Доступність посилання

ТОП новини
25 Березень 2019, Київ 01:46

У Празі й Братиславі занепокоєні результатом виборів в Україні


Прага – За кількістю акредитованих чеських і словацьких кореспондентів на друге коло виборів в Україні Київ побив рекорди. Як відбувались вибори і, головне, особа переможця у виборах – головна тема, над якою сьогодні дебатують і в Празі, і в Братиславі. На думку більшості політологів і політичних експертів, новий український вибір може вплинути на майбутнє другої найбільшої держави в Європі.

Драматичний перебіг виборів нового Президента України прикував до себе увагу Європи. Чи продовжить Україна свій помаранчевий курс у напрямку Європейського Союзу і НАТО, чи проведе реформування економіки, чи ж попрямує до свого могутнього східного сусіда?

На думку провідних чеських експертів, якщо Президентом стане Віктор Янукович, слід чекати змін. Такої думки, зокрема, Ïржі Пеге, відомий чеський політолог, колишній радник президента Чехії Вацлава Гавела.

«Гадаю, що перемога Януковича означатиме насамперед відхід України від вузької співпраці і з Європейським Союзом, і з Північноатлантичним альянсом і означатиме більшу прихильність до Росії. Звичайно, що цим кроком Росія здобуває собі важливого союзника у своїх спробах послаблювати Європейський Союз. І для ЄС це не є добрий розвиток, так само, як і для самої України, яка цим вибором буде ще більше розділеною, ніж була досі», – вважає Їржі Пеге.

Колишній посол Чехії в Україні Павел Маша також припускає, що можуть відбутись певні корективи в діалозі Україна – ЄС та Україна – НАТО. Тут, на його думку, багато залежить від того, хто займе крісло прем’єра.

«Ключовим питанням вважаю те, кого Янукович вибере прем’єром. Із одного боку, він може повністю спертись на свій так званий «донецький клан», або ж віддати посаду, що може бути трохи ризиковано, але для майбутнього набагато краще, динамічному політикові на зразок Сергія Тігіпка. Щодо зовнішньої політики, то в порівнянні з періодом урядування Віктора Ющенка зрозуміло, що можна очікувати кінця вузькій співпраці з НАТО. Стосовно співпраці з Європейським Союзом, то я тут великих змін не передбачаю», – каже Павел Маша.

Янукович не буде цілком проросійським – експерт

У сусідній Словаччині також вважають, що помаранчевій політиці Ющенка настав кінець. Зміни готує новообраний Президент.

Однак цілком проросійським Віктора Януковича вважати не слід, на думку директора Дослідного центру Словацької асоціації зовнішньої політики Александра Дулеби.

«Я зовсім не вважаю, що Янукович є проросійським політиком. Янукович 2010 року – це не той Янукович, яким він був у 2004 році. Передусім він представляє інтереси впливової частини української економіки, яка концентрована на Східній Україні. Маю на увазі металургію, а, як відомо, російська металургія є найбільшим конкурентом української на міжнародному ринку. Ця конкуренція веде Партію регіонів до дуже прагматичного підходу у відносинах із Європейським Союзом. Щодо НАТО, то у випадку перемоги Януковича про це маємо забути. Стосовно Європейського Союзу, то думаю, що Янукович буде продовжувати цю прагматичну лінію, тому що в цьому зацікавлена не тільки Україна», – прогнозує Александр Дулеба.

Однак, аналізуючи останні події в Україні, і словацькі, і чеські політологи висловлюють побоювання, що в разі оскарження результатів виборів і некоректного, неполітичного протистояння Віктора Януковича і Юлії Тимошенко, з урахуванням тяжкої економічної кризи, Україні загрожує хаос.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG