Доступність посилання

ТОП новини

Тоні Блер – офіційний кандидат Британії на президента ЄС?


Колишній прем’єр-міністр Великої Британії Тоні Блер (архівне фото)

Лондон – Колишній прем’єр-міністр Великої Британії Тоні Блер буде офіційним кандидатом від тієї країни на посаду Президента Ради ЄС. Про це заявила високопоставлений британський урядовець Гленіс Кіннок. Це – нова посада, передбачена Лісабонською угодою ЄС. Її буде впроваджено лише у випадку, якщо всі країни Євросоюзу ратифікують цю угоду. Ірландія, яка раніше відхилила Лісабонську угоду, має провести другий референдум щодо ратифікації її в жовтні цього року.

Уже довший час у Британії ширились припущення, що колишній прем’єр-міністр Тоні Блер висуватиметься на посаду Президента ЄС, але сам він не підтверджував цього. Нині ж на брифінгу у Страсбурзі британський міністр із проблем Європейського Союзу Гленіс Кіннок заявила: Британія підтримує кандидатуру Тоні Блера на посаду Президента Ради урядів ЄС. А коли в неї спитали, чи узгоджено це із самим Блером, вона підтвердила: це – позиція уряду, а тому вона певна, що її не було б вироблено без консультацій із колишнім прем’єром.

Міністр також зазначила, що уряд вважає, що Тоні Блер має силу характеру і відповідний статус, аби виконувати таку роботу. Він користується повагою в Європі, і його прихід європейці вітатимуть.

Проте не всі у Британії дотримуються такої думки. Зокрема, міністр закордонних справ тіньового уряду опозиційної Консервативної партії Вільям Гейґ вважає, що й сама така посада не потрібна. «Зовсім необов’язково мати цю одну-єдину постать, – каже він. –Вони намагаються створити її так, що з плином часу вона ставатиме все могутнішою. Не думаю, що це добре для національної демократії. Чи було б добре, якби це був Тоні Блер? Чимало людей у Європі думає, що він зробив небагато добра для Європи, працюючи у Британії. А в Британії думають, що він не дуже добре захищав британські інтереси у Європі».

Є у Блера опоненти і в Європі. Там багато хто засуджує його за війну в Іраку. Зокрема, коли вперше з’явилися чутки про кандидатуру Блера, француз Жером Ґійє організував петицію під назвою «Зупиніть Блера»: «Тоні Блер розколов Європу щодо війни в Іраку. Він там підтримав США та їхню нерозсудливу політику. Він не вірить у Європу. Британія не приєдналася до зони обігу євро, вона не входить до Шенгенської зони».

Речник Блера відмовився коментувати заяву британського міністра Гленіс Кіннок, і знову через те, що посади Президента ЄС наразі офіційно не існує. Ірландія була єдиною із 27 країн ЄС, котра провела референдум щодо Лісабонської угоди, і її виборці відхилили її рік тому. На жовтень там призначено новий референдум із цієї проблеми.

Обов’язки президента ЄС ще не чітко визначені

Згідно із Лісабонською угодою, президент вів би роботу Ради ЄС, що являє собою регулярні зустрічі лідерів 27 країн ЄС, забезпечував би єдність і консенсус на цих засіданнях, і представляв би ЄС за його кордонами. Але точних обов’язків наразі нема. Шведський уряд, що нині головує в Євросоюзі, запропонував описати конкретні обов’язки на цій посаді, аби визначити, хто саме із наявних політичних постатей найкраще їй відповідає.

Відомо, що в ЄС кандидатуру Блера найбільше підтримує прем’єр Італії Сильвіо Берлусконі. Раніше прибічником Блера був і президент Франції Ніколя Саркозі, але нині, як повідомляють, він віддає перевагу колишньому прем’єрові Іспанії Феліпе Ґонсалесу. Ґонсалеса, а також колишнього прем’єра Люксембурґу Жана-Клода Жюнкера вважають головними суперниками Блера. До них може приєднатися також нинішній німецький канцлер Анґела Меркель, якщо її партія програє наступні вибори до парламенту Німеччини і вона втратить свою сьогоднішню посаду.

(Лондон – Прага – Київ)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG