Доступність посилання

ТОП новини
20 Жовтень 2018, Київ 11:20

У Латвії обережно ставляться до щеплення проти грипу A/H1N1


Рига – Через спалах захворювання на грип A/H1N1 Центр медицини катастроф Латвії та Міністерство закордонних справ Естонії рекомендує мешканцям цих держав утриматися від поїздок до України. Натомість у Латвії, де зафіксовано 34 випадки захворювання на «свинячий грип», вважають, що щеплення від нього досить ризиковане, оскільки вакцина була створена за короткий строк і клінічні випробування ще не завершені.

Останнім часом у США та Європі зросла кількість противників щеплення існуючими вакцинами проти «свинячого грипу». У Латвії також актуалізувалося питання щодо небезпеки щеплення від грипу A/H1N1.

Фахівці попереджають, що після щеплення може виникнути ускладнення. Частина вакцин проти грипу A/H1N1 вміщує ад’юванти – речовини, які посилюють вироблення антитіл у відповідь на введення вакцини. Теоретично ад’юванти можуть викликати пошкодження центральної нервової системи, інтоксикацію імунної системи та спричинити безпліддя.

Директор Інституту органічного синтезу Латвії Іварс Калниньш відмовився від вакцинації. «Що це за заклик такий – «ми не встигаємо виготовити стільки вакцини, як треба, тому додамо речовини, які посилюють їхню дію». Про ці речовини – ад’юванти у науковому середовищі тривають дискусії, – зазначає Іварс Калниньш. – Одна з таких речовин – сквален, якому приписують досить неприємні властивості. Ефект сквалена пов’язують із «синдромом війни у Перській затоці», з різноманітними психічними порушеннями в людей».

Сквален як ад’ювант міститься у двох із трьох дозволених у Євросоюзі вакцинах проти грипу A/H1N1– Focetria та Pandemrix. Натомість вакцина Celvapan не вмішує небезпечних речовин.

Скандал зі щепленням у Німеччині посилив побоювання з цього приводу у Латвії. Для щеплення від грипу A/H1N1 німецької політичної еліти, вищих посадових осіб та армії була закуплена вакцина, яка не містить небезпечних речовин, натомість пересічні німці змушені використовувати вакцину, що містить ад’юванти.

ВООЗ: наявні вакцини не шкідливі для здоров’я людини

30 жовтня цього року Всесвітня організація охорони здоров’я оприлюднила заяву, в якій 25 доступних у світі вакцин проти «свинячого грипу» визнані не шкідливими для здоров’я людини. На сьогоднішній день немає ніяких відомостей про те, щоб після щеплення спостерігались якість незвичні побічні ефекти, наголошено у заяві ВООЗ.

Однак, як вважає директор Інституту органічного синтезу Латвії Іварс Калниньш, коли побічні ефекти виявляться, то вже буде запізно. «Чи це того варто – прищеплювати мільйон осіб, а потім констатувати, що так, дійсно у значної кількості населення виникли серйозні проблеми», – каже він.

Фармацевти пропагують щеплення, пересічні латвійці вагаються

Натомість голова правління GlaxoSmithKline Latvia Дон Шміт, який є офіційним представником виробника вакцини пандемічного грипу у Латвії, наголошує, що важкі побічні ефекти від щеплення трапляються надзвичайно рідко. Фармацевт вважає, що сьогодні користь від щеплення у боротьбі проти ризиків захворювання грипом на порядок вища, ніж довготривале дослідження можливих ускладнень після вакцинації.

Пересічні ж латвійці до щеплення проти «свинячого грипу» ставляться по-різному

«Якщо моє підприємство заплатить хоч півціни за вакцину, то я пройду щеплення», – зазначає Олександр, водій рейсового автобусу.

«Я не буду прищеплюватися. Поки у людини нормальна імунна система, потреби у щепленні немає», – каже Артур, листоноша.

(Рига – Прага – Київ)

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG