Доступність посилання

ТОП новини

Бюджети країн єврозони вивчатимуть «під мікроскопом» Єврокомісії


Брюссель – На початку кожного року Європейська комісія прискіпливо вивчатиме проекти державних бюджетів 16 країн зони євро. Хоча ідея й не до вподоби таким зразковим державам, як Німеччина, щойно європейські міністри фінансів таки дали згоду на вторгнення Єврокомісії у їхні, донині, суто національні справи. З огляду на стрімке знецінення спільної європейської валюти співдружність згодна на все, щоб тільки припинити її скочування у прірву.

Від початку року євро втратило аж 14 відсотків своєї вартості. Тільки глибока криза, що поглинула цей донедавна доволі успішний монетарний союз, показала, що держави єврозони пов’язані між собою набагато більше, ніж гадалося. Відтак Єврокомісія хоче більшого контролю за їхніми фінансовими справами.

Монетарний союз європейської співдружності неможливий без міцного союзу економічного, переконує голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу.

«Криза нам показала, що рішення, ухвалені в одній державі, навіть якщо вона становить тільки два відсотки внутрішнього валового продукту єврозони, можуть мати величезні наслідки для всіх інших, – заявив Жозе Мануель Баррозу. – Будьмо відвертими: без економічного союзу не може бути й союзу монетарного».

«Контроль – це добропорядна пропозиція» – Юнкер


На щорічний контроль держбюджетів країн єврозони зрештою погодилися їхні міністри. Це стало значною поступкою, бо у лоні монетарного союзу існують побоювання, що такі аналізи можуть зазіхати на суверенність країн-членів.

Голова групи міністрів фінансів країн єврозони Жан-Клод Юнкер переконує, що про втрату фінансової незалежності мова не йде. На його думку, це тільки додатковий елемент для порівняння й інструмент протидії можливим спалахам кризи єврозони.

«Хочу одразу застерегти від чуток, що ходять поміж людьми: Комісія не стане диктатором бюджетної політики всіх країн-членів єврозони, – зауважує голова єврогрупи. – Бюджети цих держав тільки будуть зобов’язані добровільно й спільно проходити своєрідний екзамен. Це – добропорядна пропозиція Єврокомісії».

Із ним згідні й більшість міністрів фінансів, адже деякі проекти й розтрати в одних державах єврозони можуть мати наслідки й у інших.

Єврозоні бракує цементу

«Із огляду на те, що ми використовуємо єдину валюту, живемо у спільному монетарному просторі, нам треба мати бюджетні важелі, що нас всіх цементуватимуть», – заявила журналістам французький міністр Крістін Лаґард.

Тому вже наступного року Комісія, образно кажучи, «під мікроскопом» вивчатиме бюджети країн єврозони. Всі міністерства цих держав таким чином отримуватимуть для порівняння проекти бюджетів країн-партнерів у зоні євро. Внаслідок цього також проводитимуть обговорення цих даних на засіданнях єврогрупи, тобто регулярних зустрічах 16 міністрів фінансів країн єврозони.

Євро існує вже десятиліття. Але ще на самому початку створення єдиної валюти Європи відомі фінансисти заявляли про необхідність більшого контролю за витратами країн, де в обігу спільна європейська валюта.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG