Доступність посилання

ТОП новини

Повені у Чехії й Словаччині: збитки сягають мільярда доларів США


Наслідки повені у Чеській республіці, 18 травня 2010 року

Прага – У Чехії й Словаччині повінь пішла на спад. Тільки тепер відкриваються реальні масштаби завданих збитків, та насамперед це людські втрати. У Чехії не здолала велику воду літня жінка, у Словаччині загинув чоловік. Та найголовніше у ці дні – солідарність усіх громадян з потерпілими. Допомогу намагаються надати як доброчинні організації, так і окремі люди. Свою програму дій вже опрацювали словацький та чеський уряди.

Можна сказати, що повені до Чехії й Словаччини повертаються щороку, так що чехи і словаки вже накопичили значний досвід подолання збитків. Від першого дня повсюди запрацювали комісії й кризові штаби, які визначили порядок роботи: хто першим потребує допомогу, куди вивозити потерпілих, як налагодити харчування.

Важливо також, що уряди обох країн відразу скликали позачергові засідання, щоб якнайкраще організувати роботу. У Чехії того ж дня залучили на допомогу потерпілим армію – 800 вояків привезли техніку, рятували людей, а поліція охороняла від злодіїв покинуті будинки попри те, що за понад тиждень від початку повені тут стався тільки один випадок спроби пограбування. Чеський уряд вирішив також потерпілим від повені продавати будівельне дерево за символічну 1 крону за 1 кубометр деревини.

Під час стихійного лиха особливо відчутно, наскільки чехи і словаки солідарні в біді. Як окремі люди, так і великі промислові підприємства відгукнулись на людське нещастя. Відразу з допомогою в затоплені райони поспішили доброчинні організації, привезли питну воду, їжу, теплий одяг. На сьогодні вже зібрано тільки в Чехії в перерахунку понад 100 тисяч доларів, які будуть розділені між потерпілими.

А на Словаччині громадянам, які мали застраховане майно, мають повернути збитки. Головна страхова компанія Generali повідомила, що до неї звернулося вже 322 потерпілих, яким буде виплачено понад 300 тисяч доларів.

Терміни проведення парламентських виборів через повінь не змінюватимуть

Гребля у місті Гусинець, Чехія, 18 травня 2010 року
Низка політичних партій вирішила перервати виборчу кампанію, щоб надати людям допомогу на місцях, незважаючи на те, що наступного тижня в Чехії вибори до парламенту. Лунають голоси, що цей крок зроблений як передвиборна агітація. У найсильнішій правій Громадянсько-демократичній партії це заперечують.

Один із лідерів цієї партії Павел Дробіл також перервав передвиборні акції й працює в одному з найбільш затоплених районів. Позицію партії для Радіо Свобода він пояснив так: «Ми відкидаємо такі театральні жести, коли, наприклад, політики на гвинтокрилі приземляються десь посеред води, в гумових чоботях театрально щось там роблять. Ми збираємо гроші для потерпілих по всій країні й цієї неділі оголосимо, яку суму зібрали, та скажемо, якому району конкретно її передамо. Ми скасували всі наші агітаційні акції. Адже ми люди, знаємо про біду. Не годиться робити щось інше, це все одно, якби проводити виборчу кампанію десь на похороні. Не можна проводити виборчу кампанію тоді, коли є потерпілі люди».

У Чехії й Словаччині терміни проведення парламентських виборів через повінь не змінюватимуть. Водночас в обох країнах уряди і громадські організації намагаються зменшити матеріальні збитки і просто біль людей, які втратили все. Канали чеського і словацького громадського телебачення повністю перебудували свої програми, щоб краще інформувати про повінь. Остання їхня акція – листівки з інструкцією, як запобігти інфекціям і на які рахунки переказувати гроші для потерпілих.
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG