контроль і оцінку роботи уряду з боку НБУ не має жодного слова у жодному із законів, що визначають його функції і обов'язки.

Прикметно, що окрім НБУ подібні політичні (і дуже схожі за змістом) заяви зробили і Віктор Балога та Президент Віктор Ющенко. І Глава держави і глава його Секретаріату майже синхронно звинуватили уряд Тимошенко у бездарній діяльності та неспроможності приборкати кризу. Жоден із трьох високопосадових чиновників не спростувати звинувачення Тимошенко.

Під час зустрічі з банкірами і уже після виступу Прем'єра Президент теж раптом заговорив про спекуляції на фінансовому ринку і нагадав їм про відповідальність за всі заявки на придбання валюти.

«Сьогодні 2/3 заявок комерційного банку – це «власні потреби». І тепер, будь ласка, розберіться, що це за «власні потреби». Прошу персонально кожного голову комерційного банку почати з себе… Ми працюємо виключно ринковими методами. Моє прохання: хтось заявив 10,5 грн./дол. – хай купує, хай хоч «в охап пихає». Сказав, що він це може зробити, хай викупляє, оскільки все інше – це нечесна, некоректна, не українська поведінка на валютному ринку. Я розумію, що це не ваша ціна, але за вами, за цією ціною ваша відповідальність», – сказав Віктор Ющенко.

Що і кого мав на увазі Глава держави, говорячи про нечесну поведінку на валютному ринку, зі сказаного важко зрозуміти. Більш чітким він був, наказуючи банкірам ігнорувати заяви Прем'єра.

Хто врятує українців від української влади?

Між тим, одразу після публічного обміну заявами та звинуваченнями високих політиків та банкірів, гривня почала різко зміцнюватися. Юлія Тимошенко вважає це своєю заслугою. «Якщо б я не зробила заяву, якщо б вчора я не вскрила цей нарив, сьогодні курс гривні вони планували вже до 12 гривень. Те, що вчора ми вскрили цей нарив, сьогодні ви побачили, що в обмінниках курс пішов вниз. Це відбулося внаслідок того, що ми оприлюднили інформацію, а не тримали її закритою», – сказала Тимошенко на телеканалі «Україна».

При цьому вона наголосила, що Президент Віктор Ющенко разом із Головою Національного банку України Володимиром Стельмахом мають піти у відставку. Глава уряду підкреслила, що курс гривні буде стабілізований, якщо припинити махінації, за якими стоїть керівництво Нацбанку, Секретаріату Президента та банк «Надра».

Тимошенко також заявила, що не має наміру бути учасником нинішньої владної команди і переходить в опозицію до президента Віктора Ющенка.

«Я не хочу бути співучасником такої владної команди і саме тому я чітко заявляю, що я знаходжуся в опозиції до таких чиновників, якими є Президент України, голова НБУ, усе злочинне угруповання, яке їх сьогодні оточує… я буду разом із країною, разом із народом України і буду разом боротися за те, щоб в Україні таких більше явищ просто не було», – заявила Тимошенко.

Цікаво, що такі звинувачення високопосадовців не стали предметом зацікавленості правоохоронних органів.

Сказане Тимошенко підтримав перший президент України Леонід Кравчук. В інтерв'ю УНІАНу він зазначив, що заява глави уряду стала потужним фактором, який вгамував апетити спекулянтів та почав повертати курс гривні у нормальний керунок. Парламентська комісія, за його словами, має розслідувати схему зловживань і повідомити народ, якщо цього не зробили правоохоронні органи.

Проте більшість спостерігачів не дуже розраховують почути правду про махінації з гривнею та на валютному ринку загалом і від парламентаріїв, у яких теж різні інтереси. Тож, чи будуть покарані справжні організатори валютних афер, питання риторичне. Останнім часом українці були свідками великої кількості заяв про зловживання високопосадовців, корупцію серед чиновників, суддів, однак жодного із відомих загалу порушників так і не було покарано. А деякі з них навіть отримували індульгенцію від Президента у вигляді нагород.

Нацбанк за останні два місяці не виконував свою головну функцію, порушуючи брутально закон (99 стаття Конституції України). Не виключено, що за таку роботу його керівництву невдовзі дадуть також якусь медальку.

(Київ – Прага)
XS
SM
MD
LG