Доступність посилання

ТОП новини

Повінь у Чехії збудила хвилю громадянської солідарності


Збитки від повеней цього року сягають сотень мільйонів доларів

Прага – У Чехії вже вдруге цього року повінь. Під водою опинились північ і південь країни – регіони поблизу прикордонних областей із Німеччиною, Польщею та з Австрією. Протягом кількох годин у ніч на суботу, за даними синоптиків, випало три місячні норми опадів. Велика вода принесла значні матеріальні шкоди – в перерахунку понад 100 мільйонів доларів. Є людські жертви: життя трьох чехів забрала вода, кількох осіб досі розшукують.

Старожили розповідають, що такого ще не бачили. Протягом кількох хвилин сильної зливи на очах мінявся ландшафт: непомітні потічки перетворились на повноводні ріки, які змивали мости, дамби, шосе. Під водою опинились поля й сади, розмиті залізничні колії.

Тисячі людей опинились без даху над головою. За свідченнями очевидців, не було навіть часу рятувати майно, лише б зберегти власне життя й дітей.

Тривожні кадри повені відразу показали чехам канали громадського телебачення. Швидко відгукнувся уряд, зокрема міністерства внутрішніх справ, оборони і соціальних справ.

Уже за кілька годин уся країна побачила, як військовим ґвинтокрилам із дахів оточених водою будинків вдалось врятувати близько 300 людей. Військові транспортери зайнялись постачанням питної води і їжі. Уже близько тисячі військовиків працюють у районах повені, щоб допомогти потерпілим.

А поліція взялась до охорони майна. Міністр внутрішніх справ Радек Йон попередив, що всі спроби крадіжок майна будуть суворо покарані у прискорених судових процесах.

Головне – солідарність і співпереживання громадян

Попередження не зайве, але чехи і так усвідомлюють драматичність ситуації. Уже не вперше під час повеней вони демонструють дієву солідарність усієї країни з потерпілими районами, співпереживання і активне прагнення допомогти – хто чим може, наприклад, узяти на відпочинок дітей чи попрацювати кілька днів замість відпустки на ліквідації наслідків повені. Саме це й визначає головну рису нинішніх повеней у Чехії.

Наприклад, на спеціально обладнаний Міністерством внутрішніх справ Чехії цілодобовий телефон психологічної допомоги звертаються сотні чехів із пропозиціями конкретної допомоги потерпілим, каже Яна Малікова, керівник групи психологічної консультації Міністерства внутрішніх справ.

«Нам телефонують люди з пропозиціями допомоги, але не знають, до кого мали б звернутись. Вони пропонують сушильні апарати, різноманітну матеріальну допомогу. Звертаються і організації, знаючи, що можуть бути корисними, але не знають конкретної адреси. Вони сподіваються, що ми станемо посередниками. Саме так ми працюємо. Ми довідуємось адреси потерпілих, а потім передаємо цю конкретну інформацію людині, яка пропонує допомогу», – розповіла вона.

Уряд на надзвичайному засіданні надав у перерахунку понад 2 мільйони доларів як негайну допомогу. Докладно збитки тільки підраховуються. Зрозуміло, що повінь суттєво відіб’ється на державному бюджеті.
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG