Доступність посилання

ТОП новини

Рецесія в США поглиблюється


Вашингтон – Президент Сполучених Штатів Барак Обама закликав Конгрес якомога швидше ухвалити урядовий план економічних стимулів. Між тим, стан американської економіки дедалі гіршає, рецесія поглиблюється.

Серед головних ознак погіршення – масові звільнення на діючих підприємствах. Буквально у вівторок компанія «Катерпіллар», яка виробляє відомі світові трактори, бульдозери й екскаватори, оприлюднила намір ліквідувати 20 тисяч робочих місць.

Фармацевтичний велетень «Файзер» звільняє 8 тисяч працівників.

Мережа спеціалізованих універмагів «Home Depot», що торгує будматеріалами, інструментами для ремонту тощо, закриває 34 магазини і звільняє 7 тисяч працівників.

На сьогодні скорочують штати працюючих 22 з 30 найбільших компаній, що входять до індустріального індексу Доу Джонса, а цй індекс – чільний показник фондової біржі на Уолл-стріт.

Ситуація така, що допомогу з безробіття нині отримує понад 4 з половиною мільйона людей – найбільша кількість за останні 27 років.

Занепад переживають не лише великі фірми, а й маленькі, де кількість працюючих не перевищує 49. У деяких штатах, таких як Мічіґан і Род-Айленд, безробіття охопило 10 відсотків робочої сили, а у середньому по країні – 7,2 відсотка, за підрахунками дослідного Інституту економічної політики.

Якщо протягом минулого року скорочення було здебільшого у будівництві, в банках і в автомобільній промисловості, то нині скрута охопила всі ділянки національної економіки.

Що ж пропонує Білий дім?


З метою вивести країну зі стану рецесії президент Барак Обама пропонує пакет економічних стимулів загальним обсягом 825 мільярдів доларів.

Цей план передбачає розгортання громадських робіт, таких як ремонт існуючих і спорудження нових автомобільних магістралей, будівництво шкіл, лікарень, інших громадських об”єктів, збільшення допомоги з безробіття, фінансування перекваліфікації робітників, скорочення податків. За словами президента, цей пакет стимулів є «лише однією з декількох ніжок стільця» перебудови, інші ніжки – це відновлення плинності кредитування, впровадження досконалішого регулювання фінансового сектора, координація дій з іншими країнами, що теж переживають єкономічну кризу.

Від голосування в Конгресі залежить доля коштів для впровадження президентської програми.

Президент має велику владу, але Білий дім, нагадаємо, є лише однією з трьох гілок влади, виконавчою. Законодавча влада – це Конгрес, і він тримає державний гаманець, без якого програми й плани президентські залишаються на папері.

У Конгресі законодавці-демократи – партія Обами – підтримують план президента, але опозиція республіканська має поважні сумніви щодо програми стимулів.

Тому Обама, заявивши, що «американський народ очікує дій», пішов на неординарний для президента крок. Він сам пішов до Конгресу, вперше після інавгурації, щоб переконати республіканців проголосувати за план економічних стимулів.

Обама визнав, що існують «законні філософські розбіжності, що їх республіканці мають стосовно мого плану і я поважаю це».

Чи йому вдалося схилити республіканців на свій бік, покаже голосування в Палаті Представників 28 січня.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG