Доступність посилання

ТОП новини

Державне відкриття парламенту: королева обіцяє свободу і справедливість


Королева Єлизавета II звертається з традиційною промовою до Палати лордів, Вестмінстер, Лондон, 25 травня 2010 року
Королева Єлизавета II звертається з традиційною промовою до Палати лордів, Вестмінстер, Лондон, 25 травня 2010 року

Лондон – Перший від часу ІІ Світової війни коаліційний уряд Великої Британії визначив подолання величезного дефіциту бюджету країни головним пріоритетом своєї діяльності, принаймні у перші 18 місяців роботи нового складу парламенту. А відкрила його у вівторок своєю традиційною промовою королева Єлизавета ІІ. Серед іншого, вона виклала план радикальної виборчої реформи.

У перебігу традиційної церемонії, повної помпезності і лоску, королева оприлюднила у парламенті програму законодавчої діяльності коаліції Консервативної та Ліберально-демократичної партій.

«Законодавча програма мого уряду ґрунтуватиметься на принципах свободи, справедливості і відповідальності. Першим пріоритетом є скорочення дефіциту бюджету і відновлення економічного росту. Буде вжито заходів, щоб прискорити скорочення структурного дефіциту бюджету. Новий урядовий офіс бюджетної відповідальності забезпечить упевненість щодо розпорядження громадськими коштами. Система привілеїв стане справедливішою і простішою. Зміни до системи національного страхування збережуть робочі місця і підтримають економіку. Людей підтримуватимуть у пошуках праці, а щодо тих, що відмовлятимуться від вакансій, запроваджуватимуться санкції», – сказала королева.

Напередодні уряд оприлюднив подробиці плану скорочення видатків на понад 6 мільярдів фунтів (або 9 мільярдів доларів), що є лише першим кроком боротьби з одним із найбільших рівнів державного боргу в історії країни.

На порядку денному – зміна системи виборів

У промові також викладено план референдуму щодо зміни системи виборів нижньої Палати громад парламенту з мажоритарної на систему «альтернативного голосу». За чинної системи депутатом стає той кандидат, котрий у своєму виборчому окрузі набирає просту більшість голосів порівняно з конкурентами, незалежно від їхнього відсотка. За новою системою виборці розставляли б кандидатів на порядкові місця, залежно від вподобань. Якщо перший пріоритет вибуває, його голоси переходять до другого, а перемагає кандидат, що набирає 50 відсотків голосів. Зміна виборчої системи була ключовою вимогою молодшого партнера в коаліції – ліберальних демократів.
Також до кінця цього року будуть подані пропозиції щодо трансформації нині призначуваної верхньої Палати лордів у «повністю або головним чином» виборний орган, який обиратимуть за пропорційною системою. Інший радикальний закон передбачає фіксований 5-річний термін роботи парламенту без права для прем’єр-міністра власним рішенням призначати дострокові вибори. Щоб зробити це за новим законом, голова уряду мав би одержати підтримку 55 відсотків депутатів. Прем’єр Дейвід Камерон каже, що цей захід потрібний для забезпечення стабільності уряду.

У промові королеви знайшов підтвердження також план уряду щодо встановлення щорічних лімітів на кількість нових іммігрантів з-за меж ЄС.

Промова королеви – давня церемонія

Промова монарха, що знаменує відкриття роботи парламенту, є давньою британською традицією. Королева прибуває у кареті до Вестмінстеру зі свого Букінґемського палацу у супроводі королівської кавалерії. У спеціальній кімнаті вона вбирається в імперську корону і парламентську мантію і відправляється з процесією до Палати лордів, де сідає на трон.

Її представник – так званий «церемоніймейстер чорного жезлу» – відправляється до Палати громад. Як символ незалежності цієї палати депутати зачиняють перед ним двері і не відкривають їх доти, доки він не постукає в них жезлом. Відтак депутати йдуть за церемоніймейстером і спікером до Палати лордів, де стоять за бар’єром і разом із лордами слухають промову королеви.

Відкриття парламенту промовою королеви походить щонайменше з 16 сторіччя. А церемонія, яка її супроводжує нині, існує від 1852 року, коли відбудований Вестмінстерський палац, де міститься парламент, було відкрито після пожежі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG