А у минулому році, за цими ж даними, під час відзначення 49-ї річниці повстання в Тибеті китайські спецслужби вбили під час зіткнень з демонстрантами до 200 тибетців. У Пекіні визнають загибель лише 21 учасника цих, як там називають, «безладів» минулого року.
За часи свого панування в Тибеті Китай знищив тут більшість унікальних буддійських монастирів, яких нараховували перед окупацією сотні.
Далай-Лама закликає Китай припинити насильство над співвітчизниками і разом з тим звертається до своїх послідовників в Тибеті і Китаї з закликом не вдаватися до насильницьких акцій під час відзначення 50-річчя повстання його народу.
Чого хочуть тибетці і що чинять китайці
Племінник Далай-Лами і член уряду тибетців в вигнанні Кхедруб Тхондуп сказав журналістам у понеділок, напередодні 50-річчя постання: «Китайці застосовують лише силу. Вони не знають, як вирішувати проблему Тибету. І я вважаю, що це показує повний провал політики Китаю в самому Тибеті. Я думаю, що тут необхідні зміни. І якщо вони хочуть вирішення проблеми Тибету, вони мусять, по-перше, вести перемови з Далай-Ламою, по-друге, мусять погодитися на вимоги самих тибетців. А чого хочуть тибетці? Вони хочуть дотримання прав людини, вони хочуть свободи для їхнього віровчення».
Сам Далай-Лама у своєму зверненні з приводу цієї історичної дати для тибетців також заявив, що він не закликає до відокремлення Тибету від Китаю: «Ми повинні дивитися у майбутнє і працювати для нашої спільної вигоди. Жителі Тибету бажають законної і реальної автономії, угоди, яка б дозволила жителям Тибету жити в межах території Китайської Народної Республіки».
У міністерстві закордонних справ КНР звернення Далай-Лами назвали «брехнею». У Пекіні також кажуть, що прагнуть до економічного розквіту Тибету і викорінення сепаратизму. Про це заявив напередодні Голова КНР Ху Цзіньтао, який заявив, що тибетські лідери мусять «звести Велику китайську стіну проти сепаратизму, за національну єдність та створення в регіоні стабільності і спокою».
Тим часом Пекін значно збільшив у останні дні в Тибеті і довкола краю свої сили поліції та наростив тут воєнізовані підрозділи своєї армії. Вони патрулюють вулиці міст Тибету й підходи до тих буддійських монастирів, які ще поодинці уціліли в регіоні.
(Прага–Київ)