Доступність посилання

ТОП новини

Нова голова дипломатії ЄС не змогла відповісти про відносини з Україною


Новий координатор зовнішньої політики ЄС баронеса Катрін Аштон, Брюсель, 2 грудня 2009 року.

Прага – Новий координатор зовнішньої політики ЄС баронеса Катрін Аштон постала перед різкими питаннями про її придатність для такої посади, коли вперше на своїй новій посаді верховного представника ЄС із закордонних справ і політики безпеки виступила в середу в комітеті з закордонних справ Європарламенту. Деякі європарламентарі не певні, що затвердять її на посаді, й пригадують їй її минулі ліві погляди і загальний брак досвіду. Серед питань, які вони порушували, були й плани леді Аштон на відносини Євросоюзу з Росією та зі східними сусідами ЄС, зокрема, з Україною.

Неофіційна зустріч леді Катрін Аштон із європарламентарями була першою від її призначення на новостворену високу посаду, яке викликало суперечливе ставлення і пряму критику. І хоча офіційні слухання в Європейському парламенті щодо нового особового складу Європейської комісії відбудуться в січні, ця зустріч у комітеті з закордонних справ Європарламенту дала можливість його членам отримати перше враження від баронеси з лав британських лейбористів.

Одне з перших питань стосувалося минулого Катрін Аштон, а саме її участі в Кампанії за ядерне роззброєння в кінці 1970-х – на початку 1980-х років. Та кампанія регулярно проводила масові демонстрації за одностороннє ядерне роззброєння Великої Британії й інших країн НАТО, і Аштон була скарбником цієї організації в той час, коли вона отримувала таємне фінансування від Радянського Союзу.

Аштон заявила, що ніколи свідомо не приймала коштів від комуністичних країн, а більша частина фінансування кампанії збиралася готівкою під час демонстрацій, і встановити походження цих грошей було неможливо.

Вона також захищалася від звинувачень у недосвідченості – адже Катрін Аштон перед цим лише один минулий рік пробула єврокомісаром із торгівлі й жодного іншого зовнішньополітичного досвіду не має.

Але вона переконувала, що роки роботи на різних менеджерських і урядових посадах не минули дарма. «Я візьму в цю свою роль 28 років досвіду переговорів, досягнення консенсусу і відстоювання позиції. І я сподіваюся, що цей досвід, особливо за минулий рік, Європарламент визнає за належний для моєї майбутньої ролі», – заявила вона.

Європарламентарям забракло конкретних відповідей

Цікавило європарламентарів і те, як Катрін Аштон збирається будувати відносини ЄС із Росією і, зокрема, чи продовжить тиск на Москву задля дотримання прав людини. «Ми збираємося тісно співпрацювати з ними, – відповіла вона. – Ми, звичайно, говорили й про енергетику, і цей діалог ми маємо продовжити. І я переконана, що про права людини, верховенство права й інші такі питання ми мусимо далі вести мову з Росією».

Зусилля Євросоюзу розвивати відносини зі своїми східними сусідами вона назвала «важливими».

А от на запитання, що Катрін Аштон як координатор зовнішньої політики ЄС має намір зробити напередодні саміту ЄС – Україна, щоб попередити Росію не втручатися в майбутні українські президентські вибори, вона прямо не відповіла. Аштон, за повідомленнями, також підтвердила, що й на сам саміт 4 грудня вона до Києва не приїде, бо буде зайнята в інших заходах у Брюсселі.

Питання про Україну було далеко не єдине, на яке Катрін Аштон уникла відповіді. Тож європарламентарі попросили її прийти зі значно конкретнішими відповідями в січні, коли Європейський парламент затверджуватиме новий склад Європейської комісії.

Леді Катрін Аштон призначила на посаду верховного представника ЄС із закордонних справ і політики безпеки Європейська рада, тобто керівники країн ЄС. Але як члена Європейської комісії й заступника її голови баронесу Аштон іще має затвердити Європарламент.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Сергій Драчук

    Почав співпрацю з Радіо Свобода з самого початку 1990-х, із 1992-го – постійно, спершу в Києві, з 1995-го – в штаб-квартирі в Празі.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG