Доступність посилання

ТОП новини

Уряд Німеччини ухвалив законопроект про націоналізацію, щоб «рятувати капіталізм»


Німеччина – Уперше в повоєнній історії Німеччини в країні знову хочуть дозволити націоналізувати банки. Відповідний законопроект у середу ухвалив німецький уряд. В кабінеті міністрів такий захід пояснюють надзвичайною ситуацію, яка склалася внаслідок фінансової кризи.

Привид літає над Європою – в Німеччині знову згадали про давно забутий термін «націоналізація». Щоправда, на відміну від послідовників Карла Маркса сьогоднішні політики хочуть використати націоналізацію не для боротьби з капіталізмом, а для його порятунку. Оскільки внаслідок світової фінансової кризи над одним із найважливіших банків Німеччини Hypo Real Estate нависла загроза банкрутства, держава вирішила взяти його під своє крило.

«Ми маємо зараз особливу кризу. Така криза вимагає й особливих заходів для її подолання. Це стосується передусім банківського сектору», – сказала канцлер Німеччини Анґела Меркель в інтерв’ю другому каналу німецького телебачення ZDF. Вона відкинула критику, що держава тепер, прикриваючись кризою, намагається посилити свій вплив на економіку. «На міжнародному рівні ми пообіцяли, що не дамо більше збанкрутувати жодному банку, який може потягнути за собою банкрутство інших», – нагадала Меркель.

Саме таким банком і є німецький Hypo Real Estate, що похитнувся. З цим фінансовим інститутом через контракти пов’язана велика частина інших німецьких банків. Тому він є своєрідною опорою німецької фінансової системи. Отже, для його порятунку кабінет міністрів у Берліні не жалкує сил. Hypo Real Estate вже надано гарантій на суму понад 100 мільярдів. Цього, однак, виявилося замало, тому й постало питання про можливу націоналізацію банку.

Націоналізація лише, як крайній захід

Але на такий крок уряд обіцяє піти справді лише в крайньому випадку. Перед тим планується розробити додаткові заходи реструктуризації, які б допомогли стабілізувати банк і фінансову систему. Якщо ці заходи не спрацюють ( і лише в цьому випадку!),банк перейде під повний контроль держави. А його акціонери отримають, як повідомляють, відповідну компенсацію. Ухвалений у середу законопроект діє лише до кінця червня 2009 року. Це засвідчує, що такий захід, як націоналізація, слід розглядати лише як тимчасове явище, котре слугує для подолання актуальної фінансової кризи.

Критика в зв’язку з новим законопроектом пролунала передусім з боку економічного крила консервативних партій. Перший законопроект федерального міністра фінансів Пера Штайнбрюкка, який в уряді Німеччини представляє соціал-демократів, передбачав довшу тривалість закону й більші втрати для акціонерів. А от колишній головний банкір НДР Едґар Мост вважає, що не слід драматизувати ситуацію.

«У нас зараз більше банків, ніж автозаправок або булочних. Щось не так розвивається в Німеччині. Тому разом із цією кризою ми отримали шанс провести структурні зміни й у банківській системі», – зазначає Едґар Мост.

Ухвалений урядом законопроект про націоналізацію мають ще ухвалити Бундестаг та представництво федеральних земель – Бундесрат.

(Німеччина – Прага – Київ)

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG