Доступність посилання

ТОП новини

Підсумок Мюнхена. Джо Байден: за партнерство необхідно платити... (європейська преса)


Прага – Чимало оглядачів європейських газет назвали першим підсумком 45-ї міжнародної конференції з проблем безпеки у німецькому Мюнхені здійсненням своєрідної проби нових намірів і сил з боку головних глобальних гравців. Окремі аналітики вважають, що у Мюнхені були видимі лише окремі головні «замальовки» нової політики США, але ніхто не знає, що буде конкретно реалізовуватися вже у найближчі місяці. Хоча, як цитують деякі видання, американський віце-президент попередив Європу – за відновлення взаємодії зі США доведеться розплачуватися. А деякі газети відзначають примирливий тон Росії, яка висловила готовність у Мюнхені вести переговори з Вашингтоном із головних стратегічних проблем. Україна, як пишуть газети, запам’яталася у Мюнхені хіба-що як «позичальниця» і та, котрій загрожує бюджетний крах.

Лондонська «Ґардіан» так і пише, що у Мюнхені Європа і світ почули від США лише «натяки на нову тональність і нові ініціативи», але «основні риси нової зовнішньої політики почнуть вимальовуватися лише тоді, коли про них почне повідомляти новий глава держави». Газета також зауважила, що віце-президент США не вважає «силу Росії – синонімом слабкості НАТО». Джо Байден також чітко заявив у Мюнхені, як зазначає «Ґардіан», що його країна проти будь-яких сфер впливу, маючи на увазі претензії Росії у сусідньому зарубіжжі. У цілому цьогорічні мюнхенські сигнали ця газета назвала «суперечливими» і не приховала розчарування повторенням «затертих бушівських мантр».

Інша лондонська газета – «Файненшел Таймс», назвала поганою новиною з Мюнхена для європейців те, що «за партнерство зі США доведеться платити і нині вони мають бути готові активніше розділяти важку ношу вирішення світових проблем, перш за все мова йде про Афганістан, де НАТО доводить своє право на існування, ведучи першу в своїй історії війну за межами Європи».

Паризька «Інтернешнел Гералд Трібюн» винесла у заголовок слова про те, що у Мюнхені США відмовилися від визнання «права» Росії на «сфери впливу». Цей часопис також звернув увагу на те, що після рішення Киргизстану під тиском Москви закрити американську базу в Манасі, будь-яке покращення стосунків між країнами було приречене. «Інтернешнел Гералд Трібюн» також наголошує, що, за словами Байдена, сказаними у Мюнхені, США «будуть продовжувати програму розміщення ПРО у Східній Європі».

Щодо ролі України у Мюнхені влучно висловилася «Файненшел Таймс», мовляв, тут було оголошено, що «Україна звернулася до всіх багатих країн світу із проханням стабілізаційного кредиту, щоб допомогти економці, яка дуже потерпає від глобальної фінансової кризи». Газета фактично ставить риторичне запитання, чи не є дивним збігом обставин, що повідомлення про спроби Києва заручитися іноземними позиками (у тому числі ніби-то 5-ма мільярдами доларів із Росії) з’явилися всього через кілька днів після того, як Міжнародний валютний фонд попередив, що перед економікою України стоять серйозні проблеми. «Файненшел Таймс» інформує, що умови МВФ щодо можливих майбутніх траншів для України залежать від жорстких вимог Фонду – «усунення бюджетного дефіциту, який на даний момент становить 3 відсотки, і замороження витрат на соціальну сферу», коли армія безробітних зростає.

(Прага – Київ)

  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG