Доступність посилання

ТОП новини

Україна може подолати кризу за допомогою європейських установ – поради з Давосу


Прага – У п’ятницю Всесвітній економічний форум у Швейцарії мав український акцент. У його рамках відбувся українська ланч, темою якого були пошуки виходу з кризи. Україну на ньому заході представляли віце-прем’єр Григорій Немиря, секретар РНБО Раїса Богатирьова та колишній голова Верховної Ради Арсеній Яценюк. Серед учасників заходу – фінансист і філантроп Джордж Сорос, оглядач газети «Нью-Йорк Таймс» Томас Фрідман, співголова Міжнародної кризової групи, колишній комісар ЄС із зовнішніх зв’язків Кріс Паттен. Такі українські оглядини у Давосі вже кілька років поспіль влаштовує один із найбагатших підприємців України Віктор Пінчук.

Німецький політолог Александр Рар
Серед гостей українського ланчу у Давосі також був німецький політолог Александр Рар, який поділився своїми висновками у телефонній розмові з Радіо Свобода.
– Яка тема домінувала під час обговорення України в Давосі: чи недавній газовий конфлікт з Росією, чи скоріше політична, або економічна криза в державі?
– Звісно, обговорювали і газовий конфлікт, і подальше просування України до НАТО і Європейського Союзу. Західні учасники форуму, включно з Джорджем Соросом, закликали українських керівників все-таки домовитися і припинити політичні баталії. Тоді, на його думку, уряд зможе розв’язати й економічні проблеми. Але, звичайно, ситуація не дуже проста і ми почули дуже багато деталей стосовно того наскільки все-таки серйозним є становище в українській економіці.
– Наскільки переконливими, на Вашу думку, були виступи українських представників у Давосі?
– Немиря акцентував увагу на проблемах, які існують із президентською командою. Він наголошував, що саме завдяки роботі уряду Юлії Тимошенко було розв’язано газовий конфлікт з Європою, що Україна це зробила не тільки для себе, але й для зміцнення енергетичної безпеки у Європі, що уряду треба довіряти більше. Але стосовно конкретних питань він міг би сказати і більше. Або він до кінця не знає, або не розуміє в якому серйозному стані зараз знаходиться українська економіка. А пан Яценюк міг собі більше дозволити говорити про політичну мораль і про недосконалість української політичної системи, адже він не при владі.
– Які головні рекомендації Україні щодо виходу з економічної кризи, крім закликів до політиків припинити чвари?
– Тут пропонували задіяти європейські економічні інститути, такі як Європейський банк реконструкції та розвитку. Вони могли би сприяти тому, щоб Україна почала розбудовувати свою інфраструктуру. Впливовий американський журналіст Томас Фрідман порадив Україні відбудувати інфраструктуру, в першу чергу, для самої країни, але таким же чином відкритися західній спільноті і взагалі вийти на світові ринки. Україну закликали не забувати і про освітню систему, вкладати гроші туди, адже це справа майбутнього.
Також радили вирішувати екологічні питання. Всіх шокувала заява Яценюка про те, що Україна для того, щоб подолати залежність від російського газу почне розбудовувати атомні електростанції. Один англієць пожартував, що якщо Україна робитиме це за власними технологіями, то наступного ж дня Європейський Союз сяде за стіл і вирішить питання, яке не може вирішити ось уже 20 років: створить загальноєвропейську систему енергетичної безпеки, куди в такому разі точно залучить і Україну.
(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG