Доступність посилання

ТОП новини
24 Жовтень 2018, Київ 08:54

Відповідальність Європи за майбутнє України і роль Росії (європейська преса)


Прага – Західна спільнота не повинна плутати повагу до суверенного права України обирати свій політичний курс з байдужістю до наслідків цього і для України, і для європейської безпеки, вважає відомий британський політолог Джеймс Шерр. Водночас він переконаний у тому, що поки Євросоюз не дасть українцям чіткої перспективи членства, то має сумнівні підстави читати лекції Києву про європейські стандарти. На шпальтах європейської преси тим часом також обговорюють і можливості Президента Януковича розширити свої повноваження.

У результаті харківських угод – про продовження базування російського флоту в Криму в обмін на дешевший газ для України – Росія здобула більші геополітичні переваги, ніж у результаті війни з Грузією, вважає британський політолог Джеймс Шерр. У своєму аналізі на сайті Королівського інституту міжнародних відносин у Лондоні Шерр зауважує, що українські лідери тоді керувалися бажанням консолідувати владу, але продемонстрували «підозрілий» брак розуміння справжніх намірів Росії.

За словами Шерра, російський флот не є купою ржавіючих посудин, як багато хто думає, а прикриттям таких кроків росіян, включно з розвідкою, які три попередні українські президенти вважали небезпечними. Росія не заспокоїлася, отримавши поступки в Криму, і пропонує Києву десятки нових економічних проектів, що передбачають злиття компаній, таких як «Нафтогаз». За оцінкою британського оглядача, Росія водночас проводить і масштабний культурно-релігійний наступ, маючи на меті, зокрема, ліквідувати Київський патріархат УПЦ.

На думку Джейсма Шерра, Янукович не просто очолює «олігархічну диктатуру», а нею керує. А суспільство переважно мовчить, спостерігаючи за спробами згортання демократії. Складається враження, що українці повернулися до пострадянських часів цинізму та апатії, але чи надовго, запитує оглядач.

Британський політолог вважає, що Європейський Союз і США наразі не мають чіткого бачення своїх інтересів в Україні, так само і стратегії, як їх досягти. Шерр тут радить Заходу брати приклад з нової політики Міжнародного валютного фонду щодо Києва: серйозні стимули, невтомні закулісні переговори і суворі передумови – це все, щоб просувалася конструктивна співпраця.

Скільки влади потрібно Януковичу

Польська газета «Rzeczpospolita» повідомляє про стурбованість української опозиції тим, що Президент Віктор Янукович може продовжити термін своїх повноважень та їх розширити. Про своє бажання бути сильним президентом Янукович говорив і сам у промові до Дня незалежності України. Польське видання наводить думку українського політолога Олега Соскіна, який припускає, що Янукович хоче взяти приклад з лідерів Росії та Білорусі. Якщо Соскін очікує, що Партія регіонів зможе зібрати 300 голосів у парламенті, щоб змінити Конституцію, то інший український політичний експерт, Ігор Коліушко, вважає, що тут роль зіграє Конституційний суд, який зараз розглядає законність змін до Основного закону в 2004 році.

Аналізуючи перспективи України, польська газета також звертає увагу на те, що Президент Янукович нагородив до Дня незалежності представника свого донецького оточення, найбагатшу людину України Рината Ахметова.

«Київ вирішив покласти край московській кабалі» – так коментує наміри українського прем’єра Миколи Азарова переглянути газову угоду з Росією російська електронна газета Utro.ru. Але чи піде на це Росія, прогнозів уже немає.

Тим часом російський федеральний портал «Новини Федерації» зібрав думки російських законодавців з приводу 19-ї річниці незалежності України. Не всі вони певні, що українська державність повністю відбулася, але водночас вважають, що Київ останнім часом робить кроки у правильному напрямку. Як заявив російський сенатор Василь Дума, вже «очевидно, що без Росії Україна розвиватися не зможе – її майбутнє тільки у взаємодії» з Росією. Він також прогнозує, що зі зміцненням українсько-російських відносин буде менше суперечностей між сходом та заходом України.
  • 16x9 Image

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода з 1996 року, вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG