Доступність посилання

ТОП новини

В уряді України віддали перевагу російській компанії ТВЕЛ


Київ – Конкурс на будівництво заводу із виробництва ядерного палива в Україні виграла російська компанія ТВЕЛ. Для остаточного рішення відповідний акт має ухвалити ще Кабінет Міністрів. Експерти ж наголошують, що такий результат не став сюрпризом. На їхню думку, будівництво в Україні заводу за російськими технологіями унеможливить диверсифікацію ринку ядерного палива.

Конкурс на будівництво заводу із виробництва ядерного палива в Україні Міністерство палива та енергетики оголосило у червні. Участь у ньому брали дві компанії: російська ТВЕЛ та компанія з американським капіталом Westinghouse. І, як повідомила Радіо Свобода заступник міністра палива та енергетики Наталія Шимкова, міжвідомча конкурсна комісія переможцем визначила компанію ТВЕЛ.

«Конкурсна комісія визнала кращою пропозицію ТВЕЛу за всіма конкурсними критеріями: технічними, економічними, технологічними та умовами співпраці. Решта – у стадії оформлення», – зазначила заступник міністра.

Богдан Соколовський
Сьогодні практично всі українські атомні електростанції працюють на реакторах російського виробництва. Тож, якщо завод із виробництва ядерного палива в Україні будуватиме знову ж таки російська компанія, на думку експерта з енергетичних питань Богдана Соколовського, про диверсифікацію ринку ядерного палива можна забути.

«Було озвучено рішення, яке було очікуваним, і про яке було домовлено ще у травні на рівні керівників України і Росії. Для України це негатив. Тому що комісія своїм рішенням перекреслила дії, які велися попередні 10 років щодо диверсифікації. Нинішня влада фактично позбавила себе можливості впливати ринковими методами на ядерно-енергетичний сектор», – говорить Соколовський.

Westinghouse витіснять із ринку?


Водночас нині в Україні тестує своє паливо компанія Westinghouse. У разі успішного ліцензування, з наступного року мав би вступити її контракт на частину українського ринку. Westinghouse має змогу забезпечити своєю продукцією три блоки Південноукраїнської АЕС, а в перспективі і до шести блоків цієї станцій. У березні цього року успішно завершився перший етап ліцензування і розпочався другий. Але, як зазначив Радіо Свобода директор енергетичних програм Центру імені Разумкова Володимир Саприкін, зважаючи на нинішнє рішення конкурсної комісії, цілком вірогідно, що компанія Westinghouse буде витіснена з українського ринку ядерного палива.

Володимир Саприкін
«Зараз випробовуються 42 касети виробництва цієї компанії, – зауважує Саприкін. – Вона ще не отримала відповідної ліцензії. Іде дослідно-промислова експлуатація цього палива. Величезна програма, на яку витратили кошти, як США, так і Україна, поки що продовжується. Однак, скоріше за все, вона не матиме перспективи. Тобто, на питанні диверсифікації постачання свіжого ядерного палива в Україну можна поставити хрест».

Згідно із програмою «Ядерне паливо України», затвердженої Кабінетом Міністрів, введення в експлуатацію першої черги заводу із виробництва ядерного палива очікується у 2013 році.
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG