Доступність посилання

ТОП новини

Добре бути пенсіонером, але не в Латвії


Рига – У Латвії однією з найбільш незахищених верств населення є люди пенсійного віку. Невисокі у порівняні з іншими країнами ЄС пенсії, натомість висока плата за лікування та комунальні рахунки призводять до того, що слова «бідняк» та «пенсіонер» стають в Латвії синонімами. Рішення латвійського уряду зменшити на 10% пенсії за віком, а працюючим пенсіонерам – на 70% дало привід латвійським пенсіонерам вважати, що уряд Латвії вирішує економічні проблеми за їхній рахунок.

Для латвійців вже давно стало звичним бачити на вулицях Риги туристів пенсійного віку, які приїздять сюди з різних куточків світу, щоб помилуватися ризькими пам’ятками та будинками Югенстилю. Тільки часом буває незручно та боляче, коли раптом поряд із охайними та допитливими іноземними пенсіонерами зупиниться латвійська бабуся, щоб попросити у них милостиню, бо її пенсії не достатньо, щоб вижити на батьківщині.

В Австрії середня пенсія – 1700 доларів, у Латвії – 320 доларів

Опитані Радіо Свобода на вулицях Старої Риги іноземні туристи пенсійного віку розповіли, що, зокрема, в Австрії середня пенсія становить 1700 доларів, у США – 1200 доларів, а в Швеції окрім фонду накопичування є гарантована пенсія, яка у середньому дорівнює 1200 доларів. Не задоволені іноземні пенсіонери тільки податками, які їм доводиться сплачувати з пенсій.

У Латвії проживає понад 560 тисяч пенсіонерів. Середня пенсія – 320 доларів. Натомість прожитковий мінімум в країні становить 336 доларів.

На пенсію в Латвії і чоловіки, і жінки виходять у 62 роки. Пенсійна реформа передбачає поступове збільшення пенсійного віку до 65 років у 2017 році і це при тому, що середня тривалість життя чоловіків у країні – 67 років, а жінок – 77 років.

Уряд позичив кошти з пенсійного фонду

Згідно з даними статистики, у Латвії на одного пенсіонера припадає майже три особи активного віку, які, працюючи і сплачуючи податки, за останні три роки накопичили на спеціальному рахунку державного бюджету два мільярди доларів. Однак, як виявилося, цих коштів на даний момент у державній скарбниці немає, тобто уряд витратив їх на інші потреби.

Щоб отримати міжнародну фінансову допомогу, кредитори вимагають від Латвії скоротити бюджетні витрати, а уряд вирішив їх зменшити, ухваливши безпрецедентне рішення щодо зниження з 1 липня цього року 10% пенсій за віком та 70% працюючим пенсіонерам.

Пенсіонер Айварс Озолиньш у розмові з Радіо Свобода зазначив: «Від 1 липня у мене з пенсії зняли 32 долари. Якщо відняти 32 долари з пенсії у 320 доларів – це багато. А в інших пенсіонерів... Я вже не говорю про працюючих пенсіонерів. За що я працював 48 років, хіба я мало заробив за ці роки. Де нам шукати правду? Мені соромно. Я латиш, я патріот, але мені соромно за свою землю».

А вже пенсіонерка Надія Петрова зауважила: «Я цілий тиждень не можу спати. Я інвалід першої групи, я пропрацювала 35 років. У мене пенсія 312 доларів і тепер з мене знімають майже 32 долари, коли я на ліки витрачаю близько 80 доларів».

Значна кількість працюючих пенсіонерів, серед яких багато вчителів та медиків, залишають роботу. Хоча є й такі, котрі відстоюють свої права. До Конституційний суду Латвії подано понад тисячу позовів від громадян Латвії, незгодних із ухваленими урядом рішеннями щодо скорочення пенсій працюючим пенсіонерам, а також зменшення виплат соціальної допомоги.

(Рига – Прага – Київ)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG