Доступність посилання

ТОП новини
23 Березень 2019, Київ 20:33

На Донеччині восени очікують на підприємницький бум


Донецьк – У найближчі півроку Донеччину може очікувати різке пожвавлення в середовищі малих і середніх підприємств. Оптимізм експертів викликаний зниженням вартості кредитів. За літо позики подешевшали майже вдвічі. Але не всі дрібні підприємці поділяють такі прогнози.

Весняні позики вартістю від 30 відсотків на рік експерти називали нереальними для малого і середнього бізнесу. Втім, стабільна ситуація на міжнародних валютних ринках, а також прогнозована інфляція влітку призвели до зниження ставок, пояснює фінансовий експерт, директор донецького представництва Української асоціації інвестиційного бізнесу Ірина Охременко.

Директор донецького представництва Асоціації інвестиційного бізнесу Ірина Охременко
«Ставки повзуть униз. Уже зараз для розвитку бізнесу можна отримати кредит під 18 відсотків – такі кредити вже видаються. У той же час ми активно ведемо моніторинг, спілкуємось із банкірами. Вони обіцяють, що у вересні-жовтні будуть ставки кредитування 15-16 відсотків», – говорить експерт.

Подальші прогнози ще кращі. За словами пані Охременко, за відсутності катаклізмів на міжнародній фінансовій арені вже взимку українські кредити для бізнесу вийдуть на рівень 2007 року і коштуватимуть до 14 відсотків річних. Внутрішня політика і місцеві вибори не впливатимуть на ці позитивні тенденції, вважає експерт.

Як зауважують інші фахівці, здешевлення кредитів для бізнесу іде, але воно може розтягнутись у часі на півтора-два роки.

Управляючий інвестиційної компанії Ігор Хмілевський
«Точні оцінки неможливі. Якщо вам хтось скаже, що завтра буде відсоток 15 – можете йому плюнути у вічі. Насправді, знати цього ніхто не може. Сьогодні велике підприємство може взяти гроші під 17 відсотків. Менші компанії можуть брати кошти за 22-23 відсотки. Сьогодні це реально. А надалі ставки будуть знижуватись. Я очікую протягом півтора-двох років зниження до рівня 2007 року – 14-15 відсотків , – каже керівник інвестиційної компанії Ігор Хмілевський.

Зниження відсотків на кредити не вирішує усіх підприємницьких проблем

Втім, малий бізнес поки налаштований досить обережно. Так звані «знижені» відсотки є так само здирницькими, зауважила у розмові з Радіо Свобода Вікторія Шинкова, директор донецького підприємства «Візантія», що займається торгівлею.

«Підприємець хвилюється, як не позбутись своєї нерухомості, яка перебуває у заставі під відсотки, – говорить вона. – Бо потрібно буде платити ці відсотки. Тому фактично він не заробляє на таких відсотках нічого. У нас просто безвихідь повна. Я кажу про представників малого бізнесу, а не середнього чи великого, тому що ви знаєте, хто за ними стоїть».

Банкіри обіцяють пом’якшити умови для малого та середнього бізнесу. Наприклад, братимуть в заставу не особисте майно підприємців, але й сам бізнес, його складові. Та будь-які поступки банків не змінять кардинально ситуацію в малому підприємництві, впевнена Вікторія Шинкова. «Заважає влада, виконавча влада, органи прокуратури, правоохоронці і податківці. Отже, усі хто при владі», – зауважує підприємець.

За словами Вікторії Шинкової, корупція може знову загасити можливе підприємницьке пожвавлення, яке, за прогнозами аналітиків, намітилось у сферах торгівлі, легкої промисловості і послуг.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG