Доступність посилання

ТОП новини
26 Вересень 2018, Київ 04:26

Дитячий відпочинок в літніх таборах України


Цього року передбачено оздоровити половину українських школярів. Таке зобов’язання прописане в «Національному плані дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини». І в Міністерстві сім’ї, молоді і спорту сподіваються його виконати.

Всього в Україні існує близько 700 літніх таборів усіх форм власності - державної, комунальної та приватної. Щоб дитина влітку могла відпочити у такому закладі, батькам доведеться викласти щонайменше 1200 гривень.

Оцінка табору


Цього року планується оздоровити майже 70 % дітей з малозабезпечених сімей, і усіх дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, стверджує заступник міністра у справах сім’ї, молоді та спорту Світлана Толстоухова. «Підрахувати загальну суму, використану на оздоровлення дітей, складно. Адже бюджет прийнятий недавно. А сума складається з грошей із держбюджету, обласних бюджетів і місцевих коштів. Не всі місцеві бюджети вже затверджені, тому підрахунок загальної суми ще йде. Попередньо називають число в 1 мільярд 600 мільйонів гривень».

Світлана Толстоухова повідомила, що вперше цього року за ініціативи Міністерства сім'ї, молоді та спорту запроваджено обов'язкову державну атестацію дитячих закладів оздоровлення та відпочинку. Перевірка таборів почалася 1 червня. За результатами такої атестації закладу надається одна з чотирьох категорій (перша, друга, третя та вища). І надають їх з урахуванням санітарно-екологічного стану регіону, укомплектованості табору професіоналами, організації харчування, відповідності матеріально-технічної бази тощо.

Артеку 85 років


До найбільш відомого в Україні дитячого табору Артек у Криму за радянських часів мріяла потрапити ледь не кожна дитина. Раніше туди відправляли «обраних» та «заслужених» учнів, а нині кожен бажаючий може придбати путівку до табору. На зміну номер 7, яка почалася 24 червня, вартість путівок становить від 11 до 18 тисяч гривень, повідомляє кримський кореспондент Радіо Свобода. Цього року Кабінет міністрів України виділив «Артеку» 15 мільйонів гривень прямої допомоги – вперше за багато років, стверджує Олена Піддубна, новий генеральний директор міжнародного дитячого центру.

Держава також дотує Міжнародний дитячий центр, викуповуючи більше половини його путівок, насамперед у зимово-весняний період, коли попит на них невисокий. Щойно закінчилася 6 зміна під назвою «Артек – назавжди!». У цей час відпочивали переважно діти-інваліди і діти з багатодітних родин, перебування яких повністю оплатила держава. Комерційні ж путівки на цей час коштували від 10 до 14 тисяч гривень за 21 день.

16 червня артеківці відзначили 85-ліття цього Міжнародного дитячого центру. Загалом зараз «Артек» - це 10 таборів, великі власні пляжі, 50-метровий басейн з підігрітою морською водою, кілька критих басейнів для тих, хто вміє і не вміє плавати. Це – багато творчих та спортивних гуртків, власна школа, космічна виставка з діючими тренажерами, дитяча телестудія, кілька комп’ютерних центрів, велика бібліотека. Це – морські прогулянки на шлюпках, яхтах, катерах і водних велосипедах. Піші походи і подорожі на велосипедах, екскурсії по всьому Криму. Артек – це місце проведення грандіозних свят і форумів, кінофестивалів і фестивалів мистецтв, чемпіонатів та олімпіад.

Зараз триває сьома зміна, що носить назву «Кінофестиваль «Артек». Понад 1800 учасників цієї зміни готуються до дитячого міжнародного кінофестивалю, на який очікують приїзд багатьох відомих акторів і режисерів з України, Росії й інших країн.

Індивідуальний підбір відпочинку

Крім звичайних літніх таборів, в Україні існують ще й пластові (скаутські). У них мова йде не скільки про відпочинок як такий, скільки про вироблення навичок самоорганізації і самовиховання. На додаток до цього фізична активність і життя на природі, що в купі приносить неабияку користь, зазначає старший пластун київської станиці Андрій Кріль. «До пластового табору діти готуються цілий рік, приїжджають на табір, в якому є чітко спланована програма. Там вони випробовують на практиці свої теоретичні знання. Кожен табір присвячений певній тематиці. А окремі програми складаються для окремих вікових груп від 12 до 18 років. Діти живуть в наметах, організовують все самі, починаючи таборовою кухнею і закінчуючи місцем, де будуть жити. Ставлять намети самі, хоча й під контролем дорослих, готують самі їсти під контролем головного кухаря», - розповідає Андрій.

Довідка: Пласт — Національна скаутська організація України. Мета Пласту — сприяти всебічному, патріотичному вихованню української молоді на засадах християнської моралі; спираючись на ідейні засади Пласту, виховувати молодь на свідомих, відповідальних і повновартісних громадян місцевої, національної та світової спільноти, провідників суспільства. Пласт організовує численні табори, кожен з яких має свою спеціалізацію (летунський, морський, військовий, спортивний, мандрівний, виховно-вишкільний та ін.). За козацьких часів у козаків, розвідників називали пластунами». (за матеріалами Вікіпедії)

Перед тим, як відправити свою дитину до літнього табору, батьки мають зважити всі «за» і «проти» такого відпочинку. Вони мають врахувати темперамент своєї дитини. Інтровертним (заглибленим у себе) дітям великих гамірних колективів бажано уникати, зазначає психолог Володимир Пронько. Їм краще провести літні канікули в компанії кількох близьких друзів. Але й навіть екстравертні, рухливі школярі у дитячому таборі мають відчувати психологічну підтримку з боку батьків. «Діти мають знати, що батьки їх захистять і все зроблять для безпеки своєї дитини. А батьки мають враховувати, що навіть колективний відпочинок буває дуже різним. Є скаутські групи, є звичайні літні табори, є табори в релігійних громадах. Є діти, які страждають в таборах, бо далеко не кожній дитині підійде табір, і далеко не кожна дитина буде почувати себе гарно в колективному контексті відпочинку», - зауважує фахівець.

Для дітей, які важко переносять розлуку з батьками, є альтернативний літній відпочинок - сімейний табір на березі Чорного моря, зазначає організатор цього заходу, директор однієї з благодійних організацій Києва Ольга Васильченко. «Діти із сім’ями – з мамами та татами - будуть кожного дня працювати в різних майстер-класах, творити, ходити в походи та купатися. Минулого року було 100 дітей з батьками, а цього року ми знайшли спонсорів і чекаємо 300 дітей із батьками. Внутрішні ресурси родини відкриваються саме на відпочинку, коли батьки трошки розслабляються», - говорить Ольга Васильченко. Дуже важливо, коли сім’я щось робить разом, наголошує вона, адже це нагода для дитини побути з батьками.

Цього року, з огляду на зміни у законодавстві, усі літні оздоровчі табори повинні пройти обов’язкову сертифікацію та атестацію, зазначають у Міністерстві сім’ї, молоді і спорту. Уже створено спеціальні комісії з перевірки, а також формується державний реєстр дитячих закладів оздоровлення та відпочинку.
  • 16x9 Image

    Марічка Набока

     У 2004 році закінчила Український гуманітарний ліцей КНУ ім. Тараса Шевченка. У 2010 отримала диплом магістра журналістики Інституту журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка. Має публікації в газеті «Громадський захисник», журналах «Книжник-review», «Київська Русь» та інших виданнях. Працювала в програмі «Підсумки» на телеканалі Ера. На Радіо Свобода – з 2007 року. Коло професійних зацікавлень: права людини, українська культура, волонтерський рух.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG