Доступність посилання

ТОП новини

Обама і Лавров обговорили шляхи «перезавантаження» стосунків США і Росії


США - Під час зустрічі президента США Барака Обами з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим, Вашингтон, 7 травня 2009

Прага – Упродовж восьми років президентства Джорджа Буша стосунки Сполучених Штатів із Росією стабільно погіршувалися, не дивлячись на наполегливі заяви Джорджа Буша про дружбу з російським лідером Володимиром Путіним. Але відразу ж після приходу Барака Обами у Білий дім, його держсекретар Гілларі Клінтон оголосила про «перезавантаження відносин» із Москвою. У четвер російський міністр закордонних справ Сергій Лавров зустрівся у Вашингтоні з Гілларі Клінтон і Бараком Обамою. Виглядає, що обидві сторони всерйоз беруться до поліпшення двосторонніх відносин.

Після короткої зустрічі у Білому домі, Лавров і Обама вели мову не про зміцнення дружби, а про взаємну повагу і серйозну роботу, щоб розв’язувати спільні проблеми у світі.

Першим про підтримку «перезавантаження відносин» заговорив із журналістами Барак Обама. «Я вважаю, що ми маємо прекрасну можливість перезавантажити стосунки між США та Росією з цілого спектру проблем, від ядерного роззброєння, ситуації в Афганістані та Пакистані і до того, що нас зближує у проблемах Ірану, Близького Сходу, торгових стосунках двох країн і боротьбі з фінансовою кризою, яка штовхнула у вир напруги економічні системи всіх країн світу», – заявив президент США.

Зі свого боку Сергій Лавров повідомив про те, що дипломати з двох країн готують зустріч на найвищому рівні – Обами і Медведєва – вже цього літа. Він також позитивно описав атмосферу переговорів у Вашингтоні.

«Я думаю, що ми працюємо дуже прагматично і по-діловому, на основі спільних інтересів, із врахуванням спільності позицій і на основі поваги один до одного щоразу, коли в нас є розбіжності, щоб зменшити їх на користь наших країн і міжнародної стабільності. Можу повідомити вас ще раз, що президент Медведєв дійсно з нетерпінням очікує зустрічі з вами у Москві у липні цього року», – заявив Сергій Лавров, звертаючись до Барака Обами.

Камені спотикання – Грузія, розширення НАТО


Лавров також висловив сподівання, що росіяни та американці знайдуть спільну мову щодо планів розміщення американських ПРО у Європі, дипломатичного вирішення ядерної проблеми Ірану.

Але все ж, як було помітно з висловлювань і Лаврова, і Клінтон, найбільшим каменем спотикання для двох країн є Грузія, де Москва воювала в серпні минулого року. Обидві сторони хочуть бачити стабільність на Кавказі, але пропонують різні шляхи, як її досягти.

Також далекі від порозуміння США і Росія щодо розширення НАТО на схід та щодо «сфер впливу», які нещодавно проголосив Кремль.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG