Доступність посилання

ТОП новини
19 Жовтень 2018, Київ 16:22

Від Білорусі вимагають мораторій на смертну кару


Під час акції на підтримку скасування смертної кари у Білорусі, 5 червня 2009 р.

Мінськ – Парламентська асамблея Ради Європи цього тижня вирішила повернути Білорусі статус спеціально запрошеного в організації лише після того, як офіційний Мінськ запровадить мораторій на смертну кару. Білорусь залишається єдиною країною на європейському континенті, де покарання смертю залишається як у законодавстві, так і в судовій практиці.

Років 10 тому кількість смертних вироків сягала десятків на рік. Тепер же Кримінальний кодекс Білорусі став дещо м’якшим, тому таких вироків стало менше. Минулого року до смертної кари в Білорусі покарали лише двох осіб – розбійників із банди Морозова, яка багато років у Гомелі вбивала та здійснювала насильство над десятками людей. Таким чином можна сказати, що наразі покарання смертю використовується в Білорусі як елемент залякування для потенційних злочинців та заспокоєння для суспільства, яке буває надто обуреним якимись дуже жорстокими злочинами.

До заклику ПАРЄ про мораторій смертної кари офіційна влада Білорусі наразі поставилася досить уважно.

Це не перше подібне звернення з Європи до Мінська і зокрема від Ради Європи, яка об’єднує лише країни, в яких немає такого жорсткого виду покарання. Раніше білоруська влада просто ігнорувала ці звернення. Але тепер ситуація інша, Білорусь хоче зближення з Європою, і повернення статусу спеціально запрошеного в ПАРЄ Мінську потрібне. Тому реакція не забарилася, у Національних зборах (парламенті Білорусі) створено спеціальну комісію, яка вивчатиме питання про мораторій на смертну кару. На цю тему висловилися генеральний прокурор, голова адміністрації президента, голова Верховного суду. Останній заявив, що білоруська судова система готова до такого мораторію, тим більше, що в Конституції Білорусі записано, що смертна кара залишається тимчасово. Але рішення за президентом Білорусі. Такий мораторій він може запровадити своїм указом протягом одного дня.

«Моральна проблема» Лукашенка

Але тут для президента Олександра Лукашенка є певна моральна проблема. У 1996 році, коли він ініціював референдум, на якому було кардинально збільшено його президентські повноваження, пан Лукашенка виносив на всенародне голосування і питання про збереження в Кримінальному кодексі смертної кари та сам активно агітував за це. І тоді абсолютна більшість населення Білорусі висловилася проти скасування такого виду покарання. Тобто є пряма воля народу та є і особисті уявлення Лукашенка, а він ніколи не був прибічником лібералізму, в тому числі і в цій галузі.

Але від 1996 року суспільні уявлення на цю тему змінюються, і сьогодні, за даними соціологів, число прибічників та противників збереження смертної кари в Білорусі є приблизно однаковим. Білоруські правозахисники ведуть активну громадську кампанію за скасування смертної кари, є міжнародний вплив, є приклад сусідів, у тому числі України та Росії, де немає смертних вироків. Таким чином, можна сподіватися, що з часом і в Білорусі до цього дійде, але спершу буде оголошено офіційний мораторій на смертну кару. Можливо, що це станеться найближчим часом.

(Мінськ – Прага – Київ)

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG