Доступність посилання

ТОП новини

Селянський бунт в Латвії дав свої результати


Рига – Акція протесту латвійських фермерів 3 лютого, в результаті якої під’їзні та центральні дороги Риги були заблоковані сільськогосподарською технікою, завершилась перемогою – майже всі вимоги селян були виконані. Уряд виділив на розвиток сільського господарства понад 50 мільйонів доларів, у свою чергу міністр землеробства Мартиньш Розе подав у відставку.

Сільське господарство Латвії знаходиться у досить скрутному становищі. Свого часу фермери взяли кредити на розвиток бізнесу, однак в умовах економічної кризи і в результаті заходів уряду, який збільшив податки і практично не надає дотацій на експорт сільськогосподарської продукції, більшість латвійських селян, особливо молочників, опинилися на межі банкрутства.
Селяни не раз закликали уряд розробити чітку стратегію розвитку галузі, врегулювати ціни таким чином, щоб у крамницях ціна на молоко не перевищувала вартість його закупівлі у декілька разів. Однак правляча еліта не чула їхніх вимог, тому латвійські фермери перейшли до активних дій.
Важку сільськогосподарську техніку з усіх регіонів Латвії звезли 3 лютого до Риги для участі в акції протесту. Заблоковані дороги, розведене вогнище біля міністерства землеробства, труна з трьома коров’ячими головами біля Кабінету Міністрів і рішучі до дій селяни – не звична картина для столиці Латвії.
«Чому не вийти до людей і сказати – давайте, хлопці, вирішимо спільно проблему. Зараз ситуація загострилася і стала такою болючою, що люди самі вирішили шукати рішення. Для цього селяни сіли на свою техніку і приїхали до міністерства землеробства, щоб чогось досягти. Чи чиновники взагалі думають про майбутнє Латвії, або ж тільки про свої кишені», – заявив один із учасників акції протесту.
На думку пікетників, не зважаючи на те, що місцеві селяни отримують менші дотації та інші європейські виплати, Латвія має усі можливості розвивати сільське господарство на такому ж рівні, як в інших країнах Європи.
«Проблеми короткочасним вливанням коштів повністю не вирішити»
Пікет селян завершився перемогою. Держава виділила субсидії на підтримку молочної галузі, кошти на гаранти кредитів, також буде надана експортна підтримка молочній продукції.
Голова Ради латвійських селянських господарств Армандс Краузе результатом акції задоволений, але вважає, що проблеми сільського господарства Латвії короткочасним вливанням коштів повністю не вирішити. Він сподівається, щодопомога надходитиме й надалі.
Експерти відзначають, що з приходом кризи зросла політична активність мешканців Латвії, з'явилися нові методи, за допомогою яких латвійці включаються у політичні та соціальні процеси. Поки що представники влади краще реагують на акції протесту та блокади. Однак у латвійському суспільстві народжуються інші форми політичної співучасті: на інтернет-форумах обговорюють діяльність влади та її помилки, пропонують вибрати нових керівників уряду, профспілки закликають стежити і повідомляти про недоліки посадовців і подавати, у разі необхідності, позови до суду. Водночас висуваються ідеї стосовно бойкотів та страйків-голодівок.
(Рига – Прага – Київ)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG