Доступність посилання

ТОП новини

Росія обіцяє, але не поспішає поновлювати постачання газу


Прага – Росія обіцяє поновити постачання свого газу до Європи через Україну, як тільки міжнародні спостерігачі почнуть контролювати перебіг цього транзиту. Перші з них за домовленістю з Євросоюзом уже почали працювати в Україні. Але Росія домагається іншого формату спостережної місії. На цей час переговори про неї все тривають, і газ до Європи ще не йде.

Прем’єр-міністр Росії Володимир Путін пообіцяв представникам Європейського Союзу, що поновить транзит газу до Європи через Україну, як тільки на газовимірювальних станціях на її кордонах почнуть працювати міжнародні спостерігачі. Угоду про принципи роботи спостерігачів від ЄС іще в четвер підписала Україна, і в п’ятницю перші з них уже стали до роботи в Києві у центральному диспетчерському управлінні «Укртрансгазу».
Але Росія ще в четвер почала звинувачувати Україну, що, мовляв, Київ зриває підписання остаточної домовленості. Річ у тім, що Москва відкинула підписаний Україною і ЄС варіант від Євросоюзу і наполягає на власному: до місії ЄС, на її думку, просто мусять входити й російські представники.
Україна, яка спершу була проти, ще пізно ввечері в четвер погодилася з присутністю росіян на газовимірювальних станціях і диспетчерських пунктах. Але й у п’ятницю російські представники продовжували висувати Україні звинувачення, що вона відмовляється підписувати домовленість у російському варіанті – адже в ньому, серед іншого, російський «Газпром» домагається собі права вільного доступу до всієї документації і всіх об’єктів газотранспортної системи України, а ще до українських газосховищ.
Українська сторона не коментувала перебіг цих переговорів. А з російських повідомлень можна припустити, що з такими умовами Київ не погоджується.
Коли Росія дасть газ, не відомо
Україна ж, зі свого боку, чітко обіцяє: російський газ до Європи піде, хай тільки Росія подасть його до труб. Спеціальний радник Президента України з енергетичних питань Богдан Соколовський запевнив сьогодні в Брюсселі: «Ми готові подати газ у будь-який час, будь-якої секунди».
Але при цьому він додав: «Росія обіцяла, що подасть газ до України, але ми не знаємо точно, коли».
Спершу сподівалися, що це може статися вже й упродовж п’ятниці. За останніми ж повідомленнями, цього дня на домовленість чекати не варто.
Але й коли угоду укладуть і спостерігачі прибудуть на місця, це не принесе Європі швидкого порятунку. Представники «Нафтогазу України» кажуть, що відтоді, як російський газ надійде на східний кордон України, й доти, як він досягне західного, може пройти від 20 до 36 годин. А речник Європейської Комісії з енергетичних питань Ферран Таррадельяс і Еспунь каже, що, за їхніми підрахунками, шлях газу до самих європейських країн протриває дві чи й три доби.
А тим часом значна частина Європи продовжує потерпати від усіх лих, пов’язаних із нестачею перекритого Росією газу. Навіть у Сербії, для якої Росія завжди була найпершим другом, як повідомила у п’ятницю сербська преса, розлючені мешканці міста Краґуєвац на знак протесту спалили російський прапор.
(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Сергій Драчук

    Співпрацюю з Радіо Свобода з самого початку 1990-х, із 1992-го – постійно, спершу в Києві, з 1995-го – в штаб-квартирі в Празі.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG