«Конкурсна комісія визнала кращою пропозицію ТВЕЛу за всіма конкурсними критеріями: технічними, економічними, технологічними та умовами співпраці. Решта – у стадії оформлення», – зазначила заступник міністра.
Сьогодні практично всі українські атомні електростанції працюють на реакторах російського виробництва. Тож, якщо завод із виробництва ядерного палива в Україні будуватиме знову ж таки російська компанія, на думку експерта з енергетичних питань Богдана Соколовського, про диверсифікацію ринку ядерного палива можна забути.
«Було озвучено рішення, яке було очікуваним, і про яке було домовлено ще у травні на рівні керівників України і Росії. Для України це негатив. Тому що комісія своїм рішенням перекреслила дії, які велися попередні 10 років щодо диверсифікації. Нинішня влада фактично позбавила себе можливості впливати ринковими методами на ядерно-енергетичний сектор», – говорить Соколовський.
Westinghouse витіснять із ринку?
Водночас нині в Україні тестує своє паливо компанія Westinghouse. У разі успішного ліцензування, з наступного року мав би вступити її контракт на частину українського ринку. Westinghouse має змогу забезпечити своєю продукцією три блоки Південноукраїнської АЕС, а в перспективі і до шести блоків цієї станцій. У березні цього року успішно завершився перший етап ліцензування і розпочався другий. Але, як зазначив Радіо Свобода директор енергетичних програм Центру імені Разумкова Володимир Саприкін, зважаючи на нинішнє рішення конкурсної комісії, цілком вірогідно, що компанія Westinghouse буде витіснена з українського ринку ядерного палива.
«Зараз випробовуються 42 касети виробництва цієї компанії, – зауважує Саприкін. – Вона ще не отримала відповідної ліцензії. Іде дослідно-промислова експлуатація цього палива. Величезна програма, на яку витратили кошти, як США, так і Україна, поки що продовжується. Однак, скоріше за все, вона не матиме перспективи. Тобто, на питанні диверсифікації постачання свіжого ядерного палива в Україну можна поставити хрест».
Згідно із програмою «Ядерне паливо України», затвердженої Кабінетом Міністрів, введення в експлуатацію першої черги заводу із виробництва ядерного палива очікується у 2013 році.