Доступність посилання

ТОП новини

Зростання економіки Німеччини посилює всю єврозону


Федеральний канцлер Німеччини Анґела Меркель

Прага – Найбільша економіка Європи, німецька, повертає собі повну потужність. Оприлюднені днями статистичні дані свідчать, що протягом квітня-червня економіка Німеччини зросла на 2,2 відсотка – більше, ніж прогнозували. Таке зростання витягнуло й економіку всієї зони спільної валюти євро. Але економісти не радять «спочивати на лаврах».

У другому кварталі економіка Німеччини зросла не лише значно більше, ніж передбачали – зростання в 2,2 відсотка порівняно з попереднім кварталом найбільше від часу возз’єднання країни два десятиліття тому, свідчать останні дані Федерального статистичного управління Німеччини.

І це після того, як минулого року німецька економіка скоротилася на 4,7 відсотка, що було найгіршим показником від Другої світової війни.

Федеральне статистичне управління, оголошуючи нові оптимістичні дані, заявило, що економічне видужання Німеччини, яке вповільнилося було наприкінці минулого – на початку нинішнього року, повернулося на вторований шлях.

Такі здобутки радо привітав міністр економіки Німеччини Райнер Брюдерле.

«Це свідчить, що заходи федерального уряду для прискорення зростання теж спрацювали. Це значне зростання – ще не економічне диво, але це зростання «розміру XL», і воно прямує до «XXL». Експорт квітне, інвестиції поволі, але стабільно зростають, споживацький клімат поліпшується», – заявив він.

Попереду всієї єврозони

Німецьке зростання, власне кажучи, витягнуло за собою й усю зону спільної грошової одиниці євро, до якої нині належать 16 країн, навіть зі врахуванням того, що, наприклад, у Греції за цей же другий квартал цього року економіка скоротилася на півтора відсотка. Загалом у всій зоні євро економічне піднесення склало один відсоток.

Це найбільші темпи зростання від 2006 року. До того ж вони кращі, ніж відповідні дані зі Сполучених Штатів Америки за цей же період.

Лише кілька місяців тому очікування були значно гірші посеред загрози, що глибока криза з державними боргами кількох країн може поширитися й на інші і поставити саму зону євро під загрозу.

Та й нині, коли числа переважно цілком позитивні, економісти звертають увагу, що такі темпи, можливо, не вдасться втримати.

Однобоке зростання

Фахівець із дослідницької й консультаційної компанії Capital Economics у Лондоні Бен Мей в інтерв’ю Радіо Свобода пояснює, що це зростання дещо однобоке.

«Ми підозрюємо, що в більшості випадків воно, найімовірніше, зводиться до доволі сильного експорту, а не до сильного приватного споживання чи інвестицій. Отож очевидно, що це породжує небезпеку, що, можливо, економіка рухається лише на одному моторі, і якщо він заглухне, то все економічне відновлення може втратити рушійний момент дуже різко», – каже він.

Економісти звертають увагу, що наприкінці кварталу, в червні, промислове виробництво в усій єврозоні скоротилося порівняно з попереднім місяцем. У Німеччині, що є найбільшим виробником у ЄС, це скорочення склало піввідсотка, у другій за обсягами виробництва Франції – більш як півтора відсотка. А скорочення виробництва, застерігають фахівці, уповільнює економічне зростання.

Єврозона нині дійсно покладається головно на промисловий сектор, бо приватне споживання досі так і не сягнуло докризових рівнів. Непевність посилюють і надзвичайні заходи економії, до яких вдалися уряди низки країн – Греції, Ірландії, Іспанії, Португалії, – які скоротили державні видатки й попіднімали податки.

І якщо це призведе до зменшення зростання валового внутрішнього продукту єврозони, то, застерігають фахівці, нинішні числа можуть знову виявитися найкращими й на якийсь час у майбутньому.
  • Зображення 16x9

    Сергій Драчук

    Почав співпрацю з Радіо Свобода з самого початку 1990-х, із 1992-го – постійно, спершу в Києві, з 1995-го – в штаб-квартирі в Празі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG