Доступність посилання

ТОП новини
14 Грудень 2018, Київ 23:44

Об'єднання Януковича і Тимошенко не відбулося. Хто виграв, а хто програв?


Ірина Бекешкіна, Олександр Черненко

Гості Свободи: Ірина Бекешкіна, науковий керівник фонду «Демократичні ініціативи», старший науковий співробітник Інституту соціології та Олександр Черненко, Голова Комітету виборців України.

(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозапису)

Інна Кузнецова: Пропало все. Такі два буденні слова означали лише зникнення тексту з суфлера, а насправді передали весь текст ситуації, в якій опинилася Прем’єр-міністр і лідер однойменного блоку Юлія Тимошенко.

І хтось скаже, що Віктор Янукович цілеспрямовано зіграв на випередження, щоб дискредитувати Тимошенко. Хтось скаже, що він виграв.

Так хто пішов ва-банк? Ви якось, пані Ірино, казали, що Юлія Тимошенко пішла ва-банк. А тепер виходить навпаки?

Ірина Бекешкіна: Пішла ва-банк, власне, Юлія Тимошенко, тому що вона найбільше втрачала, і вона найбільше втратила в цій ситуації.

Ірина Бекешкіна: Я думаю, що пішла ва-банк, власне, Юлія Тимошенко, тому що вона найбільше втрачала, і вона найбільше втратила в цій ситуації.

Вона втрачала підтримку своїх виборців просто з тієї простої причини, що в парламенті обирали б Януковича. Тому її рейтинг, звичайно, впав би набагато більше. Ну, виборці Януковича пробачили б – все-таки він став би Президентом в результаті цього, і Партія регіонів увійшла б у владу.

Тому, власне, вона пішла ва-банк. Тому така реакція була, звичайно, дуже гостра, коли все це не вийшло: і весь цей ризик, і всі ці електоральні втрати, і все інше виявилося марним.

- Як Ви думаєте, пане Олександре?

Олександр Черненко: Я вважаю, що рано чи пізно це б сталося. Тобто, ці два політики в принципі апріорі не можуть бути разом завжди.
Олександр Черненко: Знищивши електоральних конкурентів або просто Ющенка і всіх інших вони не змогли б жити довго і вічно у щасливому шлюбі до 2014 року чи ще більше. Тому це сталося б рано чи пізно.

Дійсно зміни до Конституції могли зайти далі, ніж зайшли. Але рано чи пізно, знищивши електоральних конкурентів або просто Ющенка і всіх інших вони не змогли б жити довго і вічно у щасливому шлюбі до 2014 року чи ще більше. Тому це сталося б рано чи пізно.

І, очевидно, усвідомлювали політики це з обох таборів, і просто Янукович пішов на випередження...

- А в кого ж рейтингові втрати більші, як Ви думаєте?

Ірина Бекешкіна: Я вже сказала, що втрати більші в Тимошенко. І це, власне, я думаю, один із моментів, чому була ідея перенести наступні парламентські вибори, тобто віддалити їх якомога далі, для того щоб, як свого часу сказав Леонід Кравчук: це все забудеться, і це все проститься. Тобто, якомога далі все це віднести, а далі якось воно буде.

Але я хотіла б про інше сказати. Знаєте, в мене особливої радості немає від того, що це все розладилося, тому що очевидно, що все це буде до президентських виборів і все це триватиме, тому що я писала статті на «Українській правді», що хто б не переміг, то, власне, питання залишаються.

Питання в тому, що більшості у ВР немає. Приймати потрібні закони, то для цього більшості немає. А по-друге, на жаль, ця ситуація показала, що все-таки основою… Я, до речі, не проти того, щоб об’єднувалися різні фракції для того, щоб вирішувати нагальні питання. Але, як виявилося, вони…

Ну, що трапилося? Ну, вирішили, що обирати Президента будуть на загальних виборах, але чому після цього треба відмовлятися від переговорів щодо подолання економічної кризи? Я не бачу тут зв’язки. Ніякої.

- Абсолютно не потрібно. І, здавалося, якщо можна зняти міністра оборони, проголосувати за міністра оборони понад 300 голосів, то, очевидно, можна й прийняти економічну програму.

Ірина Бекешкіна:
Очевидно, що тут економічної програми немає, економічна програма й не вироблялася. Тобто, на жаль, все-таки об’єднувалися зовсім не для того. А об’єднання потрібне.

І мене дивує, чому… Очевидно, що зміни до Конституції треба перенести після президентських виборів для того, щоб громадськість це обговорила, для того… Це не такий простий шлях. Але чому перемови для того, щоб розробляти економічну програму треба переносити після президентських виборів? Я цього не розумію.
Ірина Бекешкіна: Зараз буде робитися все, щоб діяльність уряду була неуспішною для того, щоб більше погасити рейтинг Юлії Тимошенко. Але

Я це розумію так, що зараз, на жаль,(що мене лякає) буде робитися все, щоб діяльність уряду була неуспішною для того, щоб більше погасити рейтинг Юлії Тимошенко. Але це можна зробити, закопуючи країну. От що мене турбує.

- Тобто, з одного боку, це робитиме штаб Віктора Януковича, з іншого боку, це робитиме штаб Віктора Ющенка…

Ірина Бекешкіна: Абсолютно.

- Ще з іншого боку, це робитиме штаб Яценюка, Тигипка і так далі.


Ірина Бекешкіна: Але так можна закопати всю країну. Чи доживе вона до виборів?

- Але Інститут Горшеніна вже вчора провів експрес-опитування. І 63,7% опитаних позитивно оцінили вчорашню заяву.

Ірина Бекешкіна: Я це читала.

Мене дивує от що. Як можна за один день провести репрезентативне опитування в усіх областях? Я в це не вірю.

Олександр Черненко: Абсолютно згоден.

Ірина Бекешкіна: Попереднє вони робили з 3 по 6. Я в це вірю. За 3-4 дні можна зробити. Але як це в них вийшло за день, навіть за півдня? Я, чесно кажучи, це абсолютно не розумію. Тому я не хотіла б на це посилатися.

Олександр Черненко:
У будь-якому разі цифри, можливо, і не зовсім справжні, але вони відображають тенденцію.

Я не лише говорив би про рейтингові втрати. Зараз у команді Юлії Тимошенко просто можуть бути і кадрові втрати. Дуже багато і депутатів, і щирих прихильників Юлії Тимошенко почували себе розгублено, з ними не рахувалися, вони звикли навіть, можливо, до ілюзій якихось обговорень, а тут не було навіть ілюзії.

І тому у зв’язку з тим (будемо казати відверто), що Юлія Тимошенко у всій цій історії досить сильно програла, можливо, будуть певні гучні або не гучні, але і виходи з фракції, виходи з команди. Тому наслідки дійсно можуть бути дуже далекими.

- Як можна думати, яким чином складатиметься далі конфігурація лідерів президентських перегонів…

От експерт Лабораторії політичних аналізів Зоя Балу сказала, що, вийшовши з процесу переговорів створення нової коаліції, Янукович дуже відходить у відрив і стає лідером президентських перегонів.

Ірина Бекешкіна: Він (Янукович) стане лідером першого туру. Це, мені здається, практично гарантовано. Але є питання другого туру. В другому турі буде скоріше голосування не за того, хто вийде у другий тур з Януковичем, а проти Януковича. І це питання...

Ірина Бекешкіна:
Власне, вже давно, з початку кризи він є лідером президентських перегонів. Тобто, всі соціологи кажуть, що він стане лідером першого туру. Це без питань. Це, мені здається, практично гарантовано. Але є питання другого туру. В другому турі буде скоріше голосування не за того, хто вийде у другий тур з Януковичем, а проти Януковича. І це питання.

- А чи буде таке голосування «проти Януковича»? Скажімо, у цій вчорашній заяві він виглядав як державний муж, який опікується нацією. І, можливо, люди передумали.

Олександр Черненко: Все рівно будуть вибори. І одна справа – це виглядати в роликах так, як виглядаєш, чи так, як тобі пишуть промови. Ми ж пам’ятаємо минулі вибори, коли прямий контакт з виборцем, коли дебати, особливо другі дебати, які Янукович програв, тому тут…

Звичайно, коли він зараз відчуває піднесення, дійсно, він є лідером, але ще проти Януковича не було великого спротиву. З’ясовували між собою Ющенко і Тимошенко, Тимошенко і Яценюк те, хто гірший, а хто кращий, і на тлі цього ще не виявилося такої кампанії проти Януковича. Хоча я не знаю, що тут нове…

- Я хотіла саме запитати, а що можна ще витягнути нагора? Здається, вже в 2004 році вже все було витягнуто.

Ірина Бекешкіна: Я, наприклад, не піарник, я є соціолог, але мені виходить, наприклад, таке, що чи хочете ви, щоб Янукович з дружиною представляли Україну на міжнародній арені? Бо це функція Президента. Тобто, є щось.

Олександр Черненко: Тобто, знову ж таки там питання компетентності, професійності.

Ірина Бекешкіна: Так. Ахматова-Ахметова.
Олександр Черненко: Кампанія буде непроста, кампанія буде дуже важкою для виборця, для України.

Олександр Черненко: У чому я погоджуюся з Іриною, що дійсно кампанія буде непроста, кампанія буде дуже важкою для виборця, для України.

Коли єдине, що політики заявляють, що давайте відмінимо вибори, тому що вони розколюють Україну, тому що вони вносять хаос і так далі, але ж самі політики це роблять. Ведіть нормальну, цивілізовану кампанію, дискутуйте, пропонуйте. І як у всьому світі… В Америці вибори пройшли в розпал кризи – і нічого.

Тому, звичайно, це має стати уроком для політиків, для лідерів, ця вся історія, щоб все-таки отой градус протистояння на виборах трохи збити, тому що, звичайно, Україні буде дуже важко…

(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозапису)

Ваша думка

Показати коментарі

XS
SM
MD
LG