Доступність посилання

ТОП новини

Тіньовий міністр стурбований, що не знає рівня радіації в Києві


Юрій Гримчак

Прага – Президент України Віктор Янукович повернеться з відпустки до Києва, щоб моніторити ситуацію з протипожежною безпекою в країні. Про це він заявив у четвер на позачерговому засіданні РНБО, яке відбулося в Криму. За оцінкою Януковича, рішення уряду про попередження пожеж не виконуються. Президент доручив мобілізувати військові частини, внутрішні війська і заборонити находження людей у лісах. Чи це адекватна реакція за пожежну загрозу? Підсумки засідання РНБО для Радіо Свобода прокоментував міністр із надзвичайних ситуацій у тіньовому уряді, депутат із фракції НУНС Юрій Гримчак.

– Це трохи запізніла реакція, але в даному випадку краще пізніше, ніж взагалі нічого не робити. Про те, що в нас буде надзвичайна спека, було відомо ще кілька тижнів тому. Про те, що це майже стовідсотково збільшення пожеж, це всі розуміли. Чесно кажучи, трохи цікаво, якщо б громадськість і опозиція не підняли цього питання, то чи взагалі відбулося це РНБО? Тому те, що відбувається, це досить правильні кроки, але трохи запізнілі.

– Я особисто не пригадую заяв про те, що Україна має ефективніше боротися з загрозою пожеж від лідерів української опозиції, з перших вуст це не звучало.


– Я, мабуть, не є лідером опозиції, але ці заяви я робив. Другого (серпня), в понеділок, коли Київ весь був у диму і коли пішла інформація з інтернету, з блогів про те, що горять ліси і на той момент ніхто цим не переймався, і, навпаки, у нас Міністерство з надзвичайних ситуацій сказало, що це дим у нас із Росії прийшов, правда, спростував Гідрометцентр, що у нас вітри з іншого боку дмуть. Тому увагу до цього було привернуто саме опозицією.

– Міністерство з надзвичайних ситуацій спростувало вашу інформацію про те, що задимлення Києва на початку тижня було пов’язане з пожежами у Чорнобильській зоні. Чи Ви далі наполягаєте на такій версії?

– Це трохи підміна понять. Я ніколи не казав, що це було з Чорнобильської зони. Я казав, що це із зони відчуження. Є 30-кілометрова Чорнобильська зона і є зона відчуження, вона набагато більша. Якщо це вже так, то чому немає жодної інформації про рівень радіації сьогодні в Києві, чи він такий самий який був, чи в нормі, чи збільшився? На сьогоднішній день у мене як у міністра з надзвичайних ситуацій в опозиційному уряді немає механізму перевірити ці дані.

– Тобто, Ви отримали сигнали про пожежі саме в зоні відчуження?


– Так. Вибачте, але навіть неозброєним оком було видно, що дим ішов із правого берега на лівий. Хоча були твердження, що навпаки. По-друге, коли мегаполіс оповитий димом, у нас структури влади кажуть, що немає нічних пожеж, що все класно.

– У МНС визнали, що горіло торфовище під Києвом.


– Це визнали після того як ми почали про це казати як опозиція, і люди... Ви знаєте, тяжко казати, коли весь Київ у диму, що ніде нічого не горить. Тому на сьогоднішній день я не дуже вірю нашій владі, тим більше, що ще вчора (в середу – ред.) казали, що пожеж немає.

– Є питання, вирішення якого залежить не тільки від влади, але й від позиції парламенту. Лісовики скаржаться на те, що в Україні мізерне покарання за порушення правил пожежної безпеки – 17 гривень. Чи треба змінювати таку норму?

– Я думаю, що треба змінювати, тому що досить велика кількість пожеж сьогодні неприродного походження. У зв’язку з тим, що сьогодні деревина є товаром і якщо є бажання її добути, то люди підпалюють ліси і потім вирубають за копійки, щоб цей горілий ліс обробити. Сьогодні для того, щоб забезпечити безпеку лісів, це треба зробити. Хоча, щоб, як завжди в нашій державі, на людей, що зайшли в ліс по гриби, щоб на них це не поширювалося. Чесніше буде не шукати, хто підпалив ліс, а робити так, щоб це було неможливо.
  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG