Доступність посилання

ТОП новини
25 Вересень 2018, Київ 16:50

Латвійці: була б робота, а кризу ми спробуємо пережити


Рига – Як живе сьогодні середньостатистична латвійська сім’я, як долає труднощі кризового періоду? Які має прибутки та витрати і як планує свій сімейний бюджет? Де проводять її члени свій вільний часі і яким бачать своє майбутнє? Про це Радіо Свобода вирішило дізнатися на прикладі однієї латвійської родини, побувавши у неї в гостях.

Олег та Еліта Романенки разом із дочкою Анітою проживають у передмісті Риги – Пеньки. Еліта – латишка, Олег – українець за походженням.

«Мої корені в Україні. Батько народився у Черкаській області, Городищенський район. Там і зараз живе моя бабуся. Я там бував, але дуже давно. Українську мову розумію, колись у дитинстві навіть говорив, але зараз вже забув. Бо давно не був в Україні, мабуть років 20», – каже Олег.

Витрат багато, а дохід – тільки зарплата

Олег та Еліта працюють на підприємстві із західним капіталом, яке спеціалізується на пошитті жіночого одягу. Олег керує на складі, Едіта працює швачкою. Романенки говорять, що з роботою їм пощастило, бо фірма справно платить за них податки і жодного разу не запізнилася із виплатою зарплати. Правда, з огляду на кризові часи, нещодавно заробітну плату їм скоротили на 10% і тепер Олег та Еліта загалом щомісяця отримують «чистими» 1200 доларів. Зарплата – єдиний сімейний прибуток родини Романенків, а витрат досить багато.

«За квартиру ми платимо залежно від сезону. Взимку приблизно 240 доларів. Влітку, коли немає опалення, менше – 80 доларів. За телефон щомісяця приблизно виходить 40 доларів, за електрику – 80 доларів», – розповів Олег про обов’язкові витрати, пов’язані з проживанням у трикімнатній квартирі.

Не оминула родину Романенків і кредитна лихоманка, яка полонила багатьох латвійців у «багаті роки». Купили вони у кредит автомобіль, за який треба платити банку ще 3 роки. Щоправда їздять вони на ньому зараз досить рідко. На роботу ходять пішки – корисно для здоров’я і кошти заощаджуються.

Лікування сьогодні в Латвії дуже дороге

Однак є у сімейному бюджеті особлива стаття витрат – на лікування. Справа у тому, що чорноброва і чорноока донечка Аніта – на вигляд справжня україночка – хвора на астму. Ускладнює ситуацією те, що держава скоротила компенсацію на ліки, також знизила наполовину фінансову допомогу батькам, які працюють.

«Оскільки донечка хвора на астму, то ми багато коштів витрачаємо на ліки. Раніше держава компенсувала 75% вартості медикаментів, зараз тільки 50%. А у нас навіть із компенсацією одні ліки коштують 60 доларів, а інші 78 доларів», – зазначає Еліта

Багато коштів витрачає родина на харчування. Романенки купують продукти у недорогому супермаркеті, який знаходиться поблизу. На базар до Риги вже не їздять, бо виходить дорожче з огляду на значну вартість палива для машини.

«На їжу витрачаємо багато коштів. Хоч і тут намагаємось заощадити. Якщо порівняти з минулими роками, то зараз холодильник не такий і повний, а скоріш порожній», – розповіла Еліта.

Овочі з власного городу – дешево і корисно

Допомагає те, що родина має невеличку дачу із земельною ділянкою. Якщо раніше її засівали травою, то зараз вирощують овочі та зелень.
«Вирощуємо усю зелені, яка зараз необхідна. Вітаміни для донечки. Без усяких нітратів. Екологічно чисті продукти», – ділиться Олег своїми сільськогосподарськими здобутками.

Скоро в Олега та Еліти відпустка. На відміну від минулих років, збираються провести її вдома. Їздитимуть відпочивати в Юрмалу на море, воно знаходиться неподалік, збиратимуть гриби у лісі та овочі з власної земельної ділянки і робитимуть консервації на зиму.

Романенки говорять, що заощадити кошти їм не вдається – живуть від зарплати до зарплати.

«Ось так і живемо. Побачимо, можливо далі буде краще. Головне, щоб була робота – тоді можна вижити», – каже Олег Романенко.

(Рига – Прага – Київ)

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG